Dorothy Li

12. 9. 2023

Elon Musk, technologický magnát žijící v Kalifornii, kritizoval navrhovaný státní zákon, který by v případě přijetí vyžadoval, aby rodiče v případech opatrovnických práv souhlasili s novou pohlavní identitou svého dítěte. Návrh označil za „vlka v rouše beránčím“.

Muskův komentář na jeho platformě X, dříve známé jako Twitter, přišel v době, kdy státní shromáždění, kde mají většinu demokraté, schválilo 8. září tento zákon a poslalo jej k podpisu guvernérovi Gavinu Newsomovi.

Opatření zahrnuje „potvrzení rodičů o genderové identitě nebo genderovém vyjádření dítěte“ do pojmu „zdraví, bezpečnost a blaho dítěte“. Pokud bude návrh zákona podepsán, bude soudce při určování práva na péči o dítě nebo na návštěvy muset zohlednit, zda rodič souhlasí s přáním dítěte změnit si pohlaví.

„Tento návrh zákona je vlk v rouše beránčím,“ napsal Musk 8. září na X. „Ve skutečnosti by to znamenalo, že pokud nesouhlasíte s druhým rodičem ohledně sterilizace svého dítěte, přijdete o opatrovnictví. Naprosté šílenství!“

Návrh zákona předložila v únoru demokratická poslankyně Lori Wilsonová. Již dříve tvrdila, že legislativa neupřednostňuje souhlas rodiče se změnou pohlaví před jinými soudními kritérii, která rozhodují spory o opatrovnictví.

„Pokud máte dítě, které prochází tímto systémem, soudce má možnost uvážení, stejně jako při pohledu na všechny okolnosti související se zdravím, bezpečností a blahem dítěte, aby zvážil různé faktory,“ řekla v červnu ABC7 poté, co návrh zákona postoupil z výboru. „Jedním z faktorů, ne jediným faktorem, ale jedním z faktorů, by bylo potvrzení pohlavní identity dítěte ze strany rodiče.“

Na slyšení v senátním justičním výboru paní Wilsonová uvedla, že návrh zákona má řešit „rodiče, kteří jsou nepřátelští vůči genderové identitě svého dítěte“.

Republikánský senátor Scott Wilk uvedl, že během jeho jedenáctiletého působení ve státním zákonodárném sboru bylo zavedeno mnoho opatření na ochranu dětí. Nyní je podle něj čas začít chránit rodiče.

„V posledních letech jsme postavili vládní byrokraty mezi rodiče, děti a lékaře, pokud jde o lékařskou péči. A teď tu máme tohle, kdy, pokud rodič nepodpoří vládní ideologii, budou mu (děti) odebrány z domova,“ řekl Wilk. „Pokud milujete své děti, musíte z Kalifornie utéct,“ dodal.

původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml. Článek byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.