Michael Wing

16. 10. 2023

Jako kus Kraje, který vypadl z Tolkienova románu, Katherinin dům inspirovaný hobity vyrostl z trosek staré kamenné zdi kdysi pohřbené v zarostlém koutě francouzského lesa. Uvnitř i zvenku zobrazuje secesní motiv na stěnách magická keltská zvířata. Hliněná, živá střecha a velké zelené vstupní dveře dotvářejí pocit fantazie.

Tento hobití dům, který stěží splňuje literu zákona a v současné době je neregistrovaný, je místem, kde Katherine a její manžel žijí, velmi pohodlně, od roku 2020. Katherine, která se nám představila pod pseudonymem Wyvernová, tají i přesnou lokalitu jejich příbytku.

Celé to začalo v roce 2014, když si s manželem koupili pár akrů pozemku v Dordogne. V okolí se tu nachází spousta malých, zdí obehnaných zřícenin ukrytých v lesích, které kdysi sloužívaly jako přístřešky pro sezónní dělníky v kraji, který byl až do druhé světové války vinicí.

„Hobití dům“ je vyzdoben fantaskním motivem s mýtickými zvířaty. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
„Hobití dům“ postavený Katherine W. a jejím manželem v jihozápadní Francii. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)

Počínaje rokem 2016 začali manželé odklízeli trosky a čistit prostor od porostu ostnatého ostružiní, aby v letech 2017 a 2018 dokončili dvě malé přístavby. Při pohledu na své vlastnoruční dílo zvažovali další možnosti. „Stála jsem tam se svým manželem a kamarádkou a řekla si: ,Tam budu bydlet‘,“ řekla Katherine The Epoch Times. „Oba se začali smát. Přijala jsem to jako výzvu.“

Zastíněná veranda „hobitího domu“. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)

Záměrně chtěli projekt budovat v přírodním duchu, a tak nepoužili žádné speciální vybavení. Živou reciproční střechu postavili v letech 2017 a 2018, což jim umožnilo vyhnout se potřebě centrálního nosníku, který by pro ně byl příliš těžký na ruční instalaci. Tato střecha obsahuje vodotěsnou membránu položenou přes slaměnou izolaci a je pokryta ornicí s několika druhy rostlin, které milují sluníčko probleskující stínem vysokých stromů. Tím se obydlí začalo podobat příbytkům v Kraji.

Dům je postaven kolem staré zdi, která byla napůl pohřbena v lese v oblasti, která byla přibližně do druhé světové války vinicemi. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
Pohled zpod markýzy verandy. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)

Dále v roce 2019 začali vytvářet hliněné stěny a podařilo se jim udělat z domova doslova umělecké dílo. Materiál na stěnu tvoří hlína, písek a sláma, vysvětluje Katherine. „Hliněné stěny potřebují kamenný základ, který je zvedne z vlhké půdy, a dobrou střechu, která je ochrání před deštěm.“ Takováto struktura pak vysychá do monolitické podoby a je daleko pevnější než jen obyčejná nepálená cihla z hlíny.

Přesouvat tuny těžkého bahna, které potřebovali, bylo namáhavé a prověřilo to odhodlání páru. „Za dlouhých, těžkých pracovních dnů mi motivace kolísala. To, co mě drželo v chodu, bylo vždy úžasné umělecké dílo, které se mi formovalo pod rukama,“ vypráví žena. Mezi těmito stěnami s krásně klenutými otvory se nachází dřevěná prkna získaná z pily. Ty posloužily na strop, police, prahy, okna a okenní tabule.

Následovaly omítky a podlahy, díky čemuž se konečně v roce 2020 stal dům obyvatelným. Nakonec byla v letech 2021 a 2022 přidána zastíněná veranda, která zahrnuje vyřezávané stromové sloupy držící rustikální markýzu.

Kočka Katherine Wyvernové odpočívá v chládku „hobitího domu“. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
Branka k domečku v jihozápadní Francii inspirovaného Tolkienem. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
Pohled ven z domu. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)

Když projdete po kamenné cestičce ze zahrady, kde si pěstují velkou část vlastního jídla, projdete pod verandou a zelenými vstupními dveřmi vstoupíte do samotné budovy. Uvnitř místnosti o rozměrech 4 x 4 metr se nachází na jedné straně kuchyně a na druhé pracovní stůl ve světlém arkýři. Odtud vede žebřík na horní patro, kde se spí.

Uvnitř je nábytek, který je buď starožitný nebo ručně vyrobený. Umělecká výzdoba přirozeně splývá s krajinou venku, říká Katherine, a zároveň vyvolává představu „imaginární krajiny Kraje“.

A stejně jako obydlí hobitů je i to jejich překvapivě pohodlné, dodává žena. Působí tichým dojmem, protože hliněné stěny jsou vynikajícím zvukovým izolantem. Interiér je také úžasně chladný v létě, kdy teploty v jihozápadní Francii mohou atakovat i čtyřicítky. Přitom v zimě dům vyžaduje minimální vytápění.

Arkýř osvětluje interiér „hobitího domu“ Katherine Wyvernové. Žebřík vede na půdu do ložnice. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
(vlevo) Pohled na střechu domu zevnitř; (vpravo) Jednoduchá toaleta. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)
Pracovní plocha uvnitř hobitího domu. (s laskavým svolením Katherine Wyvernové)

Zde, v těchto organicky tvarovaných stěnách, které jakoby plynou s přírodou, Katherine, obklopená mýtickými motivy a krbem ve tvaru draka a sporákem, vytváří svá umělecká díla – knihy, výšivky a obrazy. Ze svého neotřelého domu neustále nabírá inspiraci. „Má nadčasovou kvalitu, jako určitá stará sídla, která žijí po mnoho generací, navzdory tomu, že jsme ho postavili téměř z ničeho před sedmi lety,“ řekla.

O své umělecké dílo se hrdě dělí s hosty, na které to vždycky zapůsobí. „Téměř všechny, kdo uvidí můj dům, okamžitě přitáhne jeho intenzivní pohádková estetika a jedinečnost,“ říká a dodává: „Pár jich ani nevěří, že je to skutečné!“

Související: