Na pátečním jednání Poslanecké sněmovny, která měla na programu třetí den své 74. schůze, se stal jednou z „hlavních postav“ dne předseda hnutí ANO Andrej Babiš, byť na jednání nebyl přítomen.

Krátce po zahájení si vzala slovo předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, která komentovala výroky místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) na adresu Babiše.

Bartošek během předešlého dne opakovaně označil předsedu ANO za bezpečnostní riziko pro Českou republiku kvůli jeho postoji ke koncesionářským poplatkům a z ní plynoucí možné ztrátě nezávislosti České televize.

V Interview ČT 24 kromě toho komentoval také výroky Babiše na představitele koalice, kdy během čtvrtečního jednání o konsolidačním balíčku označil opoziční poslanec ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) za „nulu“.

„Toto je totálně za hranou!“ obořila se Schillerová a dodala: „Je demokracie ohrožena v Británii, kde uvažují o zrušení koncesionářských poplatků? Je ohrožena v Německu, kde uvažují o jejich zrušení? Jděte říct paní prezidentce Čaputové, že Slovensko není demokratické, protože mají financování veřejnoprávních poplatků médií z rozpočtu.“

Nato si vzal slovo Bartošek, který označil vystoupení Schillerové za „více než úsměvné“.

Záležitost komentovala i poslankyně za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, která uvedla, že sice vystupuje poměrně málo a nerada se zúčastňuje vyhrocených situací, ale „po zhlédnutí včerejšího interview s panem místopředsedou Bartoškem… musím říct, že to, co tam zaznělo, je pro mě za hranou“.

„Musím říct, že jste mě velmi zklamal, a musím říct, že se za vás stydím. Protože když si vezmu, co všechno tahle vláda dělá za ty dva roky, co je u moci, tak já musím říct, že tahle vláda je bezpečnostní riziko této země,“ pokračovala Jermanová v patrně emočně vyeskalovaném rozpoložení.

„Pan ministr Rakušan je v čele hnutí, uskupení, které je zmítáno korupčním skandálem zvaným Dozimetr. A není jenom v Praze, je i ve středních Čechách. O tom se nemluví, o tom se mlčí. A on dohlíží na jeho vyšetřování? To myslíte vážně? To vám přijde v pořádku? Přijde vám v pořádku, že pravidelně, naprosto pravidelně, když se vám to hodí, porušujete zákon o jednacím řádu?“

„To vám přijde v pořádku? Mně tedy rozhodně ne. Přijde vám správné, že jste naprosto zpolitizovali státní správu, posadili jste si tam svoje spolustraníky, svoje spřízněné duše navázané na vaše stranické kasy? To mně v pořádku nepřijde, to je bezpečnostní riziko,“ vyčetla Jermanová vládě.

Na obranu Babiše se postavilo ještě několik dalších poslanců z hnutí ANO.

Po o něco více než hodině jednání si znovu vzala slovo Schillerová, která po výzvě k nepodpoření navrhovaných bodů k diskuzi o vystoupení Bartoška oznámila, že hnutí ANO si bere dvouhodinovou přestávku.

Hned poté požádal o stejnou (navazující) pauzu předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala s komentářem: „Dovolte, abych to krátce odůvodnil. I nás v SPD zajímá diskuse o demokracii v této zemi a o budoucnosti demokracie v této zemi, protože tak, jak vy se chováte ve veřejnoprávních médiích a děláte propagaci svým názorům a všichni ostatní jsou umlčováni jak na sociálních sítích, tak na webech a všude, tak to je pro nás prostě nepřijatelné.“

Místopředsedkyně dolní komory pak schůzi přerušila s pokračováním v úterý 12. září.