Bývalý viceprezident a republikánský kandidát na Bílý dům v roce 2024 Mike Pence splnil kritéria volebních průzkumů a dárců potřebných k tomu, aby se kvalifikoval na první debatu v rámci republikánské nominace.

Mluvčí jeho předvolební kampaně 7. srpna pro Fox News potvrdil, že Pence splnil kvalifikační požadavky.

„Mike Pence snadno a rychle splnil dárcovskou hranici a těší se na věcnou debatu o otázkách důležitých pro americký lid,“ uvedl mluvčí Penceovy kampaně Devin O’Malley.

„Doufejme, že bývalý prezident [Donald] Trump bude mít odvahu se ukázat,“ dodal O’Malley směrem k exprezidentovi, který je v současné době republikánským favoritem.

Nejnovější oznámení činí z Pence jednoho z osmi kandidátů na republikánského prezidenta, kteří splňují požadavky stanovené Republikánským národním výborem (RNC) ke kvalifikaci do debaty, jež se uskuteční 23. srpna v Milwaukee ve Wisconsinu.

Podle těchto požadavků musí kandidáti získat pro svou prezidentskou kampaň nejméně 40 000 unikátních dárců.

Kromě toho musí kandidáti podepsat závazek, že budou podporovat finálního stranického kandidáta.

Podle pravidel RNC musí kandidáti předložit důkazy o splnění požadavků nejpozději 48 hodin před plánovaným konáním první debaty.

Trump ohledně nadcházející debaty zjišťuje názory svých příznivců

Požadavky RNC zatím splnili Trump, floridský guvernér Ron DeSantis, podnikatel Vivek Ramaswamy, bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová, senátor Tim Scott, bývalý guvernér New Jersey Chris Christie a guvernér Severní Dakoty Doug Burgum, kteří by se měli na srpnové debatě objevit na pódiu po boku Pence.

Zatím není jasné, zda se debaty zúčastní i Trump, který ještě donedávna svou účast odmítal.

Podle deníku USA Today však bývalý prezident o víkendu v e-mailu požádal své příznivce, aby se zúčastnili ankety, zda si myslí, že by se měl „ukázat“ na debatě republikánských primárek.

Pence oznámil svou kandidaturu do Bílého domu v roce 2024 v červnu v dlouhém videoposelství, v němž si vzal na mušku „prezidenta Joea Bidena a radikální levici“, kteří podle něj „oslabili Ameriku doma i v zahraničí“.

Od svého prvního oznámení získal Pence významnou podporu od guvernéra státu Indiana Erica Holcomba a jeho bratra, republikána Grega Pence.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková