Milan Kajínek

15. 9. 2023

Na této ukázce ze snímku Olivera Stonea (1991), kde Kevin Costner v roli newyorského státního zástupce Jima Garrisona vysvětluje, že takzvaná Warrenova zpráva popisující atentát na prezidenta Kennedyho je podvod.

Mimo jiné Warrenova zpráva uvádí, že byl Kennedy zastřelen jediným střelcem, který vystřelil třikrát z jednoho místa během několika sekund, a že jedna kulka prošla několika těly. Costner ve scéně demonstruje trajektorii zmiňované kulky, která je absurdní.

Zajímavé je na snímku je také to, že jeho autoři předpokládali, že onu nepoškozenou kulku někdo na nosítka vedle těla prezidenta položil. A právě teď veřejně promluvil bývalý agent tajné služby Paul Landis (88-let), který byl jen několik metrů od místa, kde byl prezident Kennedy v texaském Dallasu zastřelen.

Landis tvrdí, že to byl on, kdo sebral kulku ze zadního sedadla limuzíny prezidenta Kennedyho, uschoval ji a přenesl do nemocnice, kam byl prezident Kennedy na nosítkách převezen. Teprve v rozhovoru pro NY Times minulý týden pan Landis potvrdil, že to byl on, kdo kulku našel a umístil ji tam. Více…

V ukázce z filmu níže si povšimněte muže v klobouku, který dává kulku na nosítka.

Vysvětlení trajektorie „magické kulky“

The Magic Bullet – Kouzelná kulka (JFK, 1991)

O filmu JFK

Pět hvězdiček za odvahu snímek natočit. (Bontonfilm)

Film: JFK – Pozadí atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho

Režie: Oliver Stone

Hrají: Kevin Costner, Tomy Lee Jones, Kevin Bacon, Gary Oldman a další.

JFK jsou iniciály bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, zastřeleného v otevřeném voze během průjezdu Dallasem v roce 1963. Případ atentátu nedávno na plátnech kin opět oživil režisér Pablo Larraín ve snímku Jackie, který sleduje osud prezidentovy manželky Jacqueline Kennedyové těsně po atentátu.

Více než tři hodiny dlouhý snímek JFK z roku 1991 zasluhuje vysoké ocenění za odvahu producentů, scenáristů, režiséra a celého filmového štábu. Film velmi detailně mapuje vyšetřování prezidentovy vraždy, z níž byl obviněn pouze jediný muž, který měl údajně prezidenta zastřelit z okna třetího patra přilehlého nájemního domu.

Přezkoumání případu, které podnítil newyorský státní zástupce Jim Garrison, ukazuje, že se prezident dostal do křížové palby, vedené současně z několika různých stanovišť. Střelců tedy muselo být několik.

Zmiňované ocenění za odvahu začne dávat smysl ve chvíli, kdy pátrání odhaluje zapojení tajné jednotky americké armády do organizace atentátu, za nímž pravděpodobně stojí řada významných osobností a politiků, kteří se snaží vyšetřování zastavit. Svědkové začínají umírat a na obzoru se rýsuje promyšlené spiknutí pod označením „Mungo“, za jehož nitky tahají lidé na nejvyšších místech.

Robert F. Kennedy mladší, synovec zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho, nedávno uvedl, že první reakcí jeho otce na zprávu o atentátu na 35. prezidenta byla otázka na možné zapojení CIA do jeho vraždy.

Cestující v texaském Dallasu jsou zahloubáni do novinových zpráv o atentátu na prezidenta Kennedyho, 22. listopadu 1963. (Volné dílo)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.