V Praze se koncem týdne uskuteční summit Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC). Jedná se o mezinárodní skupinu zákonodárců, která usiluje o „reformu přístupu demokratických zemí k Číně“. Tvoří ji zákonodárci z celého světa pod vedením vysoce postavených politiků z „reprezentativního průřezu hlavních světových politických stran“.
Summitu se podle organizátorů akce zúčastní 50 zákonodárců z 25 zemí světa. Konferenci budou hostit v Senátu senátor Pavel Fischer a ve Sněmovně poslankyně Eva Decroix. Fischer jako předseda senátního výboru pro bezpečnost a zahraničí, a Decroix jako členka Zahraničního výboru a předsedkyně Podvýboru pro podporu demokracie a lidských práv v zahraničí.
Čeští zákonodárci Fischer a Decroix jsou také oficiálními členy IPAC.
Během summitu má být dle organizátorů projednán „plán koordinované kampaně týkající se různých otázek souvisejících s Čínou, včetně: závislosti na obnovitelných zdrojích, bezpečnosti Tchaj-wanu, nadnárodní represí čínského režimu, odpovědnosti za porušování lidských práv, iniciativy Pás a stezka a situace v Hongkongu“.
Posledním vážnějším krokem koalice IPAC byla výzva adresovaná ministryni zahraničních věcí Catherine Colonnaové (zdroj) v níž zaslala výzvu francouzské vládě, aby „přijala opatření v souvislosti s agresivními výroky, které v pátek 21. dubna pronesl čínský velvyslanec ve Francii, pan Lu Ša-jü (Lu Ša-jie)“.
Výzvu podepsali kromě Fischera a Decroix také poslanci Ondrej Lochman, Hayato Okamura, Petr Beitl, Roman Belor a Marek Ženíšek.
Velvyslanec Lu Ša-jie v dubnu veřejně prohlásil, že bývalé sovětské republiky nemají podle mezinárodního práva žádný účinný status, a argumentoval zejména tím, že „neexistuje žádná mezinárodní dohoda, která by jejich statusu dala obsah“.
Výroky čínského velvyslance jsou podle aliance „jasným porušením mezinárodního práva a je třeba je považovat za ohrožení bezpečnosti evropských partnerských zemí Francie“.
Takové výroky zacházejí podle aliance „daleko za hranice přijatelného diplomatického diskurzu“ a jsou to „nejhorší válečné výpady“, které „nesmí zůstat bez odezvy“.
Není to poprvé, co se velvyslanec Lu dopustil pobuřujících a urážlivých výroků. Nedávno předtím prohlásil, že tchajwanský lid bude muset být „převychován“, jakmile se dostane pod kontrolu Pekingu.
Velvyslancovy dubnové výroky považuje aliance za „hlubokou urážkou historie, kultury a základní integrity dotčených národů“.
V dopise se mezinárodní skupina zákonodárců odvolává na základní principy, na nichž jsou založeny předvídatelné diplomatické vztahy, a prohlašuje, že „Číně – ani žádnému jinému národu – nepřísluší zpochybňovat svrchovanost ostatních“.
Suverenita není podle aliance „diplomatickou hračkou, ale základním prvkem mezinárodních vztahů, mezinárodního práva a Charty OSN,“ a proto žádá velvyslancovo vyhoštění z Francie.
V době, kdy v Evropě zuří válka v důsledku invaze ruských vojsk na území Ukrajiny, je podle IPACu „nezbytné, aby demokratický svět vyslal“ v tomto ohledu „autoritářským zemím jednoznačný vzkaz“.