ČTK

20. 10. 2023

Zamýšlená transformace energetické společnosti ČEZ je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky, rozhodně ale nikoho nepoškodí. Současně nelze počítat s tím, že by na záměrech státu někdo “masivně” vydělal, řekl předseda vlády v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN). Vláda podle něj nyní hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.

“Co mohu říct, že se nikdo nemusí bát. Žádné vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné, naše vláda nechystá a neuděláme je,” řekl premiér k chystané restrukturalizaci ČEZ.

Vláda podle něj v současné době hledá správný model a správnou chvíli na přeměnu strategické společnosti, kterou většinově vlastní stát. “Ale určitě se nemusí nikdo bát, že bychom ho poškodili. Na druhou stranu ti, kteří kalkulují s tím, že na záměrech státu nějak masivně vydělají, tak s tím se také nedá počítat,” dodal.

Otázku, zda na podzim 2025, kdy má končit mandát Fialovy vlády, bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, nechal premiér bez odpovědi. “Ale jsem přesvědčen, že k nějaké transformaci dojít má a musí, už i proto, že chceme uskutečňovat budování kapacit v oblasti jaderné energetiky, kde je role státu zásadní,” dodal.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ. Fiala v této souvislosti už dříve odmítl, že by zákon cílil na konkrétní firmu. Zároveň ale připustil, že vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což se podle něj ukázalo být důležité v době nedávné energetické krize.

Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je dobře, že vláda dospěla k jasnému závěru, že masivní zestátnění by bylo moc pomalé, přineslo obrovské množství rizik, přičemž zestátnění by navíc znamenalo konec pražské burzy. Jako výrazně efektivnější řešení se podle něho jeví scénář, kdy by stát od ČEZ odkoupil pouze společnosti Elektrárna Dukovany II a Elektrárna Temelín II. “Takový nákup by se dal zřejmě stihnout za šest měsíců. Takto zestátněná společnost by si na všechny přípravné práce i na provoz nového bloku najala ČEZ. Takto by prvek péče řádného hospodáře zůstal v maximální míře. Zestátněná společnost by finance na výstavbu získávala z dividend 70procentního podílu státu v ČEZ, rating by nepotřebovala, protože by dostala veškeré státní záruky,” podotkl Dohnal.

Fiala v rozhovoru také řekl, že vláda má zájem, aby se v Česku vyráběly čipy a baterie. Je to podle něj cesta, jak získat konkurenční výhodu proti dalším zemím, není to ale možné bez veřejné podpory.

Slibně vypadá podle Fialy jedna z nejvýznamnějších investic v Česku, a to amerického výrobce čipů Onsemi do rozšíření výroby v závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Korporace chce investovat dvě miliardy dolarů, rozhoduje se mezi USA, Korejí a Rožnovem. “Dříve než se domluví tato velká strategická investice, vláda dala investiční pobídku i další firmě, která vyrábí komponenty pro mikročipy,” uvedl premiér bez dalších podrobností. Česko se podle něj snaží být atraktivní pro investory, nemůže ale konkurovat například asijským zemím cenami energií, nevýhodou je i nedostatek pracovních sil, řekl Fiala.

Související články