Andrew Thornebrooke

14. 7. 2023

Čínský komunistický režim podniká kroky k izolaci své ekonomiky a budování infrastruktury potřebné k vedení dobyvačné války proti Tchaj-wanu.

Podle J. Kylea Basse, investičního ředitele hedgeového fondu Hayman Capital Management, Komunistická strana Číny (KS Číny), která vládne v Číně jako jediná strana, podniká podobné kroky jako Rusko před invazí na Ukrajinu.

Bass uvedl, že KS Číny buduje 18 protileteckých krytů v provincii Fu-ťien, která sousedí s Tchaj-wanem. Režim v tomto regionu také staví největší válečnou nemocnici na světě, dodal pan Bass s tím, že tento krok připomíná ruskou výstavbu krevních bank na hranicích Ukrajiny v měsících předcházejících loňské invazi.

„Děje se to znovu a my tomu musíme věnovat pozornost,“ uvedl Bass během přednášky 12. července v konzervativním think tanku Hudson Institute. Podle něj „je velmi pravděpodobné, že [čínský režim] napadne Tchaj-wan“.

Změna zákonů v přípravě na válku

KS Číny tvrdí, že Tchaj-wan je odštěpeneckou provincií, která musí být sjednocena s pevninou, ačkoli režim ve skutečnosti nikdy žádnou část ostrova nekontroloval. Vůdce komunistické strany Si Ťin-pching nařídil armádě, aby se připravila na válku a byla připravena zahájit invazi na Tchaj-wan do roku 2027. Režim za tímto účelem provádí celospolečenské přípravy.

Bass uvedl, že režim v rámci tohoto úsilí přijal několik opatření k rozšíření svých právních pravomocí, aby se mohl zaměřit na zahraniční podniky působící v Číně. V roce 2020 například čínská vláda aktualizovala zákon o zahraničních investicích, který jí umožňuje zabavit a znárodnit v případě války veškerá zahraniční aktiva nebo investice v Číně.

Podobně v roce 2021 režimní zákon o boji proti zahraničním sankcím dal vládě pravomoc zabavovat majetek podniků a zadržovat zaměstnance zahraničních společností, pokud tyto společnosti aplikují sankce vůči Číně stanovené jejich domovskými státy.

„Pokud by USA nebo Evropa uvalily na Čínu sankce a tyto americké a evropské společnosti by dodržovaly své vlastní sankce, Čína by mohla znárodnit majetek a zadržet lidi,“ zmínil Bass.

Stejně tak režim začátkem letošního roku aktualizoval své zákony proti špionáži, které zakazují předávání jakýchkoli informací považovaných za související s národní bezpečností a umožňují režimu zabavit majetek jednotlivců a násilně zabránit cizincům opustit Čínu.

Všechny tyto snahy byly součástí komplexního právního úsilí režimu připravit se na kroky, které by pravděpodobně podnikl po invazi na Tchaj-wan, uvedl pan Bass.

Si Ťin-pching izoluje Čínu pro válečné období

Přípravy Číny na válku jdou nad rámec protileteckých krytů a zvýšené právní autority, řekl Bass. Režim totiž aktivně poškozuje své vlastní ekonomické zájmy, aby se dále izoloval od nevyhnutelného mezinárodního úderu, který by následoval po invazi na demokratický Tchaj-wan.

„Dělají věci, které nedávají smysl, tedy pokud neexistuje vyšší plán pro horší situaci,“ sdělil Bass.

Mezi kroky, které režim podniká, aby se izoloval od mezinárodního vlivu, patří masivní hromadění zásob obilí, zlata a energetických zdrojů. KS Číny shromáždila zejména zásoby pšenice na rok a půl, aby zabránila vyhladovění téměř 1,5 miliardy obyvatel v případě mimořádné situace v zemi. Navzdory tomu však zůstaly zásoby během několikaletých rozsáhlých lockdownů v rámci politiky nulového covidu nedotčeny.

„Čína má 20 % světové populace a dnes hromadí téměř 70 % světového obilí,“ popsal Bass.

Na poli energetiky mezitím režim neúnavně pracuje na zlepšení vztahů s autoritářskými režimy, včetně Ruska a Saúdské Arábie, které mu dodávají většinu ropy. Pokud však jde o zkapalněný zemní plyn, byl režim poněkud závislý na demokratické Austrálii, a proto se snažil masivně navýšit vývozy uhlí, aby snížil svou závislost na tomto americkém spojenci.

„Snaží se zabezpečit všechny své energetické závazky,“ míní Bass a dodává: „Vracejí se k tomu nejšpinavějšímu a nejlevnějšímu palivu pro případ, že nebudou schopni získat tento LNG.“

Snahy Bidena o ústupky bez úspěchu

Zatímco se čínský režim připravuje na válku, zdá se, že klíčové části Bidenovy administrativy se snaží podpořit ekonomickou spolupráci s režimem, tvrdí Bass.

Navíc podle něj klíčoví hráči na ministerstvu financí i jinde jednoduše „nechtějí mluvit“ o použití nejmocnějších ekonomických nástrojů, které má země k dispozici, jako je vyřazení Číny z bankovního systému SWIFT, což by téměř přes noc ochromilo ekonomiku režimu.

„Ministerstvo financí je vlastněno Wall Street… Chtějí se honit za ekonomickými dohodami,“ řekl Bass. „Řekněte mi, kdy ústupky vůči autokratickým despotům fungovaly? Nikdy to nefunguje. Jedinou cestou vpřed je odstrašení prostřednictvím síly,“ myslí si investor.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.