Vysočina – Ve středu 16. srpna odpoledne dorazil do jihlavské zoo očekávaný, vzácný vlk.
„Jedná se o osmiletého samce z Tierpark Berlin. Původní samec měl závažné zdravotní problémy a přišli jsme o něj v roce 2021. Po dlouhém čekání jsme nyní přivítali nového obyvatele. Bude dělat společnost naší samici, která k nám přišla již v roce 2017 z Barcelony. Ta se narodila v roce 2010,“ sdělila Simona Kubičková, mluvčí jihlavské zoo..
S chovem vlků začala zoo v roce 2016. Jde o jednoho z nejvíce ohrožených evropských poddruhů vlka obecného – je jím vlk iberský (Canis lupus signatus). V současné době přežívá na Pyrenejském poloostrově v počtu posledních zhruba 2 000 jedinců.
Na rozdíl od mnoha dalších poddruhů vlka netvoří velké smečky, ale žije solitérně v párech nebo v rodinách po dobu odchovu štěňat. Vlk iberský se od vlka eurasijského, obydlujícího i střední Evropu, liší nejen způsobem života, ale i vzhledem. Zatímco středoevropský vlk je spíše šedivý, ti iberští mají rezavohnědou srst, jsou štíhlejší a šlachovitější. Samec dorůstá do hmotnosti 40 kg, samice 30 kg.
„Od jiných evropských subspecií vlka se liší jemnější stavbou těla, bílými znaky na horním pysku, tmavými znaky na ocase, černými nebo velmi tmavými svislými pruhy, které pokrývají přední část hrudních končetin a tmavým sedlem na zádech. Základní zbarvení je hnědé, i když někteří jedinci mohou být i tmavší nebo mít načerevenalé zbarvení. Mladí jedinci mají v zimě obvykle jednotvárné šedé zbarvení, zatímco v létě převládá charakteristická tmavě hnědá barva,“ uvádí stránka biolib.cz a dodává, že „největšími problémy při jejich ochraně je pytláctví, zvýšený civilizační tlak, rozdělení jejich území dopravní infrastrukturou aj.“
„Nový samec si zatím zvyká na prostředí naší zoo a se samicí se budou teprve seznamovat,“ dodává mluvčí Kubičková. Zoo ještě prosí návštěvníky o ohleduplné chovaní v okolí vlčího výběhu.