Devětaosmdesátiletý Stuart Grant sice neplánoval postavit si „hobití dům“, nicméně přesně to se mu podařilo.

Zajímavé je, že vše začalo na počátku 80. let ve Skotsku. Dřevorubec v důchodu se při rekonstrukci domu dočasně přestěhoval do starého kravína na své zahradě. Nikdo netušil, že jeho provizorní příbytek projde takovou úžasnou proměnou.

Jakmile se tam řemeslník usadil, začal si ho zútulňovat – a už s tím nikdy nepřestal. Přinášel si materiály nalezené v lesích obklopujících pozemek poblíž vesnice Tomich hluboko ve Skotské vysočině. Kousek po kousku pro sebe budoval kouzelné hnízdo, to vše vlastníma rukama.

Dům by mohl být jako vystřižený z „Pána prstenů“. Ještě pozoruhodnější je, že sám Grant se oblíbené postavě Bilba Pytlíka podobá více než jen vzdáleně. Kromě toho, že měří metr osmdesát, rád chodí naboso a vyrábí dřevěný nábytek. A zaoblené vstupní dveře půvabné chaloupky s vitrážemi na obou stranách jsou téměř stejné jako ty, které měl pan Pytlík.

Začátek celého projektu se datuje do roku 1984, tedy desítky let před uvedením Pána prstenů na plátna kin. Tehdy se Grantovi blížily čtyřicáté narozeniny.

V rozhovoru na YouTube se svým přítelem Iainem Macleanem, který se tam vydal projekt natáčet, Grant uvedl, že před rokem 1984 žil v Austrálii, ale po rozvodu a vlně zdravotních problémů se vrátil domů, do rodného Skotska.

„Vrátil jsem se jako zlomený člověk ve všech směrech, finančně, fyzicky… i duchovně,“ vypráví.

Grant, napůl umělec a napůl stavitel, měl původně v úmyslu renovovat chatu. Ale protože neměl peníze, uvědomil si, že kravín má ve skutečnosti větší potenciál, lepší výhled a je levnější. Práce byly rozsáhlé, ale stálo to za to. Dnes je Grantův dům jako zjevení z pohádky.

Střecha je porostlá mechem, po stěnách se plazí břečťan, stropy jsou trámové a okna sloupková. Všude je cítit útulnost, od koberečků z ovčí kůže a tartanových přehozů až po barevné háčkované deky. Venku je zahrada plná květin s hezkým jezírkem a skleník na pěstování rajčat.

Toto nádherně odlehlé místo však nezůstalo bez návštěvníků. Poté, co v roce 2009 zveřejnil Ian Maclean video s chaloupkou, se hrstka fanoušků Pána prstenů vydala na pouť za mužem, který si vysnil a postavil svůj vlastní „hobití dům“.

Níže jsou snímky s vychytanými detaily interiéru a okolím stavení. Pojďte se kochat s námi.

Z původního článku newyorské redakce přeložil O.H.