Milan Kajínek

27. 9. 2023

„Vážená paní předsedkyně Evropské komise, milá Ursulo,“ uvedl předseda vlády České republiky Petr Fiala svůj proslov na konferenci Green Deal Summit 2023. „Domnívám se, že zatímco Zelená dohoda (Green Deal) určitě naplňuje svoje ambice z hlediska odpovědného života, naplňuje svoje ambice z hlediska životního prostředí, tak nás zatím nedokázala výrazněji nasměrovat k významnému pokroku v oblasti inovací a v proměně evropské ekonomiky.“

Podle Fialy je právě spojitost mezi takzvanou dohodou Green Deal a ekonomickým pokrokem „limit, nad kterým musíme přemýšlet, protože pokud se nám tuto věc nepodaří naplnit, tak nadále bude mnoho lidí tento koncept odmítat“.

Green Deal je dohoda z roku 2019, která má Evropu nasměrovat pomocí politických iniciativ k dosažení takzvané „uhlíkové neutrality“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v nedávném projevu o stavu Evropské unie mimo jiné potvrdila zaměření Evropské unie na takzvanou „bezuhlíkovou ekonomiku“.

Tato dohoda je podle ní reakcí unie na klimatické změny, která vznikla „z nutnosti ochránit naši planetu“. Strategie vychází z teorie, že vylučování oxidu uhličitého (CO2) vede ke „globálnímu oteplování“, což způsobí „celosvětovou katastrofu“.

Ona „bezuhlíková ekonomika“, o níž mluví současná předsedkyně Evropské komise, má směřovat právě k tomuto radikálnímu omezení produkce CO2 a má „ochránit naši planetu“. Například podle předsedy Zemědělského svazu ČR funguje Green Deal pouze na papíře, ale v praxi je to jinak.

Podniky, které se do této iniciativy zapojily, bedlivě sledují svoji „uhlíkovou stopu“ a informují zákazníky o tom, jak zanedbatelná jejich uhlíková stopa je – což znamená, že „bojují proti globálnímu oteplování“ a za „záchranu planety“. Kritikové Zelené dohody však upozorňují na to, že kvůli „zelené energetice“ dochází také ke kácení lesů a záborům půdy.

Další uvádějí, že podle vědeckých poznatků produkce CO2není příčinou globálního oteplování“, ani požárů, jak někteří prohlašují a nepovede ani ke „světové katastrofě“.

Leyenová optimističtější než Fiala?

Premiér Petr Fiala s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v úterý 26. září 2023 v Technologickém centru UMPRUM na konferenci Green Deal Summit 2023. (Vlada.cz)

„Green Deal je dnes ústřední částí naší ekonomiky,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise v polovině září a tvrdila, že „zelené“ investice a inovace přispívají k růstu evropského bloku. „Přilákáváme nyní více investic do čistého vodíku než Čína a USA dohromady,“ uvedla von der Leyenová.

Fiala však prohlašuje, že nás po téměř čtyřech letech dohoda Green Deal „zatím nedokázala výrazněji nasměrovat k významnému pokroku v oblasti inovací a v proměně evropské ekonomiky“.

„Vy všichni hledáte odpověď na otázku, jak tuto zásadní proměnu evropské ekonomiky co nejlépe využít, jak ji co nejlépe využít nejenom v zájmu naší přírody, ale jak ji co nejlépe využít také v zájmu dlouhodobé prosperity,“ řekl premiér Fiala .

Podle premiéra nastal „vhodný čas pro to, abychom vyhodnotili, zda kráčíme po správné cestě“, a na konferenci se pokusil shrnout, co se podle jeho slov „povedlo“ a co je „popřípadě potřeba změnit“.

Fiala uvedl, že „mnoho lidí tento koncept odmítá“, a také dodal, že se pravděpodobně „v řadě zemí stane jedním z klíčových témat, možná klíčovým tématem voleb do Evropského parlamentu“.

