Jingduan Yang

25. 9. 2023

Zázvor je nejen oblíbené kuchyňské koření, ale také zdravé jídlo. Při konzumaci tohoto kořene je však záhodno vyvarovat se několika nástrah.

Pojďme si říct o nejbezpečnějších a nejúčinnějších způsobech, jak jíst zázvor, abyste zvýšili jeho zdravotní účinky.

Proč je zázvor zdravý

Biochemické složky zázvoru jsou četné. Mezi ty hlavní patří těkavý olej, kurkumin, zingiberol, gingerol, škrob a další. Tyto složky propůjčují zázvoru různé zdravotní přínosy:

Podporuje trávení: zázvor obsahuje složky jako gingerol a zingiberol, které mohou podporovat gastrointestinální peristaltiku a zvyšovat sekreci trávicích šťáv, což pomáhá zmírnit gastrointestinální potíže.

Snižuje zánět: kurkumin v zázvoru má antioxidační, protizánětlivé a protinádorové účinky, které mohou zmírnit nepohodlí způsobené zánětem.

Zmírňuje nevolnost a zvracení: těkavý olej v zázvoru může zmírňovat nevolnost a zvracení, zejména nevolnost způsobenou těhotenstvím a chemoterapií.

Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi: kurkumin a další složky v zázvoru mohou snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, což pomáhá předcházet nemocem, jako je cukrovka a kardiovaskulární onemocnění.

Zmírňuje bolest a křeče: gingerol a zingiberol v zázvoru působí jako analgetikum a antispasmodikum a mohou tudíž zmírňovat bolest obecně, křeče a bolesti svalů.

Tradiční čínská medicína (TČM) je toho názoru, že většinu přírodních potravin lze klasifikovat buď jako „studené“ nebo „horké“. Dále se pak dělí na studené, teplé, horké a neutrální potraviny.

Konzumace „studených“ jídel tělo ochlazuje, zatímco konzumace teplých jídel propůjčuje hřejivý efekt. S ohledem na to lze tělesnou kondici vyladit prostřednictvím správné rovnováhy příjmu studené a teplé stravy. Například energie zázvoru je kořeněná a hřejivá, jde tedy o teplé jídlo. V klinické praxi TČM se zázvor široce používá k léčbě gastrointestinálního nepohodlí, bolesti při nachlazení, bolestech kloubů, horečkách, kašli, náchylnosti na chlad a dalších příznacích.

Nejlepší čas na konzumaci zázvoru

Přestože má zázvor mnoho blahodárných účinků, jeho konzumace není vhodná pro každého. Kromě toho bychom také měli dbát na správnou dobu konzumace zázvoru.

Někteří říkají, že nejlepší čas jíst zázvor je ráno a že není moudré ho jíst večer. Složky v zázvoru mají stimulační účinek na trávicí systém, což je prospěšné pro podporu gastrointestinální peristaltiky a sekrece trávicí šťávy, obojí pomáhá při podpoře chuti k jídlu a trávení. Ráno je metabolismus organismu silný a konzumace zázvoru může pomoci urychlit metabolismus, osvěžit mysl a přinést duševní pohodu.

Konzumace zázvoru v noci může mít vliv na spánek, ale není to zas tak špatné, jako některá tvrzení na internetu, že „jíst zázvor v noci je jako jíst arzén“.

Jíst zázvor na noc je nevhodné pro lidi s bujným ohněm kvůli nedostatku jinu ledvin. TČM věří, že ledviny jsou centrem jinu a jangu v lidském těle a jsou „vrozeným základem“ neboli základem života. Jin ledvin je zdrojem veškeré jinové tekutiny v těle, která zvlhčuje a vyživuje všechny orgány a tkáně.

Příznaky jako bolesti zad, nepravidelná menstruace, neplodnost a vyhublost se objeví, když je jin ledvin nedostatečný. Pokud neexistují žádné problémy s nedostatkem jinu v ledvinách, je možné jíst zázvor v umírněném množství i v noci bez škodlivých účinků.

Doporučuje se tedy jíst zázvor v poledne? Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by dokazoval, že tomu tak není. Nemyslím si, že konzumace zázvoru poškodí plíce nebo ovlivní činnost srdce.

Ačkoli je zázvor považován za teplý, má jemný účinek a tělo nepřehřívá. Většina lidí proto může zázvor bezpečně konzumovat ráno, v poledne i večer, jen to dělejte s mírou.

Kdo si musí na zázvor dávat pozor?

Kdo by se měl konzumaci zázvoru vyhýbat? Lidé s následujícími stavy by ho měli konzumovat méně nebo vůbec:

Slabá gastrointestinální funkce: pokud se tito lidé zázvoru přejedí, může jim to způsobit problémy jako průjem a gastrointestinální potíže.

Sklon k alergiím: někteří lidé jsou náchylní k alergickým reakcím na potraviny obsahující zázvor. Pokud jste někdy po konzumaci zázvoru pozorovali na těle zarudnutí kůže, otok, svědění nebo jiné příznaky, přestaňte ho jíst.

Těhotné a kojící ženy: nadměrná konzumace zázvoru může mít nepříznivé účinky na plod nebo kojence.

Měl by se zázvor loupat?

Další otázka, která se často objevuje, je: „Má se zázvor loupat?“ TČM věří, že různé části rostlin mají různé vlastnosti, chutě a účinky, a dužina a kůra zázvoru jsou dobrým příkladem.

Kůra zázvoru obsahuje více celulózy a minerálů, ale také kurkumin, zázvorový olej a gingerol. Nadměrný příjem může mít nepříznivé účinky na tělo. Mezi těmito složkami je gingerol nejtoxičtější a nadměrná konzumace může způsobit příznaky, jako jsou gastrointestinální potíže, dušnost a alergie.

Z hlediska energie se dužina zázvoru považuje v TČM za kořeněnou a teplou, způsobuje pocení a zahání chlad. Na druhou stranu jeho kůra má kořeněnou a chladivou povahu a má opačný účinek, slouží jako antiperspirant a zmírňuje horko. To, zda zázvor loupete, tedy záleží od situace a čeho chcete docílit. Nejlepší je například loupat ho v zimě a ne v létě.

Dalším příkladem může být situace, kdy máte rýmu nebo horečku. Pití zázvorové polévky může pomoci tělu vylučovat toxiny pocením. V tomto případě může oloupání zázvorové kůry a použití pouze vnitřní dužiny pomoci rozptýlit chlad a vypotit se.

Pokud pijete zázvorový čaj a červený čaj z jujuby jako zdravotní nápoje, nemusíte zázvor loupat, protože tento nápoj má tělo zahřívat, zahánět chlad a posilovat fyzickou sílu. Zázvorová kůra pomůže zpevnit tělo, ale také pročistit horko.

Ponechání zázvorové kůry může také zintenzivnit chuť při výrobě zázvorových nápojů nebo při vaření. Je na osobních preferencích, zda jej odstraníte nebo ne. Ti, kdo jsou alergičtí na zázvorovou kůru, by ji však pro jistotu měli oloupat.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata