Mezinárodního parlamentního summitu Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny, se za dva týdny v Praze zúčastní čtyři desítky představitelů parlamentních komor z celého světa. ČTK o tom dnes informoval mluvčí předsedkyně Sněmovny Martin Churavý. Připomenul, že prostřednictvím živého videohovoru vystoupí v úvodu summitu i zakladatel platformy, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Účast na summitu už podle mluvčího potvrdilo 32 předsedů a 19 místopředsedů či jiných zástupců parlamentních komor. Celkem se počítá s osobní účastí zákonodárců ze 41 zemí a pěti parlamentních shromáždění. Zastoupena bude většina zemí EU, z dalších států bude zastoupena například Británie, Kanada, Irák či Sierra Leone, dodal mluvčí.
Cílem summitu, který se v české metropoli uskuteční 23. a 24. října, je zvyšovat povědomí o ruské okupaci ukrajinského Krymu, která trvá od jara 2014. Summit má přiblížit dopady anexe na stav základních lidských práv tamních obyvatel, na globální potravinovou bezpečnost i na dodržování dohod a pravidel ve světě.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vnímá summit i jako další vklad do vztahů s Ukrajinou, která čelí od loňska další ruské agresi. „Ukrajina svým bojem proti ruským agresorům významně přispívá k posílení naší bezpečnosti. I při čistě pragmatickém pohledu jde navíc o investici do vztahů s potenciálně velmi prosperující zemí, která i díky poválečné obnově skýtá mimořádně zajímavé příležitosti pro české firmy,“ uvedla šéfka dolní parlamentní komory. Pořádání summitu v Praze podle ní zvýší mezinárodní prestiž ČR.
Dvoudenní summit začne v pondělí 23. října galavečeří na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta Petra Pavla. V úterý dopoledne promluví kromě Pekarové Adamové také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), premiér Petr Fiala (ODS), předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk a s online také Zelenskyj. Následovat bude plenární zasedání s prezentacemi expertů a příspěvky předsedů a představitelů parlamentů zúčastněných zemí.
Podle pořadatelů je cílem summitu opětovné vyjádření podpory Ukrajině a odsouzení okupace Krymu. Druhý ročník má podle nich ambice zvýšit počet účastníků s důrazem na zapojení neevropských zemí a zemí takzvaného globálního Jihu. Na výdaje spojené s pořádáním parlamentního summitu dostane Sněmovna do svého rozpočtu navíc deset milionů korun z vládní rozpočtové rezervy.
Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a o ukončení ruské okupace krymského poloostrova. Vznikla v létě 2021 z iniciativy Zelenského, sloužit má jako koordinační a konzultační fórum pro zástupce vlád, parlamentů a expertů. První ročník summitu se uskutečnil loni v říjnu v chorvatském Záhřebu.