V USA se diskutuje pohyb čínských a ruských válečných lodí u pobřeží Aljašky, které sem připluly během společné čínsko-ruské námořní operace. Podle pozorovatelů se jedná o „největší kombinovanou rusko-čínskou bojovou skupinu, která se kdy přiblížila ke břehům Spojených států“.

Americký senátor Dan Sullivan (Republikáni) z Aljašky ve svém prohlášení z 5. srpna uvedl, že se do blízkosti pobřeží Aljašky dostalo 11 ruských a čínských válečných lodí, které operovaly „společně“, což zákonodárce označil za „další připomínku toho, že jsme vstoupili do nové éry autoritářské agrese vedené diktátory z Pekingu a Moskvy“.

Senátor Sullivan, který je členem senátního výboru pro ozbrojené služby, řekl 5. srpna televizi Fox News, že americké námořnictvo zmobilizovalo čtyři torpédoborce, aby doprovodily čínské a ruské válečné lodě pryč z amerických pobřežních vod.

Kongresman dále uvedl, že u pobřeží Aljašky došlo v loni v létě k podobné, i když menší operaci.

„Vzhledem k tomu, že naše reakce byla vlažná, důrazně jsem vyzval vyšší vojenské představitele, aby byli v případě dalšího podobného cvičení připraveni reagovat mnohem razantněji,“ uvedl Sullivan v prohlášení a dodal, že ho „povzbudila“ rázná reakce na poslední vpád do pobřežních vod, která vyslala „silný signál“ Číně a Rusku, že Spojené státy „nebudou váhat chránit a bránit naše životně důležité národní zájmy na Aljašce“.

I po více než týdnu od události jsou podrobnosti o společné operaci prozatím stále pouze kusé. Severní velitelství USA sice na žádost o potvrzení a bližší informace od The Epoch Times okamžitě nereagovalo, ale jeho mluvčí sdělil deníku The Wall Street Journal, že kromě námořních plavidel byly nasazeny i americké letecké prostředky.

„Letecké a námořní prostředky pod naším velením prováděly operace k zajištění obrany Spojených států a Kanady. Hlídka zůstala v mezinárodních vodách a nebyla považována za hrozbu,“ uvedlo podle deníku v prohlášení Severní velitelství USA.

Největší operace u břehů Aljašky

Odborníci uvádějí, že čínsko-ruská operace byla největší vojenská síla, jaká se kdy přiblížila k pobřeží USA.

„Jedná se o největší kombinovanou rusko-čínskou bojovou skupinu, která se kdy přiblížila k americkým břehům,“ uvedl Brent Sadler, vedoucí výzkumný pracovník nadace Heritage Foundation a kapitán námořnictva ve výslužbě, ve svém příspěvku na platformě X, dříve známé jako Twitter.

Názor o obrovském rozsahu společné operace zopakoval v rozhovoru pro televizi Fox News.

„Je to bezprecedentní, pokud jde o velikost a rozsah této společné námořní operační skupiny mezi Ruskem a Čínou, které spolu velmi úzce spolupracují,“ řekl Sullivan.

„Ať už žijete na Aljašce jako já, nebo na východním pobřeží Spojených států, je přítomnost velmi rozsáhlého uskupení, které na hladině sonduje velmi blízko břehů Spojených států, znepokojující,“ dodává bývalý námořní kapitán a poznamenal, že operace podle něj ukazuje, že vedoucí představitelé Číny a Ruska zaujímají vůči Spojeným státům „stále agresivnější postoj“.

Člen posádky pobřežní stráže pozoruje plavidlo v Beringově moři 19. září 2022. (Pobřežní stráž USA)

Předchozí incidenty


K podobnému, i když menšímu incidentu, který pan Sullivan zmiňuje ve své výpovědi, došlo v září 2022. Této operace se účastnil čínský raketový křižník, dvě další lodě čínského námořnictva a čtyři ruská námořní plavidla.

Spojené státy na tento vpád reagovaly jediným kutrem pobřežní stráže, což podle něj byla slabá reakce.

Kontradmirál Nathan Moore, velitel 17. okrsku pobřežní stráže, tehdy v prohlášení uvedl, že společná čínsko-ruská formace „operovala v souladu s mezinárodními pravidly a normami“, a zároveň poznamenal, že americké námořní síly budou „splňovat přítomnost s přítomností, aby zajistily, že nedojde k narušení amerických zájmů v námořním prostředí kolem Aljašky“.

Ve sdělení pobřežní stráže se uvádí, že posádka kutru pobřežní stráže Kimball při rutinní hlídce v Beringově moři spatřila čínský raketový křižník Renhai CG 101 poblíž ostrova Kiska.

Později posádka spatřila dvě další čínská plavidla, torpédoborec ruského námořnictva a tři další ruská plavidla, „která byla v jedné formaci s křižníkem Renhai“ a podle prohlášení „operovala ve výlučné ekonomické zóně USA“.

Po zjištění ruských a čínských lodí pobřežní stráž uvedla, že posádka Kimballu operuje podle nové směrnice – operace Frontier Sentinel – která je podle ní „určena k tomu, aby v případě, že strategičtí konkurenti operují ve vodách USA a v jejich okolí, odpovídala na přítomnost přítomností“.

Článek byl při překladu redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.