V Jičíně dnes začíná  32. ročník festivalu Jičín – město pohádky, který potrvá do neděle 17. září. Pořadatelé festivalu slibují týden plný pohádek, hudby a zábavy, který letos ponese podtitul „Pohádkové oKouzlení“.

Celkem je na programu uvedeno více než 160 akcí. Naplánovány jsou koncerty, divadelní představení, pohádkové dílny, workshopy a další kulturní události. Kouzla a kouzelné bytosti mají být letos hlavním lákadlem festivalu.

Nadační fond Jičín – město pohádky a město Jičín se opět spojily, aby přinesly bohatý program, který se bude odehrávat na různých místech v Jičíně, především v historickém centru města. Valdštejnské náměstí bude hostit kreativní dílny, ukázky řemesel a další zábavu. V sobotu večer proběhne videomapping na budově Valdštejnského zámku.

Podle organizátorů čeká návštěvníky „dobrodružství na nezmapovaných cestách lesa Řáholce“, připomenou si „radosti i starosti pohádkových Honzů, krásu princezen, odvahu Bajajů a touhu hledačů živé vody“, navážou na kamarádství se zvířaty, stromy a bylinami, i když nemluví lidským jazykem, a to vše s vírou, že „ráj i peklo zůstanou na svých místech“.

V rámci 32. ročníku festivalu se vrací také Pohádkové noviny, které budou denně tvořit děti a studenti, ve kterých se čtenáři dozví, co je čeká, budou si moci prohlédnout obrázky, články, básničky a hry, to vše vybrané pohádkovou redakční radou.

Patronem festivalu je již tradičně známý herec, dabér a bavič Jiří Lábus, který proslul rolí čaroděje Rumburaka a dalšími významnými pohádkovými postavami. Králem letošního ročníku je další známý herec a dabér Václav Vydra, také známý z mnoha pohádek. Spolu se starostou města Janem Malým zahájí festival ve středu 13. září od 16 hodin pohádkovým průvodem plným maškar.

Festival Jičín – Město pohádky patří mezi 22 tradičních kulturních akcí, které získaly dlouhodobou podporu od Královéhradeckého kraje. Mediálním partnerem akce je Česká televize, zastoupená svou stanicí pro děti – ČT D.