SOSP

22. 8. 2023

Autor: Jan Zahradil

Po několikaměsíčním útlumu, způsobeném zřejmě šokem z odvolání vládního zmocněnce Klímy, se opět probral k aktivitě kartel bojovníků proti dezinformacím, složený ze státních byrokratů (včetně silových složek), mainstreamových médií, politických neziskovek a některých politiků pod vedením jinak neviditelné ministryně Langšádlové.

Nejkomičtější a zároveň nejtragičtější na celém tažení proti “dezinfo” je, jak rychle z tohoto tématu vznikla pseudovědecká soft disciplína, která už se – se vší vážností – vyučuje na (některých) univerzitách, jsou na ni navěšeny tučné granty z veřejných i korporátních peněz a už z ní profituje nemalá množina sémantických, mediálních, komunikačních a dalších “expertů”. Ti horlivě analyzují texty, sepisují studie, doporučují opatření a pomalu prosakují státní administrativou i mediální sférou.

Pokud jde o podobné pseudovědy, jako absolvent pražské VŠCHT si vzpomínám, jak v 70. a 80.letech působil v univerzitní sféře exministr školství F. Kahuda, propagátor psychotroniky a psychoenergetiky. Dnešní šarlatáni a obchodníci s teplou vodou v oboru “dezinformací” zkoumají, podobně jako Kahuda, se smrtelnou vážností tajemné vzorce a magické formule, jimiž lze údajně ovládat tupé davy. Ve skutečnosti jsou výsledky jejich činnosti spíše adepty na ocenění Bludným balvanem spolku Sisyfos.

Státní byrokraté se zase těší, jak jim nové pravomoci umožní monitorovat a vyhodnocovat, co kdo říká a píše, sestavovat seznamy nevhodných “narativů” a naopak vyrábět narativy “vhodné”, které se pak budou “strategicky komunikovat”. To samozřejmě předpokládá personální i finanční posílení příslušných byrokratických útvarů.

Nesmíme zapomenout, ani na média „hlavního proudu”, která potřebují omezit konkurenci na trhu ve svůj prospěch. Mediální prostředí, na něž byli 30 let zvyklí, díky sociálním sítím a novým technologiím neodvratně fragmentuje, rozpadá se a mizí. Takže by v konkurenčním boji pomohly nové regulace, zpřísňování pravidel, tlak na některé tituly, ale i financování různých mediálních školení a dalších programů – to vše zabaleno do ušlechtilých frází o nutnosti záchrany poctivé novinařiny.

Dále zde máme vybrané politické neziskovky, do jejichž rukou má být outsourcována část výše popsaných činností – samozřejmě opět nikoliv zadarmo. A konečně, i řadě jinak zcela vyprázdněných a plytkých politiků přijde vhod atmosféra hysterického stihomamu, která jim umožní předstírat aspoň nějaký program a skandalizovat ty politické konkurenty, kteří si dovolí vybočit mimo oficiálně tolerovaný názorový koridor při interpretaci domácích i mezinárodních politických událostí.

Je tedy stále více zřejmé, že za celou touto vlnou se skrývají především konkrétní lobbyistické zájmy, jak institucionální, tak profesní. To ale není vůbec žádná omluva – pokud se celý tento konglomerát utrhne ze řetězu, může způsobit jedno z největších ohrožení svobody a demokracie po roce 89. Je tedy zcela na místě zbystřit pozornost a sledovat, co kdo připravuje a proč. Aby nám to nepozorovaně neproteklo mezi prsty.

Zdroj: SOSP

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.