BRNO – Lídři hnutí Přísaha na dnešní tiskové konferenci adresovali kritiku současné vládě a obzvláště ODS. Volají po odvolání ministra spravedlnosti Blažka, nesouhlasí s konsolidačním balíčkem a zpochybňují práci ministra Jurečky.

Předseda hnutí Robert Šlachta zahájil svou řeč o nespokojenosti se současnou vládou. Ta dle něj lidi podvedla a lidé, se kterými se setkává, říkají, že „vláda je blbá“. A opozice je dle Šlachty „neefektivní“.

To, že Přísaha uspořádala tiskovou konferenci v Brně, není dle Šlachty náhoda. Právě zde se totiž měla odehrát kauza brněnských bytů – manipulace privatizace městských bytů – na které se měli podílet členové ODS. Ministr spravedlnosti, který pochází z Brna, měl být dle Seznam zpráv do kauzy zapojen také. Navíc se měl v roce 2019 dopustit získávání tajných informací nad rámec svých kompetencí, kterými měl pomoci podezřelým v kauze.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na dotaz Epoch Times ohledně potenciálního vyšetřování ministra Blažka sdělilo, „že není vhodné, aby se veřejně potvrzovalo či vyvracelo, zda je či není vedeno jakékoliv přípravné trestní řízení, včetně trestních řízení směřujících k prověření úniků informací z trestního řízení“.

Dle státní žalobkyně, která kauzu nyní dozoruje, měl však tento únik informací na kauzu brněnských bytů zásadní dopad.

„Tento únik informací, ke kterému došlo ještě dříve, než jsem já osobně kauzu převzala, zásadním způsobem, společně s dalšími faktory, zkomplikoval objasňování a procesní vedení celé kauzy, neboť se neveřejné informace dostaly k osobám, kterých se týkaly,“ napsala Seznam Zprávám žalobkyně olomouckého vrchního státního zastupitelství Lastovecká.

Šlachta ve světle událostí vyzval k odstoupení ministra Blažka. „Ale to, co byla poslední tečka… ministr spravedlnosti, který křičí po tom, aby se zabránilo úniku informací, a bylo to jedno z jeho hlavních témat, když šel na pozici ministra spravedlnosti, a my se dozvíme, že měl v ruce dokument k této kauze, a on ani neuvede, od koho ho má, neuvede, co s tím dokumentem bylo děláno, a jenom ho odešle s jednovětím někam ministru vnitra. To je za mě a za nás za Přísahu naprosto šílený.“

Šlachtu dle jeho slov překvapili i Piráti, kteří sice odhlasovali usnesení o tom, že působení ministra Blažka ohrožuje důvěryhodnost vlády, ale předseda Bartoš má ještě věc projednávat s premiérem.

„Docela úsměvně na nás působilo, když Piráti na svém fóru hlasovali o tom, jestli pan Blažek má zůstat ve funkci, nebo nemá zůstat… a dopadlo to tak, že nemá… ale jak pan Bartoš, tak pan Michálek říkají, že to není důvod odchodu z vlády. Piráti, pamatujete si na tom autobuse ‚Pusťte nás na ně!‘? Neplatí to už?“ ptá se Šlachta a dodává: „Proč se zesměšňují?“

Předseda Přísahy dále připomněl desáté výročí kauzy Nagyová, či zapletení Šnajdra do kauzy Dozimetr. Tvrdí, že „všichni policisté, kteří tyto kauzy zpracovávali, jsou mimo systém“.

Policie ČR není dle Šlachty v kondici, protože příslušníků je „málo“ a „jsou naštvaní“.

Zmínil také kritiku evropské žalobkyně, že v ČR nejsou specialisté na daňovou a hospodářskou trestnou činnost. Dle prvního místopředsedy Přísahy Jaroslava Pelce by právě opatření pro výběr, kontrolu a vymáhání daní přispělo k přílivu desítek miliard do státního rozpočtu, obzvláště pokud jde o tzv. tranzitní účty.

