Afghánské hnutí Tálibán oznámilo, že všechny salóny krásy v zemi musí být do měsíce uzavřeny. Od doby, kdy režim před téměř dvěma lety nastoupil k moci, jde o další úder pro práva afghánských žen.

Mohammad Sadiq Akif, mluvčí ministerstva pro šíření ctnosti a prevenci neřesti vedeného Tálibánem, v úterý uvedl, že lhůta pro uzavření kosmetických salonů je jeden měsíc, počínaje 2. červencem, kdy byla zpráva poprvé zveřejněna.

Jedna z Afghánek v reakci na toto oznámení sdělila BBC, že kadeřnické salony v Kábulu a dalších městech budou rovněž uzavřeny. „Pro afghánské ženy je to další šokující zpráva. Vyšla jsem ven a viděla, že všechny salony v mé lokalitě jsou zavřené,“ řekla žena televizi.

Represe žen ze strany Tálibánu

Když Tálibán v roce 2021 svrhl demokraticky zvolenou vládu, režim původně sliboval, že bude chránit práva žen a dívek a zároveň zavádět umírněnější formu islámské vlády ve srovnání s předchozím obdobím, kdy byl u moci v letech 1996–2001.

Od té doby však zavedl tvrdá opatření, která mají dopad na celou řadu práv žen, včetně zákazu přístupu ke vzdělání a na veřejná prostranství, jakož i odebrání některých pracovních příležitostí. Mnoho veřejných míst včetně lázní, tělocvičen a parků bylo pro ženy uzavřeno.

Začátkem tohoto roku Tálibán rovněž zakázal afghánským ženám pracovat pro OSN v Afghánistánu, což široce odsoudila Rada bezpečnosti OSN, která toto rozhodnutí označila za „bezprecedentní v dějinách“ mezivládní organizace.

Zatímco režim je dobře známý svými problémy v oblasti lidských práv, Tálibán se snaží získat formální uznání OSN jako legitimní afghánská vláda. V současné době žádná země Tálibán jako legitimní vládu neuznává.

Západní vlády a mezinárodní organizace signalizují, že omezení týkající se žen brání jakémukoli možnému pokroku směrem k mezinárodnímu uznání islámského hnutí.

Režim trvá na tom, že respektuje práva žen v souladu se svým výkladem islámského práva a afghánských zvyklostí.

Převzato z NTD News. V článku byly použity informace agentury Reuters.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a zkrátil Ondřej Horecký.