Vysočina – Jak Zoo Jihlava avizovala počátkem roku, jedním z očekávaných přírůstků pro letošní rok byly chocholatky modré.
„Dnes se můžeme pochlubit, že chocholatky se již nachází v zoo. Proč jsme si pro tuto novinu vybrali právě dnešní den? Na dnešek totiž připadá nově vznikající Světový den chocholatek a my ho chceme právě i touto novinou podpořit,“ uvedla 11. září Simona Kubičková, mluvčí zoologické zahrady.
Expozici chocholatek umístili poblíž pavilonu žiraf. Protože chce zahrada svým novým obyvatelům dopřát dostatečný klid na zabydlení, cesta kolem jejich expozice je dočasně uzavřena.
Na svém „X“ profilu přináší zoo krátké video z nainstalované fotopasti, aby nově příchozí zvířata představila alespoň prostřednictvím záznamu. Ve snímku je vidět, „že si náš pár padnul do oka” konstatuje mluvčí Kubičková.
Samec i samice se narodili v roce 2019 a do Jihlavy přicestovali ze Zoo d’Asson ve Francii.
„Je to nejmenší druh chocholatky a v Evropě je chová pouze pět zahrad,“ přiblížil skupinku nejmenších antilop ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.
Nejmenší antilopa, chocholatka modrá (Philantomba monticola), váží jen 2–4 kg a dorůstá výšky 35–40 cm. Její chov není jednoduchý, protože je to antilopa velmi lekavá. Lekne se třeba přeletu vrtulníku a zpanikaří, uvedl ředitel Vašák.
Chocholatky modré západní (Philantomba monticola congica) jsou nejmenším druhem chocholatky, které jsou aktivní přes den. Pochází ze střední Afriky. Jsou opatrné a tajemné. Tvoří monogamní páry, které si značí své území výměškem ze žlázy poblíž očí, který otírá o trávu, větve nebo kůru.
Rohy mívají obě pohlaví, u samice jsou někdy téměř neviditelné. Chocholatky modré jsou velice variabilní ve svém zbarvení. Západní poddruh má jasně šedý až černý hřbet s matně šedými boky. Zadní končetiny jsou delší než přední, což jim pomáhá v případě nebezpečí se rychle odrazit z místa a utéct do bezpečí lesa.