ČTK

4. 10. 2023

Krátce po zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem v noci na dnešek moravskoslezští policisté zajistili u Jablunkova na Frýdecko-Místecku v dodávce skupinu dvou desítek migrantů ze Sýrie. Převaděč z místa utekl. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Do kontrol se v kraji zapojilo osm desítek policistů. Migranty zachytili i jihomoravští policisté v úterý kolem 22:00 na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku.

Střídají se ve dvou směnách. Jde o policisty Moravskoslezského kraje. Pomáhají nám ale i kolegové z Olomouckého kraje a cizinecké policie,“ uvedla Jiroušková. Policisté se podle ní zaměřují na velké hraniční přechody jako je ten v Mostech u Jablunkova. Namátkové kontroly dělají také na menších přejezdech či ve vlacích přijíždějících do Česka ze Slovenska.

Už krátce po půlnoci zadrželi policisté na hraničním přechodu Šance nedaleko Jablunkova dodávku s převáženými migranty. „Policisté chtěli vůz zastavit. Řidič ale zastavil ještě dříve, z auta vyskočil a utekl,“ uvedla mluvčí. Dodala, že v nákladovém prostoru pak policisté našli dvě desítky migrantů ze Sýrie. Mezi nimi byly i tři děti. „Po převaděči pátráme,“ uvedla Jiroušková.

Migranty zachytili i jihomoravští policisté v úterý kolem 22:00 na dálnici D2 u Hustopečí na Břeclavsku. V zahraniční dodávce se tísnilo 20 migrantů ze Sýrie. Převaděče zadrželi pro podezření z trestného činu. Další čtyři Syřany vypátrala hlídka dnes časně ráno. Kolem 6:00 se 13 migrantů rovněž ze Sýrie dostavilo na obvodní oddělení policie v Hustopečích, řekl ČTK její mluvčí Petr Vala.

Česká republika kvůli zvýšenému počtu migrantů ode dneška zavádí namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. Zatím jsou v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. Česko tak reaguje na stejný plán Polska, které chce zabránit cestám uprchlíků z jihovýchodní Evropy. Zahájení dočasných kontrol na slovenských hranicích od půlnoci na dnešek oznámilo vedle Polska a Česka také Rakousko. Dosluhující slovenská vláda o svém postupu rozhodne dnes.

Související témata

Související články