Juraj Skovajsa

3. 10. 2023

Počátkem září zahájili Svobodní petiční turné „Zachraňme auta na benzín a naftu před zákazem EU“. Kolik podpisů pod petici přibylo, jaké byly reakce a co se bude dít dál? To jsou otázky, na které jsme se ptali předsedy strany Libora Vondráčka.

Petici Svobodní iniciovali, protože nevnímají absolutní přechod na elektromobilitu jako správný krok, a jejím prostřednictvím chtějí vyzvat vládu, aby se proti tomuto zákazu postavila v roce 2026, kdy Evropská komise bude hodnotit, zda je přechod na bezemisní auta pro rok 2035 realizovatelný.

Petiční turné zahájili 9. září ve Znojmě a ukončili jej 1. října ve Strakonicích, přičemž zavítali do více než 20 měst po celé republice.

Kolik podpisů přibylo na papírové verzi petice?

Ke dnešku na ní máme přes 26 tisíc podpisů. A v součtu s tou elektronickou výzvou je to bezpečně přes 30 tisíc lidí, kteří se proti zákazu podepsali.

Jaké budou další kroky?

V první řadě, podpisy budeme sbírat ještě dál. I když je zákonný limit, který nám umožní jít s peticí do Parlamentu, deset tisíc podpisů… nám ale nejde jen o to formálně si splnit nějakou povinnost, ale skutečně chceme, aby ta petice měla nějaký vliv na to, jak se postaví vláda při příštím hlasování o této věci v roce 2026 k tomu zákazu.

Takže naším cílem je před tím rokem 2026 vytvořit dostatečně velkou vlnu, která nedovolí příští vládě, aby ten zákaz podpořila. A z toho důvodu tu petici poneseme, až budeme mít ještě větší počet podpisů než dnes. Poneseme ji do Senátu. Úmyslně nepůjdeme do petičního výboru Poslanecké sněmovny, ale půjdeme do Senátu, protože v Senátu se z toho stává hlasovatelný senátní tisk a nejsme tedy závislí na tom, jestli petiční výbor doporučí petici k projednání dál. To sice nezaručuje, že Senát tu petici podpoří, ale zaručuje to, že se k ní bude muset nějak vyjádřit.

Takže jak dlouho ještě petice poběží?

Předpokládám, že bychom tu petici měli sbírat minimálně následující půlrok, s tím, že chceme, aby se ten současný počet ještě zdvojnásobil.

Budete ještě organizovat takovou rozsáhlejší akci jako to „turné“ v září?

Pravděpodobně, až by bylo hezčí počasí, bychom něco takového chtěli zorganizovat opět na jaře. Podpisy ale sbírat budeme, a to prostřednictvím stálých petičních míst, která v průběhu následujících týdnů zveřejníme na našem webu. Jednáme i s některými čerpacími stanicemi, s některými řetězci, že by tuto petici dali k dispozici. Jsou také lidé, kteří si ji tisknou sami a pak nám ji zasílají poštou.

Máte z těchto petičních akcí nějaké postřehy?

Jsem až překvapený, jak někteří lidé bouřlivě pozitivně reagují na tu petici. Konkrétně mi utkvěla jedna zkušenost z Karlových Varů, kde se paní opravdu zaradovala až takovým způsobem, že jsem se až lekl, jak zakřičela: „Hurá! Můžu to podepsat 1000x?“ Tak jsme jí řekli, že teda nemůže. Ale je fakt, že ti lidé reagují mimořádně pozitivně.

Zrovna aktuálně máme za sebou petiční akce, kdy jsme byli asi den a půl ve Strakonicích a vezeme si ze Strakonic přes 2 000 podpisů. A v podstatě se dá říct, že ve všech těch městech kromě Prahy je ta petice přijímaná velmi, velmi pozitivně.

Berete petiční akci i jako součást vaší volební kampaně?

Nepochybně, každá činnost politické strany je součástí kampaně, protože nejlepší kampaň je dlouhodobá práce. Takže se to tak dá říct.

Čekají nás volby do Evropského parlamentu. Takže postoj českých a dalších europoslanců je důležitý vzhledem k tomu, co se na nás chystá. A víme, že se tam dá efektivně těmto věcem bránit. Takže určitě si uvědomujeme, že by bylo snazší proti tomu bojovat, kdyby Svobodní měli svého zástupce v europarlamentu, protože z těch dosavadních stran se tomuto tématu nikdo úplně a uvěřitelně nevěnuje.

Jaký postoj máte k nedávno dojednanému „ministerskému ústupku“ pro normu EURO 7?

Když nám EU vyhrožuje, že nám dá pětadvacet na zadek, tak musíme považovat za úspěch, když dostaneme těch ran jen dvacet. Ale je to relativní úspěch. Pořád se tady schvaluje nějaký předpis, o který si myslím žádný český občan nestojí. A přesto, že to není tak velká rána…

Když vznikají nějaké předpisy, tak já se v první řadě ptám: „Kolik lidí v ČR požaduje od politiků, aby schvalovali nějakou normu EURO 7, ať už v té mírné nebo v té přísné podobě?“ A odpovídám si, že to vůbec není v souladu s tím, jak by ta demokracie měla fungovat. Takže nemůžu být spokojený s tím, že byla přijata nějaká norma EURO 7. Lidé jsou ti, kteří mají od politiků dostávat službu. A málokdo poptával po politicích, aby tady vznikla norma EURO 7, a přesto vznikla.

Děkuji za rozhovor.

Související témata

Související články