Carly Mayberry

10. 8. 2023

Elon Musk, majitel společnosti X, dříve známé jako Twitter, vystoupil proti společnostem, které „nespravedlivě“ trestají své zaměstnance za jejich názory na sociálních sítích.

„Pokud s vámi váš zaměstnavatel jednal nespravedlivě kvůli tomu, že jste na této platformě něco zveřejnili nebo se vám něco líbilo, uhradíme váš účet za právní služby,“ napsal Musk v příspěvku z 5. srpna.

Celebrity

Když se v říjnu 2020 herec Chris Pratt nezúčastnil spolu se šesti kolegy-herci z filmu Avengers virtuální sbírky na podporu tehdejšího prezidentského kandidáta Joea Bidena, někteří lidé na sociálních sítích, včetně scenáristky Amy Bergové, vyzvali k jeho „bojkotu“.

Začátkem téhož roku se na herce Vince Vaughna upřela pozornost, když byl natočen při přátelském rozhovoru s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií na univerzitním fotbalovém play-off v New Orleans. Tato událost způsobila, že někteří uživatelé Twitteru komentovali, že se na jeho filmy již nepodívají.

Britská spisovatelka a tvůrkyně „Harryho Pottera“ J. K. Rowlingová je na sociálních sítích i mimo ně pod neustálým drobnohledem kvůli svému vyhraněnému postoji k transgenderové problematice.

Rowlingová běžně vyjadřuje své názory na transgenderové hnutí. Dokonce za to bylo jí a její rodině vyhrožováno smrtí.

Levicově orientované celebrity kritika šetří

Naopak, podle článku, který pro Daily Wire napsal Christian Toto, moderátor podcastu The Hollywood in Toto, se zdá, že mnoho levicově orientovaných celebrit, které učiní kontroverzní prohlášení nebo příspěvek na sociálních sítích, spíše zůstává bez povšimnutí.

Toto citoval Pedra Pascala ze seriálu Mandalorian, vůči kterému za jeho přirovnání příznivců Donalda Trumpa k nacistům v příspěvku na sociálních sítích z listopadu 2020, který nakonec smazal, nebyly vyvozeny žádné zjevné důsledky.

„Pascal je samozřejmě hvězdou seriálu, ale liberální celebritu nikdo nepotrestá za útok na prezidenta Trumpa nebo jeho příznivce, i když je to provedeno tím nejkrutějším možným způsobem,“ řekl Toto deníku The Epoch Times. „Dokonce i ‚Saturday Night Live‘ jednou přirovnala Trumpovy voliče k nacistům a členům Ku-klux-klanu a nikdo ani nemrknul okem.“

Většina platforem sociálních médií se nadále přiklání k levici, poznamenal Toto, proto liberální celebrity zůstávají nedotčeny komentářovými útoky na ty, kteří mají jiné názory.

Muskův X už „řeší“

Pokud jde o Twitter, nyní známý jako X, minulý týden podal žalobu na neziskovou organizaci, kterou obviňuje z nezákonného přístupu k soukromým údajům a selektivního výběru příspěvků, který měl ukázat na nárůst nenávistných projevů na platformě pod Muskovým vedením.

Musk ze své strany slíbil, že bude bojovat za právo na svobodu projevu, a to jak pro svou platformu, tak pro ty, kteří ji používají.

Je to cíl, který Toto označil za poměrně vznešený.

„Myslím si, že si ukousl příliš velké sousto, ale pokud bude veřejně bojovat proti nespravedlivému propouštění na základě zpráv na sociálních sítích, mohlo by to zabránit některým společnostem propouštět zaměstnance z podobných nespravedlivých důvodů,“ řekl Toto.

„Je těžké změnit status quo. Propagandistické novináře není možné zahanbit za jejich extrémní zaujatost. Na Twitteru jsou běžně konfrontovaní a na kritiku buď nereagují, nebo ji ignorují. A zprávy podávají stále stejným, pokřiveným způsobem,“ dodal Toto. „Totéž pravděpodobně platí i pro giganty sociálních médií. Kolik článků bylo v nových médiích napsáno o agresivní cenzuře YouTube?“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.