„Je třeba si přiznat, že pokud se nám nepodaří přesvědčit zbytek světa, aby se k evropským závazkům přidal, tak část opatření, která my sami v Evropě děláme, může odrazovat podnikatele a investory, a tím nás dlouhodobě poškozovat,“ říká český premiér a dodává, že to si Evropa „nemůže dovolit“.

„I když jsme lídry, stále ještě lídry v řadě odvětví, současné trendy napovídají, že pokud něco nezměníme, tak brzy budeme přispívat hlavně k cizí prosperitě,“ řekl Fiala, ale poznamenal, že „poetická slova, která do jisté míry máme rádi a která už několik staletí označují Evropu jako ,starý kontinent‘, by mohla v kontextu globální ekonomiky získat nový význam, ne tak pozitivní“.

TIP: Zelená politika přivedla EU k energetické krizi, říká Daniel Lacalle z hedgeového fondu Tresses

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová hovoří v úterý 26. září 2023 v Technologickém centru UMPRUM na konferenci Green Deal Summit 2023. (Vlada.cz)

Green Deal jako „let na Měsíc“

Fiala v závěru citoval slova, kterými oslavovala Ursula von der Leyenová dohodu Green Deal jako „misi srovnatelnou s vysláním člověka na Měsíc“.

„To je podle mě velmi dobrá a výstižná metafora,“ řekl Fiala, ale dodal, že je to i metafora, která „do jisté míry vyjadřuje složitost té situace“.

„Ale zamysleme se nad ní, prosím,“ vyzývá Fiala, podle něhož bylo sice „fantastické“, že lidstvo dokázalo přistát na Měsíci, „ale brzy si uvědomilo, že možnost pobytu člověka na Měsíci prakticky nedokáže využít“.

„A já si myslím, že tento příklad nás musí vést k tomu, abychom podobným způsobem neskončili v případě Green Dealu,“ řekl Fiala. „A proto o evropské dohodě musíme přemýšlet komplexně, musíme ji chápat nejenom v té rovině symbolu a toho cíle, kterému všichni tleskáme, ale musíme ji chápat především jako ambiciózní, realistickou a průběžně aktualizovanou strategii.“

Český premiér dále uvedl, že se nechce vzdávat cílů v oblasti životního prostředí ani ekonomické modernizace, ale zároveň je „přesvědčen, že se musíme vyvarovat jakýchkoliv dogmat i v této věci, že musíme sledovat svět kolem nás a že musíme naše strategie průběžně upřesňovat v souladu s vývojem našeho poznání, ale také s tím, co se děje kolem nás“.

Podle Fialy bude Green Deal pro Evropu „skutečným vítězstvím“ pouze tehdy, pokud „přinese jasné výsledky v oblastech, jako je energetická náročnost, efektivní průmysl nebo digitální transformace“.

Revize Green Dealu

Větrná elektrárna
Kvůli budování „zelené energie“ paradoxně dochází ke kácení velkých ploch lesních porostů a záborům půdy. (Nguyễn Hoàng / Pexels)

Jednotlivé části Zelené dohody budou podle Fialy „brzy diskutovány v plánované revizi“.

„Já jsem se, když byl Green Deal přijímán, nikdy netajil určitými výhradami a tím, že bych se snažil domluvit nějakou jinou podobu toho výsledného kompromisu,“ řekl Fiala. „Ale Green Deal je v této podobě realitou a my se musíme snažit, abychom tu realitu co nejúspěšněji naplnili.“

Na svém facebookovém účtu Fiala uvedl: „Využijme Green Deal jako příležitost pro inovativní české firmy.“ Čímž pravděpodobně odkazoval na plán jeho vlády spustit těžbu lithia na Cínovci a vybudovat gigafactory továrnu na jeho zpracování a výrobu elektrobaterií a elektroaut. Více…

Zároveň Fiala na konferenci volal po „maximálním využití příležitosti“ k „podrobení cílů Zelené dohody intenzivním diskusím a revizím“. Podle premiéra se má dojít ke správnému nastavení úprav politik, „aniž bychom opustili ten základní cíl“.

