Výstava nazvaná Jménem běloruského národa… dokumentuje důležité okamžiky běloruské státnosti a přibližuje běloruský politický a veřejný život v prvorepublikové Praze. V Národní knihovně ČR bude expozice vytvořená při příležitosti 100 let od příchodu exilové vlády Běloruské lidové republiky do Prahy k vidění do pátku 29. prosince. Dnes zahájenou výstavu pořádá Slovanská knihovna fungující pod Národní knihovou ČR spolu s Běloruským institutem v Praze, autory expozice jsou Sjarhej Knyrevič a Pavel Kotau.
Výstava je věnovaná Běloruské lidové republice (BLR), jejíž samostatnost byla vyhlášena v Minsku v roce 1918. BLR byla podle ředitel Slovanské knihovny Lukáše Babky jedním z důležitých pokusů o prosazení demokratických myšlenek na území Běloruska. Expozice obsahuje kromě panelů s informacemi řadu dobových dokumentů, fotografií a publikací, které zachovala Slovanská knihovna a které přibližují život a působení běloruské komunity v Česku v období první republiky.
Podle jednoho z autorů výstavy Pavla Kotaua je cílem výstavy přiblížit příběh úsilí Bělorusů o demokratický nezávislý běloruský stát a to nejen knihami, ale i unikátními dokumenty. Přináší například životní příběh Mikalaje Vjaršynina, který se zasloužil o rozvoj komunitního života Bělorusů v prvorepublikovém Československu. „Život jeho a jeho rodiny můžeme představit i osobními věcmi a unikátními fotomateriály, které předtím nebyly nikde publikovány,“ doplnil Kotau.
Rada Běloruské lidové republiky působila v exilu od roku 1919, trvalé zázemí našla v Československu. Podle autorů výstavy se Praha stala na dvě desetiletí politickým centrem běloruské emigrace, která udržovala naději na ustavení svobodného a demokratického Běloruska. Národní knihovna plánuje minimálně jednu komentovanou prohlídku výstavy, o tématu běloruské suverenity se bude podle Babky hovořit také konferenci na začátku listopadu.