ČTK

a 26. 10. 2023

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží v Mongolsku zabránit postupu písečné duny, degradaci přírody a postupné přeměně dříve úrodné krajiny v poušť. Do krajiny, kterou ohrožuje intenzivní pastva a klimatické změny, se snaží navrátit keře a stromy, které dokážou jak zastavit postup písku, tak zvýšit biodiverzitu a také zadržet vodu, uvedl v tiskové zprávě Václav Pecina z agronomické fakulty, který se na projektu v Mongolsku dlouhodobě podílí.

Opatření vědci dělají kvůli tomu, že písečná duna začala ohrožovat jednu z vesnic poblíž druhého největšího mongolského města Darkhanu. Stepní krajinu zde intenzivně spásají různé druhy hospodářských zvířat, největší hrozbou jsou svým typem spásání kozy. Přes blízkost řeky se z krajiny rychle ztrácí voda, zasypává ji písek a již překonal ochrannou zeď tamní osady. Vědci proto vytvořili funkční ochranu v podobě oploceného větrolamu v místech, kde je duna, degradovaná step i říční břeh.

Stejný postup je možné uskutečnit i na dalších místech, která jsou postižena stejnými problémy. „Příroda má sílu se se spoustou problémů vypořádat sama, ale musí dostat šanci. My jí s tím můžeme správným managementem pomoci. Tím je nejen ochrana proti pastvě a pomoc s návratem stromů, ale také podpora zadržení vody v půdě prostřednictvím aditiv, která pomohou stromům přečkat první kritické roky,“ uvedl Pecina.

Větrolam v oplocenkách, které brání zvířatům, dosadili vědci loni na podzim. U řeky sázeli vrby, postupně je nahrazovali topoly, rakytníkem a jilmem. „Již během první vegetační sezony byl patrný obrovský potenciál krajiny pro regeneraci po vyloučení pastvy. V oplocenkách dostaly šanci nejen stromy, ale také vykvetly květiny, narostla vysoká tráva, do které se schoval hmyz a hlodavci, na ty zase přilétali ptáci. Z kůlů se staly oblíbené pozorovatelny pro dravce,“ popsal proměnu krajiny Pecina. Vzrostlá vegetace je podle vědců tím nejlepším nárazníkem proti rozšiřování pouště.

Vědci oplotili i poměrně rozsáhlou dunu a díky experimentu se ukázalo, že konkrétně jilmy mají schopnost písky přirozeně kolonizovat a tato dřevina může sloužit jako stabilizační. „Doufáme, že se tato praxe bude úspěšně rozšiřovat i do dalších oblastí Mongolska,“ řekl Pecina.

Aby stromy v extrémních podmínkách přežily kritické první roky, přidávají jim vědci do země různá aditiva. Jde o mykorhízu, hydrogel, dřevěné uhlí či pelety z ovčí vlny. Důraz kladou na udržitelnost a dostupnost materiálů. Na obnově mongolské krajiny spolupracují vědci z univerzity také s Německou společností pro mezinárodní spolupráci.

Přečtěte si také

Hasiči byli v létě „na roztrhání“. Měli o 11 tisíc zásahů více než předchozí rok
Hasiči byli v létě „na roztrhání“. Měli o 11 tisíc zásahů více než předchozí rok

Letošní léto vyjeli hasiči k celkem 63 802 případů. Jde o 11 tisíc výjezdů více než minulý rok. Průměrně hasiči zasahovali 700krát denně...

Jednosměrná jízdenka zdarma: Maďarsko potvrdilo svůj záměr vozit migranty do Bruselu
Jednosměrná jízdenka zdarma: Maďarsko potvrdilo svůj záměr vozit migranty do Bruselu

Maďarsko vyslalo v pátek 6. září další signál, že hodlá posílat autobusy s ilegálními migranty do sídla Evropské unie, pokud na něm bude Brusel vynucovat přijímání žadatelů o azyl.

Zastavte vyhoření dřív, než začne být vážné – bez léků
Zastavte vyhoření dřív, než začne být vážné – bez léků

Načerpejte nové síly a odvraťte vyhoření pomocí těchto praktických tipů, které vám pomohou pochopit jeho příčiny a příznaky.

Íránský plán pro americké volby v roce 2024
Íránský plán pro americké volby v roce 2024

Írán se údajně snaží zajistit, aby se bývalý prezident Donald Trump nevrátil do úřadu. Existuje prý i vysoce reálná hrozba přímého atentátu.

Německo zavádí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích
Německo zavádí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová nařídila zavedení přechodných kontrol na všech pozemních hranicích.