V souvislosti s pokračující kontrolou přístavních jeřábů čínské výroby, u nichž existuje podezření, že slouží jako špionážní kanály, učinila jihokorejská meteorologická agentura překvapivý objev, když identifikovala škodlivý kód v meteorologickém vybavení dovezeném z Číny.
Nejnovější zprávy z několika jihokorejských zpravodajských zdrojů potvrzují, že malware byl nalezen v červnu letošního roku.
Toto odhalení původně zveřejnila Národní zpravodajská služba (NIS) během fóra o kybernetické bezpečnosti, které se konalo v červenci na pozvání médií. Ve spolupráci s dalšími příslušnými organizacemi NIS rovněž oznámila společné rozsáhlé vyšetřování zařízení vyrobených v Číně, včetně systémů bezpečnostních kamer (CCTV).
Podle investigativního článku IT Chosun, dceřiné společnosti nejčtenějšího jihokorejského deníku Čoson Ilbo, „se čínští kybernetičtí útočníci v dubnu zaměřili na soukromou firmu, která poskytuje pracovní služby jihokorejským vládním orgánům, a pokusili se proniknout do její vnitřní sítě. Vzhledem k možným kybernetickým útokům se zadními vrátky, které již byly provedeny proti jihokorejským subjektům, NIS prověřuje, zda čínští dodavatelé úmyslně nevybavili taková zařízení pro kybernetickou špionáž“.
Zpráva upozornila na možnost, že v případě přítomnosti zadních vrátek v meteorologických zařízeních by čínské kybernetické organizace mohly nejen získat přístup k údajům o počasí v Jižní Koreji v reálném čase, ale také s nimi manipulovat. „Zadní vrátka“ (backdoor) jsou škodlivý kód, který obchází bezpečnostní opatření a umožňuje získat neoprávněný přístup k systémům nebo softwaru.
Přístavy ukončí dovoz jeřábů čínské výroby
V reakci na obavy USA zahájila jihokorejská vláda v březnu vyšetřování přístavních jeřábů vyráběných v Číně. Několik jihokorejských přístavních společností se již rozhodlo zastavit dovoz z Číny ve prospěch domácích alternativ. Kromě toho budou během roku přijata nápravná opatření proti stávajícím čínským jeřábům, uvedl letos v dubnu deník Seoul Economic Daily.
Víc než polovina velkých jeřábů provozovaných v jihokorejských přístavech pochází z Číny. V přístavu Pchjong-tchek, který se nachází v blízkosti velitelství amerických ozbrojených sil v Koreji, je to až 75 %. Americká armáda tento přístav často využívá k dovozu zbraní a zásob.
Za zmínku stojí, že Sněmovna reprezentantů USA v květnu představila legislativu, která zakazuje používání čínských jeřábů v amerických přístavech a nařizuje bezpečnostní prověrky všech stávajících zařízení.
Pozornost se stále více obrací na společnost Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co (ZPMC), která ovládá více než 70 % světového trhu.
Obavy ze špionáže v USA
Ve videorozhovoru z roku 2017 zveřejněném na oficiálních stránkách společnosti Microsoft prozradil Chuang Čching-feng, tehdejší prezident společnosti Shanghai Zhenhua Heavy Industries: „Prostřednictvím naší hlavní kanceláře v Šanghaji můžeme monitorovat všechny jeřáby a pomáhat při řešení problémů.“
Přeskočme do března letošního roku, kdy deník The Wall Street Journal informoval o obavách amerických představitelů, kteří se obávají, že velké jeřáby vyráběné v Číně a nasazované v amerických přístavech, z nichž některé používá i americká armáda, by mohly sloužit jako špionážní nástroje čínského režimu.
Téměř 80 % jeřábů používaných v amerických přístavech vyrábí společnost Shanghai Zhenhua Heavy Industries. Tyto jeřáby jsou vybaveny pokročilými senzory schopnými sledovat původ a místo určení přepravních kontejnerů, což vyvolává obavy z možných špionážních aktivit, které by mohly ohrozit americké vojenské operace po celém světě.
William Evanina, bývalý ředitel Národního kontrarozvědného a bezpečnostního centra (NCSC), varoval: „[Čínské] jeřáby mohou být novým Huawei,“ čímž narážel na čínskou technologickou společnost, na kterou se v současné době vztahují bezpečnostní omezení v mnoha zemích právě kvůli obavám ze špionáže a úniku dat k čínskému režimu.
Jižní Korea posiluje kybernetickou bezpečnost
V dubnu jihokorejský prezident Jun Sok-jol podepsal se Spojenými státy „strategický rámec spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti“, který rozšiřuje spolupráci spojenců v kybernetické oblasti. K tomuto vývoji došlo krátce poté, co Jižní Korea zahájila úsilí o posílení své kybernetické bezpečnostní infrastruktury.
Mezitím vyšetřování vedené jihokorejským úřadem NIS posuzovalo používání produktů informačních technologií, které přímo či nepřímo podléhají mezinárodním sankcím. Do rozsáhlého hodnocení byly zahrnuty čínské a ruské produkty, včetně produktů společnosti Huawei.
Údaje jihokorejské celní správy uvádějí, že od roku 2017 tvoří výrobky čínské výroby trvale přibližně 40 % dovozu telekomunikačních zařízení do Jižní Koreje.
Pozoruhodné je, že společnost LG U+, třetí největší poskytovatel telekomunikačních služeb v zemi, spoléhá na zařízení Huawei u svých sítí 4G (LTE) a 5G. Zůstává jedinou telekomunikační společností v Jižní Koreji, která ve svých bezdrátových sítích využívá produkty Huawei.
Kim Jong-šik, zákonodárce vládnoucí Strany lidové moci (PPP), před svou návštěvou USA koncem dubna předložil změny zákona o informačních a komunikačních sítích.
Cílem navrhované novely je kriminalizovat vytváření nebo šíření zadních vrátek v informačních a komunikačních sítích. Za porušení by mohl být uložen trest odnětí svobody až na pět let nebo pokuta v maximální výši 50 milionů korejských wonů (asi 850 tisíc korun).
Z původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml.