ČR: „Obecným znakem letošní úrody je pokles kvality kvůli suchu i dešti, kvůli kterým nemohli zemědělci sklízet již zralé porosty. V některých oblastech se přitom objevily klasy, kde již začalo klíčit uzrálé zrno…“ sdělil mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha pro zemedelskytydenik.cz.
Od konce července vrcholí sklizeň zemědělských produktů, zejména obilí
Podle Zemědělského týdeníku je zatím v Plzeňském kraji, kde začaly žně v prvním červencovém týdnu, v silech obilí ze 68 procent ploch osetých obilovinami. Řepka je sklizená z 93 procent ploch. Kombajny sečou všechny druhy obilnin. Jihočeští zemědělci sklidili již přes polovinu obilovin a většinu řepky, problém je s kvalitou pšenice a ječmene.
„Jihočeským zemědělcům vrátili odběratelé z Rakouska dodávku pšenice krmné, měla nižší obsah dusíku, než je potřeba. Ceny, za něž se úroda prodává, jsou meziročně asi o polovinu nižší,“ sdělila v týdeníku ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Je třeba sklidit rychle a chybějí pracovníci
V českém zemědělství v současnosti pracuje okolo 98 000 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracoval téměř dvojnásobek, nyní je více nahrazuje technika.
Současní kombajnéři se nemusejí potýkat s vedrem a zteplalými nápoji. Klimatizované stroje zpříjemňují pracovní podmínky: moderní kombajny disponují různými vychytávkami a mají ve výbavě třeba i ledničku. Pomáhají tak k efektivnější sklizni, uvádí tisková zpráva Agromex a dodává:
„340 dní se zemědělci starají o úrodu a nyní je zde 25 kritických dní, kdy je nutné ji rychle a kvalitně sklidit. Při nedostatku pracovní síly v České republice letošní sklizeň naštěstí zachraňují moderní technologie.“
„Mnoho českých zemědělců naštěstí poslední dva roky zainvestovalo do moderní zemědělské techniky a technologií. To jim umožňuje sklízet rychleji a s menším počtem pracovníků, kterých je v českém zemědělství nedostatek,“ říká Jakub Hurta, obchodní ředitel společnosti Agromex, která dodává českým zemědělcům třeba moderní stroje značky Fendt.
„Těžko se shánějí také brigádníci. Moderní technologie tak pomáhají úrodu sklidit sofistikovaněji, s co nejmenšími ztrátami na kvalitě,“ dodává J. Hurta.
„Moderní traktory, kombajny a další sklízecí stroje jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními, která umožňují propojení stroje s pracovištěm obsluhy a kanceláří,“ popisuje obchodní ředitel.
Podle Hurty díky těmto řešením zemědělci dokážou lépe plánovat svou práci, sledovat pohyb stroje, spotřebu paliva a jeho efektivitu.
„Tím se zvyšuje celková efektivita zemědělské výroby a minimalizují se náklady,“ dodává Jakub Hurta.
V českém zemědělství scházejí pracovníci pro sklizeň. Zemědělské podniky proto vedle moderních technologií musí zachraňovat sezónní pracovníci ze zahraničí.