Na této ukázce ze snímku Olivera Stonea (1991), kde Kevin Costner v roli newyorského státního zástupce Jima Garrisona vysvětluje, že takzvaná Warrenova zpráva popisující atentát na prezidenta Kennedyho je podvod.
Mimo jiné Warrenova zpráva uvádí, že byl Kennedy zastřelen jediným střelcem, který vystřelil třikrát z jednoho místa během několika sekund, a že jedna kulka prošla několika těly. Costner ve scéně demonstruje trajektorii zmiňované kulky, která je absurdní.
Zajímavé je na snímku je také to, že jeho autoři předpokládali, že onu nepoškozenou kulku někdo na nosítka vedle těla prezidenta položil. A právě teď veřejně promluvil bývalý agent tajné služby Paul Landis (88-let), který byl jen několik metrů od místa, kde byl prezident Kennedy v texaském Dallasu zastřelen.
Landis tvrdí, že to byl on, kdo sebral kulku ze zadního sedadla limuzíny prezidenta Kennedyho, uschoval ji a přenesl do nemocnice, kam byl prezident Kennedy na nosítkách převezen. Teprve v rozhovoru pro NY Times minulý týden pan Landis potvrdil, že to byl on, kdo kulku našel a umístil ji tam. Více…
V ukázce z filmu níže si povšimněte muže v klobouku, který dává kulku na nosítka.
Vysvětlení trajektorie „magické kulky“
The Magic Bullet – Kouzelná kulka (JFK, 1991)
O filmu JFK
Film: JFK – Pozadí atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho
Režie: Oliver Stone
Hrají: Kevin Costner, Tomy Lee Jones, Kevin Bacon, Gary Oldman a další.
JFK jsou iniciály bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, zastřeleného v otevřeném voze během průjezdu Dallasem v roce 1963. Případ atentátu nedávno na plátnech kin opět oživil režisér Pablo Larraín ve snímku Jackie, který sleduje osud prezidentovy manželky Jacqueline Kennedyové těsně po atentátu.
Více než tři hodiny dlouhý snímek JFK z roku 1991 zasluhuje vysoké ocenění za odvahu producentů, scenáristů, režiséra a celého filmového štábu. Film velmi detailně mapuje vyšetřování prezidentovy vraždy, z níž byl obviněn pouze jediný muž, který měl údajně prezidenta zastřelit z okna třetího patra přilehlého nájemního domu.
Přezkoumání případu, které podnítil newyorský státní zástupce Jim Garrison, ukazuje, že se prezident dostal do křížové palby, vedené současně z několika různých stanovišť. Střelců tedy muselo být několik.
Zmiňované ocenění za odvahu začne dávat smysl ve chvíli, kdy pátrání odhaluje zapojení tajné jednotky americké armády do organizace atentátu, za nímž pravděpodobně stojí řada významných osobností a politiků, kteří se snaží vyšetřování zastavit. Svědkové začínají umírat a na obzoru se rýsuje promyšlené spiknutí pod označením „Mungo“, za jehož nitky tahají lidé na nejvyšších místech.
Robert F. Kennedy mladší, synovec zesnulého prezidenta Johna F. Kennedyho, nedávno uvedl, že první reakcí jeho otce na zprávu o atentátu na 35. prezidenta byla otázka na možné zapojení CIA do jeho vraždy.