Pelc kritizoval vládu především za její konsolidační balíček. Dle něj se měla více zaměřit na výdajovou stránku, jako jsou provoz ministerstev, popř. jejich sloučení a větší škrty u dotací. Nesouhlasí ani s přístupem k daním a vytknul vládě vysoké ceny potravin a energií.

Na dotaz Epoch Times o zvyšování odvodů OSVČ, které je v konsolidačním balíčku vlády zahrnuto, Pelc odpověděl: „My bychom to určitě nedělali v téhle době… Jsme ochotni se o tom bavit někdy do budoucna, když se zlepší ekonomická situace, ale v současné době bychom tento krok nedělali právě kvůli té probíhající krizi.“

„Prý má vláda na všechno recept. My jsme asi očekávali, že ta domluva mezi pěti subjekty bude velmi složitá… my bychom ty recepty teď potřebovali, a nejen v ekonomice… Myslíme si, že tato vláda projevuje neuvěřitelnou míru nekompetence, neschopnosti, arogance a zejména špatné komunikace,“ říká závěrem své řeči Pelc a dodává: „Takže pokud jsou toto ty recepty na všechno, tak mi to nejvíc připomíná to – je to takový jeden starý recept – jak pejsek s kočičkou vařili dort. A většině lidí v téhle zemi z toho bude špatně.“

Tiskový mluvčí vlády na žádost o komentář sice odpověděl, ale nevyjádřil se.

Poslední blok tiskové konference patřil místopředsedkyni hnutí Karolíně Kubiskové, která zpochybnila zastávaní funkce ministra práce a soc. věcí Marianem Jurečkou. Vyčetla mu nedostatečnou podporu rodin za situace nízké porodnosti, nízké kapacity předškolních zařízení, a naproti tomu zvyšování důchodového věku, který dle ní zkomplikuje hlídání dětí pracujících. Návrh vlády na „sousedské hlídání“ je dle Kubiskové „nedomyšlený a nic neřeší“.

Vláda měla dle Kubiskové prosadit ve stavu legislativní nouze „daň z nadměrných zisků na energetické firmy, petrolejáře a banky už minulý rok, kdy měly obrovské zisky – bez vlastního přičinění. A zbohatli jenom na nás všech občanech na obrovské inflaci“. Vyšší zdanění velkých podniků navrhuje i Pelc.

Kubisková upozornila také na tzv. „válečnou daň“, kterou platí jen šest největších bank a dalších 30 ne. „Proč se tam nevejde třeba J&T banka, proč tam není Fio banka? Nebude to tím, že tam mají účty sponzoři ODS?“

Mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek se k výroku vyjádřil takto: „Předně bychom chtěli zdůraznit, že jsme apolitická banka a vedeme bankovní účty různým subjektům bez rozdílu politické preference. Také hnutí Přísaha u nás má několik veřejně dohledatelných transparentních účtů. Nevidíme tedy důvod, proč by vedení účtu mělo mít spojitost s rozhodnutím vlády ohledně windfall tax.“

Kritika zazněla i na účet ministerstva zemědělství kvůli vysokým cenám potravin či na nově avizovaného ministra Marka Výborného, který „se doteď zabýval vším, jen ne zemědělstvím“ – komentovala místopředsedkyně Přísahy a dodala: „My bychom chtěli za Přísahu říct, že bychom byli strašně rádi, aby se ministerská křesla obsazovala podle kompetentnosti jednotlivých lidí, aby ty rezorty řídili lidé, kteří tomu rozumí. A ne, aby to sloužilo jenom jako trafiky pro stranické kolegy a kamarády.“

V září má Přísaha dle jejího předsedy představit svůj nový program. Dnešní tisková konference však zřejmě některé postoje nastínila.

Deník Epoch Times oslovil s žádostí o komentář ministerstvo spravedlnosti, Piráty a J&T banku.


Související:

Jak si poštvat 680 000 živnostníků kvůli „řešení“ jednoho promile státního dluhu?