Syn prezidenta Joea Bidena přistoupil na dohodu s federálním prokurátorem a souhlasil s přiznáním viny za federální trestné činy, informoval 20. června prokurátor z Delaware.

Třiapadesátiletý Hunter Biden se přiznal k úmyslnému nezaplacení federální daně z příjmu, uvedl americký prokurátor David Weiss v dopise adresovaném soudu v Delaware. Hunter Biden se hodlá při nadcházejícím slyšení přiznat k porušení zákona, který zakazuje „úmyslné“ nepodání daňového přiznání či neplacení daně.

Podle obvinění získal Hunter Biden v roce 2017 zdanitelné příjmy ve výši více než 1,5 milionu dolarů a v roce 2018 dalších více než 1,5 milionu dolarů. V každém z těchto dvou let musel podle zákona zaplatit na dani z příjmu více než 100 000 dolarů. Tuto daň však „úmyslně nezaplatil“.

Jedná se o tzv. přečiny, které jsou klasifikovány mezi přestupkem a trestným činem. Za každý z nich mu hrozí až jeden rok vězení. Podle soudního spisu zatím nebylo naplánováno žádné slyšení.

Hunter Biden koncem roku 2020 uvedl, že úřady vyšetřují jeho „daňové záležitosti“. Řekl: „[Jsem] přesvědčen, že profesionální a objektivní přezkoumání těchto záležitostí prokáže, že jsem se svými záležitostmi nakládal zákonně a řádně.“

Předvolání zveřejněné v roce 2022 ukázalo, že Weiss si vyžádal od banky JP Morgan Chase bankovní záznamy Huntera Bidena. Později whistlebloweři z daňového úřadu informovali, že vyšetřování nebylo vedeno správně.

Další obvinění

V obvinění se také uvádí, že Hunter Biden v roce 2018 „s vědomím, že je nezákonným uživatelem a závislým na kontrolované látce … vědomě držel střelnou zbraň, a to revolver Colt Cobra 38SPL s výrobním číslem RA 551363, přičemž uvedená střelná zbraň byla zasílána a přepravována v mezistátním obchodě“.

Několik médií informovalo, že Hunter Biden vlastnil v roce 2018 zbraň a že jeho tehdejší přítelkyně Hallie Bidenová (vdova po Hunterově bratrovi Beauovi) zbraň vyhodila do popelnice, než ji našly úřady. Hunter Biden ve své autobiografii uvedl, že v tom roce užíval crack.

Podle Weisse Hunter Biden souhlasil s uzavřením dohody, kterou by se mohl vyhnout případnému desetiletému trestu odnětí svobody a pokutě do 250 tisíc dolarů, jenž mu v souvislosti se zbraní hrozí. Musí ale splnit určité podmínky.

Joe Biden v minulosti tvrdil, že jeho syn „neudělal nic špatného“.

„Věřím mu. Věřím mu,“ řekl americký prezident v nedávném rozhovoru pro televizi MSNBC.

V úterý na dotazy novinářů prezident ohledně přiznání viny svého syna Huntera Bidena odpověděl: „Jsem na svého syna velmi hrdý.“

„Prezident a první dáma svého syna milují a podporují ho v jeho dalším životě. Nebudeme se k tomu dále vyjadřovat,“ uvedl v prohlášení mluvčí Bílého domu Ian Sams.

David C. Weiss, americký státní zástupce pro stát Delaware, který vedl dlouholeté daňové vyšetřování Huntera Bidena, prohlásil, že toto vyšetřování pokračuje i poté, co prezidentův syn souhlasil s dohodou o přiznání viny.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa