Český premiér Petr Fiala napsal v článku na Foru24, že po odstřižení České republiky od „ruského plynu“ bude následovat „odstřižení od ruské ropy“. Uvedl také, že „musíme být ostražití před kroky Číny, neboť i ta tento konflikt [na Ukrajině] pečlivě sleduje s ohledem na svoje vlastní mocenské ambice“.
Jaké nabízí řešení a odkud by měla Česká republika ropu do budoucna nakupovat?
„V době, kdy Ukrajina, ale i Evropa a celé západní společenství vzdorují Rusku, je naše země pod větším tlakem,“ píše premiér. „Nejde jen o bezpečnost v tradičním smyslu, ale také o naši energetickou nezávislost.“
Fiala dále uvažuje o energetice jako o „klíčovém místu“ národní bezpečnosti.
„Energetickou politiku státu bylo nutné po nástupu mé vlády od základů změnit. Nejdůležitější bylo ukončit závislost na ruských surovinách,“ uvádí premiér a komentuje průběh „odstřižení ruského plynu“.
„Loni touto dobou nás mnozí strašili, že nebudeme mít dost energie, že bez ruského plynu nepřežijeme zimu, že budou masivně krachovat firmy. Nic z toho se nenaplnilo,“ píše Fiala. „Naopak jsme dnes v situaci, kdy máme dostatečné zásoby a jsme na ruském plynu nezávislí.“
Podobně Fiala plánuje také odstřižení České republiky „od ruské ropy“.
„K tomu je nutné rozšířit ropovod TAL, což by se mělo podařit už příští rok,“ uvádí premiér.
Pokud by Česko chtělo nahradit ruské dodávky ropy ropovodem Družba alternativními dodávkami z jihu Evropy, je kapacita ropovodu TAL pro Česko nedostatečná. V roce 2021 měla ČR v ropovodu TAL přepravní podíl přibližně o velikosti jedné desetiny, tedy 4 miliónů tun surové ropy.
V květnu 2023 oznámil premiér Petr Fiala, že se česká společnost Mero dohodla s akcionáři konsorcia TAL na projektu rozšíření ropovodu, aby se Česko mohlo „zbavit závislosti na ruské ropě“.
Náklady na technické úpravy, které navýší jeho roční kapacitu o 7 až 8 milionů tun surové ropy ročně, se odhadují na 1,2 až 1,6 miliardy korun.
Česko potřebuje ročně přibližně 7 miliónů tun.
Poslední „klíčovou podmínkou“ energetické nezávislosti je podle premiéra „úplný přechod na americké a francouzské palivo do našich jaderných elektráren“.
Podle Fialy, který podporuje rozvoj jaderné energetiky, plánuje spustit těžbu lithia na Cínovci a vytváří podmínky pro vybudování gigafactory na výrobu elektrobaterií a elektroaut, „vše směřuje k tomu, že se bez Ruska a ruských energií stoprocentně obejdeme“.
Fiala dále uvede, že realizaci „odstřižení“ ČR od dodávek ruské ropy vidí optimisticky v řádu měsíců.