Ukrajinský představitel Taras Kačka řekl v rozhovoru pro server Politico, že Kyjev bude žalovat Polsko, MaďarskoSlovensko u Světové obchodní organizace kvůli jejich neochotě zrušit zákaz ukrajinských zemědělských produktů.

„Je důležité dokázat, že tyto kroky jsou právně nesprávné, a proto zítra zahájíme soudní řízení,“ řekl v neděli večer Kačka, náměstek ministra hospodářství pro ekonomický rozvoj, obchod a zemědělství.

Evropská komise sice v pátek rozhodla, že prodej ukrajinského obilí a dalších tří komodit (kukuřice, řepka olejná, slunečnicová semena) do bloku povolí, ale tři státy sousedící s Ukrajinou se proti rozhodnutí postavily a vydaly vlastní omezení. Namítají, že ukrajinské obilí nesplňuje kvalitativní požadavky a jen ničí místní trh.

Peter Majer, mluvčí slovenského premiéra Ľudovíta Ódora, prohlásil, že cílem prodloužení zákazu je ochrana trhu. „Musíme zabránit nadměrnému tlaku na slovenský trh, abychom zůstali féroví i vůči domácím farmářům,“ citoval server Trend.sk mluvčího premiéra.

Někteří zemědělci a politici na Slovensku poukazují na fakt, že ukrajinské produkty, které by měly Evropskou unií pouze projíždět, skončí na místních trzích, kde je spekulanti uskladňují a prodávají.

„To, že vznikla situace, že slovenské, polské či maďarské sklady se plní ukrajinským obilím, nebylo v plánu. Jde o spekulace na domácím trhu. Někdo to levné obilí skupuje. Toto je problém, na který je třeba se zaměřit,“ řekl podle serveru Sme.sk slovenský europoslanec Michal Wiezik.

Další ze slovenských europoslanců, Peter Polák, se pro Sme.sk vyjádřil, že Evropa ukrajinské obilí směřující do Afriky nepotřebuje. Transity podporuje, ale bez toho, aby zemědělské komodity z Ukrajiny končily v EU. „Musíme udělat vše pro to, abychom to umožnili, ne-li po moři, tak po souši. Nejsem však zastáncem toho, aby obilí zůstalo na území Slovenska, protože to likviduje naše zemědělce,“ uvedl europoslanec.

Ukrajina mezitím poukazuje na fakt, že to, že si jednotlivé země bloku stanovují vlastní zemědělskou politiku v rozporu s Evropskou komisí, nevrhá dobré světlo na celou EU. „Systémový přístup Budapešti a Varšavy, kdy ignorují pozice institucí EU v obchodní politice, … bude pro EU obecně problém, protože chybí jednota,“ vyjádřil se pro Politico Kačka.