Marnie Cathcart

18. 8. 2023

Čtyřicetiletá sportovkyně, která se narodila jako muž, ale nyní se identifikuje jako žena, vytvořila národní i neoficiální světový rekord v silovém trojboji, což vedlo ke kritice politiky umisťování trans sportovců do ženských kategorií.

Vzpěračka Anne Andresová vytvořila oba rekordy 13. srpna 2023 na kanadském mistrovství v soutěži Canadian Powerlifting Union v kategorii Female Masters Unequipped v Manitobě. Kategorie je určena pro powerlifterky ve věku 40 a 50 let, které nepoužívají žádné vybavení.

Konečné skóre Andresové ze všech tří disciplín (dřep, benčpres, mrtvý tah) bylo 597,5 kilogramu, což je o více než 200 kilogramů větší váha než u soutěžící na druhém místě, SuJan Gilové, která zvedla 387,5 kilogramu. Andresová také vytvořila kanadský národní rekord v mrtvém tahu.

Kanadská unie powerliftingu (CPU) vydala v únoru „politiku trans-inkluze“, podle níž mají jednotlivci možnost účastnit se závodů v „pohlaví, v němž se identifikují“. Na soutěžící se nevztahují požadavky na hormonální terapii ani chirurgický zákrok a nejsou povinni zveřejňovat svou trans identitu nebo minulost.

„CPU chce zajistit, aby všichni účastníci měli přístup k programům a zařízením, ve kterých se budou cítit pohodlně a bezpečně,“ uvádí politika svazu. Organizace neodpověděla na žádost o vyjádření.

Kritika

V reakci na nové rekordy Andresové napsala 14. srpna Riley Gainesová, americká závodní plavkyně obhajující, aby byly ženské sporty vyhrazeny výlučně biologickým ženám, na platformě X (bývalý Twitter), že „Kanadský svaz silového trojboje diskriminuje atletky“.

Její komentář byl jedním z mnoha kritických názorů na účast Andersové v závodě. Jiná žena v komentáři tvrdila, že je zastánkyní LGBT komunity, ale cítí, že je „hanebné a neuctivé soutěžit proti ženám… biologičtí muži jsou přirozeně silnější, rychlejší a mají větší kapacitu plic než biologické ženy. Biologická žena nemá proti trans ženě šanci. Cožpak nevidíte, jak je to nespravedlivé vůči ženám, se kterými soutěžíte?“ napsala komentující.

V reakci na žádost Epoch Times o komentář Andresová uvedla: „Na mém názoru nezáleží,“ a poznamenala, že o vyjádření by měly být požádány ženy, které se v soutěži umístily na druhém a třetím místě. Bohužel se nám nepodařilo s nimi spojit.

Andersová také uvedla, že „do posilovny jsem nevstupovala 13 let po tranzici“ a ohradila se, že média její příběh podávají často tak, že „prošla tranzicí, když byla na vrcholu soutěže nebo tak něco“.

Piers Morgan, britský televizní moderátor Sky News Australia, nazval nový vzpěračský rekord, který vytvořila Andresová, na sociálních sítích za „absurdní“. April Hutchinsonová, powerlifterka týmu Kanady, která drží severoamerický rekord v mrtvém tahu, 15. srpna zveřejnila s odkazem na Andresovou, že „bohužel“ musí „soutěžit s tím 250librovým šest stop vysokým mužem v mé federaci CPU“.

„Před dvěma dny jsme viděli biologického muže, jak doslova rozdrtil ženskou kategorii silového trojboje Masters o téměř 500 liber, čímž shrábl národní rekordy,“ uvedla Hutchinsonová v příspěvku na sociálních sítích 15. srpna.

„Je strašně důležité zachovat ženské a dívčí sporty spravedlivé a bezpečné,“ řekla a dodala, že kdokoli, kdo podporuje muže ve zvedání nebo závodění se ženami, „je součástí problému. A měli by se stydět… doslova pomáhají vymazat ženský sport“, napsala Hutchinsonová.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.