Čtyřletá Isla Murr z australského Sydney se výšek rozhodně nebojí. V devíti měsících začala chodit a dva měsíce na to už lézt na všechno možné.

Islina maminka, 29letá Lucy Murrová, si všimla její neobvyklé schopnosti šplhat, a proto ji začala brát na hřiště pro starší děti. „Řekla bych, že prolezla všechna nejvyšší hřiště, která v Sydney mají. Vzala jsem ji na hřiště, kde jsou opravdu vysoké věci, na které se dá lézt,” líčí matka.

Netrvalo dlouho a Islu začaly prolézačky na hřišti nudit, a tak se její maminka rozhodla seznámit ji s lezením po skalách.

„Ukázala jsem jí na telefonu videa z lezení po skalách a ona to prostě chtěla dělat,“ řekla Lucy. „Viděla videa s lezením a říkala: To chci dělat, mami, můžu to dělat? Jednou byla na nějakém krytém hřišti, kde jsme byli, pořádná umělá horolezencá stěna a ona řekla: Mami, můžu tam jít? Chci tam vylézt.“

Žádné horolezecké centrum však mladou Islu z bezpečnostních důvodů nepřijalo, a tak Lucy musela tři roky čekat, než jí konečně dovolila její vášeň prozkoumat.

„Nechtěli ji tam pustit, protože byla příliš mladá, což chápu, ale věděla jsem, že to zvládne,“ říká maminka. „Vždycky jsem jí říkala, že musíme počkat, až jí budou čtyři roky… Byla zklamaná a smutná, když jsem jí říkala, že bude muset počkat.“

Hned jak měla Isla čtyři roky, Lucy ji vzala do lezeckého centra a holčička lezla na všechno, na co mohla. Nejprve vylezla na všechny dětské stěny a rychle přešla na umělé stěny pro dospělé, včetně 52 stop (cca 15,8 m) vysoké stěny.

„Lidé kolem mě říkali: Páni, to je úžasné! Byly tam děti, kterým bylo asi 12 let, a které říkaly, že by tak vysoko nedokázali vylézt,“ vzpomíná matka a dodává: „Říkali jsme jí, že nemusí jít tak vysoko, ale ona prostě lezla dál.“

Islin výkon neohromil jen ostatní přihlížející, ale i jejího otce, 34letého Brendona Murra, hydraulického inženýra, který byl překvapen a vyděšen, že Isla šplhá tak vysoko.

„Můj manžel byl v šoku, nemyslel si, že by se dostala tak vysoko. Musela jsem mu říct, aby ji nechal, ať si to prostě zkusí. Věřím, že dítě bude sebevědomější a lepší ve věcech, když mu to prostě dovolíte,” vysvětluje matka.

Je si jistá, že horolezectví bude pro její dceru trvalou vášní, a myslí si, že její dcera dosáhne velkých věcí. „Chce se znovu vrátit. Určitě ji vezmu zase tam, kam bude chtít, budeme to rozvíjet. Hned jak jsme odjížděli, požádala, aby se mohla vrátit do lezeckého centra, a od té doby se už několikrát ptala,“ říká hrdá maminka a dodává: „Pravděpodobně ji tam budeme brát tak jednou až dvakrát do měsíce.“