Přehnaná bezpečnostní opatření vůdce Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga během jeho zahraničních návštěv nedávno upoutala pozornost mezinárodních médií.

Minulý měsíc odjel Si Ťin-pching do Jihoafrické republiky, aby se tam zúčastnil summitu BRICS. Nečekaně však 22. srpna vynechal důležitý plánovaný projev na obchodním fóru. Místo toho za něj proslov přečetl ministr obchodu Wang Wen-tchao.

Na summitu G20 v Indii, který skončil 10. září, chyběl čínský vůdce také. Nahradil ho tam premiér Li Čchiang, což také vyvolalo spekulace.

Zámořská média a pozorovatelé Číny poukázali na to, že Si se velmi bojí zavraždění, proto často vynechává důležité příležitosti, takže jeho místo pobytu je nepředvídatelné, přičemž na dojmu okolního světa čínskému představiteli nezáleží.

Podle zprávy deníku Shanghai Daily z 9. září, těsně před summitem BRICS, jihoafrická policie potvrdila, že Si nejenže přivedl na návštěvu delegaci 500 lidí, ale také si zarezervoval všechny pokoje ve dvou hotelech. Měsíc před jeho příjezdem převezly čínské úřady z Číny kompletní sadu vybavení na přestavbu apartmá, od šálků a misek, přes postele a matrace až po koberce a dokonce i závěsy. V místnosti nezůstala jediná věc z hostitelské země. „[Si] kompletně přestavěl prezidentské apartmá,“ citovala zpráva místní policii.

Čínský vůdce Si Ťin-pching se účastní setkání během 10. summitu BRICS (setkání předních světových rozvíjejících se ekonomik, Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky) v Johannesburgu v Jižní Africe, 26. července 2018. (Gulshan Khan / AFP / Getty Images)

Ačkoli se někteří domnívají, že tato přehnaná bezpečnostní opatření, jako je přestavba prezidentského apartmá, jsou aktem předvádění bohatství, zpráva poukázala na to, že kompletní výměna vybavení v apartmá spíše poukazuje na Siho obavy z ohrožení osobní bezpečnosti. Proto čínský lídr požadoval dokonalá bezpečnostní opatření, cituje médium analytiky.

Nadstandardní zabezpečení při předchozích návštěvách

Když Si v listopadu 2018 navštívil Papuu-Novou Guineu, byla pro něj z Číny letecky přepravena dvě neprůstřelná vozidla čínské výroby. V prosinci 2018 navštívil vůdce strany na dva dny Portugalsko, kde utratil dva miliony eur za rezervaci všech pokojů v hotelu Ritz a za rozšíření vrat hotelové garáže pro vjezd a výjezd neprůstřelného vozidla, které si nechal přivézt.

Hongkongská média Ming Pao přinesla 11. září rozhovor s majitelem restaurace jménem Žen Ťien-jung v Dušanbe v Tádžikistánu, který pochází z čínské provincie Che-nan. Žen připomněl, že když Si poprvé navštívil Tádžikistán v roce 2014, jeho restaurace, která se nachází v hotelu, ve kterém Si bydlel, poskytovala všechna tři jídla denně pro více než 200 Číňanů, včetně 150 členů delegace a zaměstnanců čínského velvyslanectví v Tádžikistánu.

Majitel podniku řekl, že tento „politický úkol“ byl extrémně stresující. Bezpečnostní prověrka manažerů restaurace a šéfkuchařů se týkala tří předchozích generací předků. V jídle pro delegaci nesměly být žádné chyby. Všechny nakupované potraviny a materiály musely mít zdokumentované zdroje, které lze ověřit. Catering pro Siho osobně zajišťovalo několik kuchařů ze státního penzionu Tiao-jü-tchaj v Pekingu, kteří delegaci doprovázeli.

Mnoho komentátorů aktuálních událostí věří, že Si má silné obavy, že bude zavražděn nebo že dojde k převratu s cílem zbavit ho moci. Komentátor čínského vydání deníku The Epoch Times, pan Wang Jou-čchün, věří, že čínský vůdce je skutečně ve velkém nebezpečí. V článku z 12. září napsal, že hrozby vychází s toho, jak Si Ťin-pching přistupuje k ovládání komunistické strany

„Si měl ze své 11-leté protikorupční kampaně proti ‚tygrům‘ zkorumpovaným vysokým představitelům jasně pochopit, že strana je na jedné straně extrémně zkorumpovaná a nelze ji zachránit – a na druhou stranu je tu 623 tygrů, které Si nechal vyšetřovat, a lidé za nimi ho nikdy nenechají žít. Si však stále trvá na tom, že stranu bude ochraňovat a zachová ji [namísto aby ji rozpustil].

„Pokud bude Si Ťin-pching nadále chránit stranu, pravděpodobně ho pohltí komunistický mlýnek na maso,“ píše Wang.

Na této zprávě se podílel Ning Chaj-čung.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.