Spisovatelka J. K. Rowlingová uvedla, že by s potěšením strávila dva roky ve vězení, místo aby byla nucena nazývat biologické muže „ženami“.

Rowlingová, autorka série knih Harry Potter, napsala tento komentář 19. října na X. Zřejmě v reakci na zprávy, že Labouristická strana by po svém vítězství ve volbách navrhla zákon, který by považoval za trestný čin označovat druhé „nesprávnými“ rodovými zájmeny.

Slavná autorka původně sdílela na X fotku, na které byl text: „Opakujte po nás: Trans ženy jsou ženy.“

Pod fotku napsala jednoduše: „Ne.“

„S potěšením si odsedím dva roky, pokud alternativou bude vynucená mluva a nucené popírání reality a důležitosti pohlaví. Dejte to k soudu, říkám. Bude to větší zábava, než jsem kdy zažila na červeném koberci,“ dodala.

Britská spisovatelka je hlasitým zastáncem práv biologických žen uprostřed probíhající transgenderové debaty v Británii. V minulosti čelila intenzivní kritice za své názory, včetně od členů filmového obsazení Harryho Pottera.

Letos v červnu Rowlingová uvedla, že věří, že lidé mají právo odmítnout používání transgender výrazů, jako je „cis“, a nazvala to „ideologickým jazykem projevujícím víru v nefalšovatelný koncept pohlavní identity“.

Nejnovější komentáře Rowlingové byly reakcí na zprávu deníku Daily Mail, která uvádí, že Labouristická strana, která je v Británii nyní v opozici, bude po případném vítězství ve volbách v roce 2024 usilovat o zavedení přísnějších trestů pro jednotlivce, kteří někoho záměrně nazývají pohlavím, se kterým se daná osoba neztotožňuje.

„Úmyslné označování někoho ‚nesprávnými‘ rodovými zájmeny by se mohlo stát zločinem z nenávisti, který se za labouristické vlády trestá uvězněním,“ napsal deník.

Epoch Times nemohly zprávu ověřit a labouristé se k ní zatím nevyjádřili.

Labouristé, kteří jsou momentálně v opozici, se svou podporou LGBT komunity netají, nicméně museli letos odstoupit od svých slibů změnit legislativu tak, aby umožňovala svévolnou změnu pohlaví pouhým prohlášením bez nutnosti získat doporučení lékařů. K tomuto rozhodnutí vedlo fiasko se sebeidentifikací ve Skotsku a silný odpor ze ženského tábora voličstva.

Levice se však nyní zavázala zpřísnit pravidla pro ukládání trestů těm, kdo odmítají oslovovat trans osoby zájmeny, s nimiž se identifikují. Transfobní chování by se tak stalo stejně závažným zločinem jako jsou napadení a obtěžování motivovaná nenávistí k rase či náboženství s maximálním trestem odnětí svobody 2 roky.

Kritici ovšem podle Daily Mail varují, že tato politika by mohla znamenat tresty odnětí svobody pro někoho, kdo odmítne používat preferovaná zájmena transgenderové osoby nebo se na ni odkazuje jejich dřívějším jménem nebo rodným pohlavím, nikoli zvoleným pohlavím.

„Některé policejní síly se projevily příliš horlivě při pronásledování údajných zločinů z nenávisti a tato reforma by jim vyslala signál, aby šly ještě dále,“ citoval britský deník nejmenovaného, vysoce postaveného politika z řad vládnoucích konzervativců.

„Viděli jsme lidi zatčené za nesprávné označování pohlaví, ale to labouristům nestačí – chtějí je zavřené na dva roky,“ dodal zdroj.

Tento článek vyšel původně v americké edici Epoch Times.

Související témata