Je každý z nás zodpovědný za své zdraví, či nemoc? Z kontextu vytržená poznámka a mediální zkratka zvedly po nedávném výroku Jaroslava Duška o rakovině vlnu emocí. Funkční lékař MUDr. Jan Vojáček jde v rozhovoru na dřeň a poukazuje na principy tisíce let staré hry na odevzdávání moci výměnou za zdání, že se systém o člověka postará.

Kdo je MUDr. Jan Vojáček

Jan Vojáček pochází z Olomouce. Studiem medicíny se vydal ve šlépejích svého otce a dědy. Zároveň během studií a po studiích hrál profesionální fotbal, na pozici brankáře působil i na Slovensku a v nižší soutěži ve Skotsku. Po návratu ze zahraničního angažmá nastoupil jako lékař na ortopedii, ale ještě před atestací ho zlákala funkční medicína, která patří mezi obory s celostním pohledem na lidské zdraví a zabývá se chronickými onemocněními.

Začal pracovat na pražské klinice Endala, kde působí dodnes. V roce 2017 spoluzaložil Institut funkční medicíny a výživy, jehož hlavním cílem je zviditelnění oboru funkční medicíny a výživy tak, aby se tento obor dostal do širšího povědomí odborné i laické veřejnosti. Napsal tři knihy o tom, jak být zdráv a zdraví si přirozenou cestou udržovat. Se svou ženou Šárkou má dvě malé dcery.