Juraj Skovajsa

13. 10. 2023

Aktualizace 13. 10. 2023 ve 22:40 o vyjádření Jana Tománka

Spoluzakladatel Zdravého fóra, režisér a spisovatel Jan Tománek v pátek 13. října oznámil, že podá na Forum24 žalobu. Viní deník z toho, že o něm informuje lživě a dehonestačně. Na oznámení následně reagovala šéfredaktorka Forum24.

„Pohár ‚normálního‘ vyjadřování médií přetekl už dávno, ale i novinářská práce by měla mít myslím nějaké hranice a nesahat neustále do nejhlubšího bahna a psát zcela zjevné lži, které mají jediný cíl: dehonestovat a zvyšovat si na těchto obětech čtenost a vlastní prodeje,“ uvedl na svém blogu Tománek s hledáčkem zaměřeným na Forum24.

Sdělil, že deník jej dehonestoval již ve 14 článcích. Kromě spojování Tománka např. s „ruskou scénou” jde zjevně i o články týkajících se covidové tématiky. V této oblasti se Zdravé fórum (ZF) a jeho členové od podzimu 2020 kriticky vyjadřují k různým vládním opatřením či informacím o covidu a vakcínách, když je považují za nesmyslná, nepodložená, lživá nebo zavádějící.

„Jsme přesvědčeni, že covid, válka a stejně tak energetická krize, jsou politicky, mocensky a mediálně zneužívány na potlačování základních lidských práv a svobod,“ konstatuje na svém webu ZF, v jehož řadách figurují odborníci z oboru zdravotnictví, mikrobiologie, epidemiologie, psychologie, matematiky, práva či kulturní osobnosti.

Jan Tománek ve sdělení pro Epoch Times však zdůraznil, že žalobu podá sám za sebe jako „režisér a spisovatel Jan Tománek, kterému obdobné lži a dehonestace ničí společenské postavení, práci a osobní život”.

Poslední kapce dle Tománka předcházel názorový článek šéfredaktorky Forum24 Johany Hovorkové z 24. 9. 2023 s názvem „A máme tu další dno. Starostovi Náchoda zemřela osmnáctiletá dcera, antivaxeři se radují“, který byl údajně na titulní straně webu celou neděli.

„V textu se autorka bez jakéhokoli uvedení zdroje snaží vzbudit dojem, že se raduji z něčí smrti, a co více – přímo píše, že ‚kvůli takovým šiřitelům lží, jako je pan Tománek, zbytečně zemřely desítky tisíc lidí‘. Což je opravdu už silná káva, která nejde jen tak přejít,“ konstatuje dále Tománek.

V této souvislosti se rozhodl 6. října zaslat deníku prostřednictvím advokáta JUDr. Tomáše Nielsena, spoluzakladatele ZF, předžalobní výzvu, ve které se domáhal odstranění zmíněného článku, omluvy a odškodnění v hodnotě jednoho milionu korun. Onu sumu chtěl Tománek věnovat dětem. Jakým konkrétně neupřesnil, ale jako režisér a spisovatel se věnuje i dětské tvorbě.

„Místo omluvy a odpovědi dnes ale vyšel dokonce v tištěném týdeníku další lživý článek o mojí osobě,“ konstatoval v oznámení o podání žaloby Tománek.

Šéfredaktorka Forum24 v písemné reakci na oznámení režiséra a spisovatele pro Epoch Times sdělila: „Je naší povinností upozorňovat na nebezpečné lháře typu pana Tománka, kteří se neštítí strašit lidi v otázce zdraví. To, že navíc použije smrt dítěte, je odporné. Tito lidé se nestydí za nic, a tak je třeba [na] jejich chování alespoň poukazovat. Budeme to dělat i dál, jako to ostatně náš web dělá od svého vzniku.“

Hovorková ještě dodala: „Je vskutku vypovídající, že pan Tománek teď navíc vybírá na žalobu peníze. Aspoň je jasné, o co mu jde.“

V oznámení Tománek totiž vyzval veřejnost k darům, aby zajistil dostatek zdrojů na chystanou žalobu a proces: „Při žalobě je nutné složit 1 % z žalované částky + soudní poplatky, platbu za advokáta a při prohře i advokáta protistrany, což je ‚legrace‘, která stojí vyšší desítky tisíc korun a média spoléhají na to, že tolik běžný člověk nemůže obětovat s tím, že i když má pravdu, je výsledek soudu zcela nejistý.“

Dodal také, že „že nemám jakékoli ambice se na tomto přiživit a veškeré peníze, které v případě soudní výhry dostanu, věnuji dětem“.

Související témata