Energetika

Podle Fialy se podařilo v Evropě v poslední době dosáhnout energetické bezpečnosti. „V situaci, kdy s námi Putinův režim vede energetickou válku, je zjevné, že Evropa musí budovat funkční strategickou autonomii v energetice. A tady se nám myslím společně podařilo dosáhnout velkých úspěchů, donedávna ještě nepředstavitelných,“ říká Fiala.

Řada evropských států, včetně České republiky, dokázala podle Fialy rychle utlumit svoji závislost na ruských surovinách a „navzdory všem katastrofickým scénářům Evropská unie zvládla zajistit dostatek energie, stabilizovat ceny a vytvořit solidní mechanismy pro případ případné další krize“.

„Mám také radost z toho, že se České republice podařilo prosadit do taxonomie i jadernou energetiku,“ uvedl český premiér a dodal, že „i díky tomu problém energetické nezávislosti kompletně vyřešíme“.

Podle premiéra je celá věc však teprve na začátku a ještě bude třeba uskutečnit „velké investice do elektráren, přepravních tras a v budoucnu také do ukládání energie, ať už to bude vodík či jiná energie“.

Odklon od ruských surovin označil Fiala za „obrovský úspěch“, který je „zcela v souladu s cíli Zelené dohody“.

Automobilový průmysl

Automobilový průmysl se bude potýkat s novými normami pro výrobu spalovacích motorů, tzv. Euro 7. Podle Fialy se České republice „podařilo vytvořit velmi silnou koalici zemí, která upravila původní návrh normy Euro 7 do podoby, kde odstraňujeme nezamýšlené důsledky, které by mohla přinést“.

Právě na začátku týdne tento obecný přístup schválila Rada EU a Fiala věří, že se Alexandru Vondrovi, který je zpravodajem v této věci, „podaří domluvit většinu pro přijatelný výsledek i v Evropském parlamentu, který bude mít pozitivní dopad na to, aby Evropa obstála v globální soutěži“.

„Myslím si, že právě globální soutěž, konkurenceschopnost, to je to, oč tu také jde a co musíme mít na paměti,“ říká český premiér.

Fialova vize

„Moje vize stojí mimo jiné na strategických investicích, na investicích v řádu bilionů korun do strategických sektorů,“ říká premiér. „A mezi ně patří samozřejmě obnovitelné zdroje, kde jsme v minulosti jako Česká republika zanedbali mnoho věcí, jaderná energetika, čipový ekosystém, opět jedna z věcí, která je důležitá pro konkurenceschopnost a bezpečnost celé Evropy, těžba lithia nebo třeba umělá inteligence.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí
Část Česka druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, evakuováno bylo přes 10.000 lidí, aktualizované shrnutí

Moravu a Slezsko druhým dnem sužují rozsáhlé povodně, problémy a škody působí i v jižních a východních Čechách a na Vysočině.

Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti
Lijáky a záplavy dál sužují střední Evropu, Polsko a Rakousko mají první oběti

Polsko a Rakousko dnes oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka.

Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle
Jak pomoci blízkému člověku, který prožívá těžké chvíle

Život je plný výzev a každý si někdy projde těžkým obdobím. V takových chvílích se přítomnost blízkých vztahů a sociální podpory stává klíčovou.

Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity
Kvůli odporu veřejnosti a akcionářů upouštějí některé velké korporace od politiky inkluze a diverzity

Od roku 2021 bylo 25 společností upozorněno svými akcionáři, že jejich programy inkluze, rovnosti a diverzity (DEI) představují nezákonnou diskriminaci a porušení fiduciární povinnosti.

Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle
Beethoven: Ideál svobody v jeho životě a díle

Od svých raných let až po svou poslední skladbu ctil Beethoven ideál svobody. Téma svobody se...