Irsko nabízí lidem až 84 tisíc euro (cca 2 miliony Kč) za to, že se odstěhují na jeden z 30 odlehlých, idylických ostrovů u západního pobřeží země. Pokud milujete zelené kopce, smaragdové moře a náladovou oblohu, jste na správné adrese.

„Naše živé ostrovy“ je desetiletá politika, za kterou stojí irská ministryně pro rozvoj venkova a komunit Heather Humphreysová. V červnovém prohlášení uvedla, že tato „ambiciózní“ politika „bude mít skutečný a transformační účinek na naše ostrovy a zlepší život lidí a rodin, které na nich žijí“.

Irská vláda nabízí od 1. července 2023 peněžní granty až do výše 84 tisíc euro každému, kdo si na některém z určených ostrov zakoupí nemovitost. Háček je v tom, že nemovitost musí být postavena před rokem 1993 a musí být nejméně dva roky prázdná, uvedl Business Insider.

Vládní grant půjde také na přeměnu prázdných a opuštěných budov na dlouhodobé domovy. Peníze z grantu lze navíc použít pouze na stavební úpravy, zateplení a rekonstrukci.

Letecký záběr na ostrov Tory, kde bydlí jen něco kolem 200 osob. Ilustrační záběr. (Julianne Forde / CC BY-SA 4.0)

Desetiletá politika zahrnuje tříletý akční plán, jehož cílem je zlepšit bytovou situaci, vodohospodářskou infrastrukturu, zdravotnické a vzdělávací služby, silnice a mola, venkovní vybavení a udržitelný cestovní ruch a také zavést vysokorychlostní internet a vzdálená pracovní centra, která by obyvatelům ostrova usnadnila pracovní život.

Ostrovy jsou denně odříznuty od světa kvůli měnícímu se přílivu a odlivu a s pevninou nejsou spojeny mosty ani hrázemi. Na každém z malých ostrovů už žije jen několik stovek starousedlíků. Cílem desetileté politiky je udržet tyto lidi, přilákat nové obyvatele a povzbudit turisty, aby si užili jedinečnou kulturu, dědictví a biologickou rozmanitost, kterou ostrovy nabízejí.

V Irsku musíte počítat s nestálým počasím a spoustou deště. Ilustrační záběr. (volné dílo)

„Naše pobřežní ostrovy a jejich komunity jsou nedílnou součástí struktury irského venkova,“ uvedlo ministerstvo pro rozvoj venkova a komunit. Humphreysová věří, že díky zavedení politiky Naše živé ostrovy „uvidíme, že na ostrovech žije více lidí a více jich tam pracuje s dobrými kariérními vyhlídkami bez ohledu na to, kde sídlí jejich zaměstnavatel“.

Ministryně doufá, že se na odlehlá místa přistěhuje díky grantům také více mladých lidí, kteří „se budou aktivně podílet na utváření budoucnosti svých ostrovů“.

Není to poprvé, co tyto jedinečné irské ostrovy lákají nové obyvatele. V roce 2019 lidé žijící na ostrově Inishmore, dříve Árainn Mhór, což znamená „ve tvaru ledviny“, poslali do Spojených států a Austrálie otevřené dopisy, v nichž žádali cizince, aby zvážili přestěhování do nového, odlehlého domova, uvedla CNN.

Pláž Tra Gheall na ostrově Inishbofin. (Inishbofin Community Centre)

„Máme tu celou řadu všestranně nadaných lidí, kteří jsou připraveni spolupracovat. Nebo pokud hledáte změnu tempa, proč sem nepřijet? Dojíždění, bez ohledu na to, kde se nacházíte, vám nikdy nezabere víc jak pět minut,“ stálo v otevřeném dopise.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.