ČTK

27. 10. 2023

Společnou kandidátku do krajských voleb v příštím roce nepostaví občanští demokraté, TOP 09 a lidovci zřejmě ve více než polovině z 13 krajů. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Jednotný postup už nyní vylučují představitelé stran v Jihočeském, Plzeňském či Pardubickém kraji. Naopak v Moravskoslezském kraji kandidátka Spolu s velkou pravděpodobností vznikne a jako nadějné označují jednání o společném postupu představitelé stran ve středních Čechách. Jednání ale nejsou uzavřená, v některých regionech se zatím politici nepřiklonili ani k jedné variantě.

Jako koalice Spolu nebudou občanští demokraté, lidovci a TOP 09 kandidovat na jihu Čech, řekli ČTK krajští zástupci stran. “Rovnou říkám, že my jako ODS půjdeme v kraji do voleb samostatně. Jsem toho názoru, že koalice by měly vznikat až po volbách, ne před nimi,” uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS. Občanští demokraté by podle něj měli mít ambici usilovat o vítězství ve volbách jako samostatná strana.

Koalice Spolu nejspíš nevznikne ani na východě Čech. V Pardubickém kraji tradičně kandiduje KDU-ČSL s nezávislými kandidáty pod názvem Koalice pro Pardubický kraj a mívá dobré výsledky. ODS v roce 2020 spojila síly s TOP 09 a skončila ve volbách třetí. Podle krajského předsedy občanských demokratů Radima Jirouta je taková spolupráce vysoce pravděpodobná i příští rok.

Jednotnou kandidátku do krajských voleb nevytvoří nejspíš ani v Královéhradeckém kraji. “Koalici Spolu v kraji bychom se nebránili, ale teď se to jeví tak, že s největší pravděpodobností se to v tomto formátu neseskládá,” řekl ČTK krajský předseda KDU-ČSL Jiří Veselý.

Jednotnou kandidátku trojice stran nevytvoří v Plzeňském kraji. Lidovci se dohodli na volební spolupráci pro krajské volby s uskupením Pro Plzeň, s Agrární demokratickou stranou a Svobodnými a budou kandidovat jako nový politický subjekt Pro náš kraj.

Také v Olomouckém kraji zřejmě ODS, lidovci a TOP 09 do voleb společně nepůjdou. Vedení olomoucké krajské organizace KDU-ČSL jedná o pokračování projektu Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj, do kterého se při posledních krajských volbách zapojila vedle lidovců také TOP 09, Zelení a hnutí ProOlomouc. “Jednáme o tom a chceme koalici vytvořit ve stejném formátu. Pravděpodobně se ale nezapojí ProOlomouc,” řekl krajský předseda KDU-ČSL a hejtmanův náměstek Ivo Slavotínek.

Krajský předseda lidovců na Vysočině Pavel Janoušek počítá v krajských volbách spíš jen s kandidátkou lidovců. “Vypadá to, že jdeme samostatně, všechno k tomu směřuje,” řekl ČTK. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslav Schreka (ODS a STO) je nyní nejdiskutovanější variantou koaliční spolupráce ODS a Starostů pro občany (STO) rozšířená o TOP 09. “Rozhodovat však budou delegáti regionálního sněmu,” dodal hejtman.

Kandidátka koalice Spolu zřejmě nevznikne ani ve Zlínském kraji, řekl ČTK krajský manažer lidovců Martin Schön. “Měli bychom jít do voleb samostatně, možná se uvažuje o přizvání nějakých lokálních uskupení,” uvedl Schön. Kandidátní listiny nyní připravují i ODS a TOP 09. Zda půjdou do krajských voleb v příštím roce samostatně, nebo v koalici s jiným politickým uskupením, ještě není zcela jasné.

ODS v Ústeckém kraji zřejmě bude postupovat při volbách v příštím roce obdobně jako posledně. To znamená, že se na kandidátce občanských demokratů zřejmě objeví i zástupci KDU-ČSL. ČTK to řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS) s tím, že se definitivně rozhodne na schůzce v polovině listopadu. Zástupci TOP 09 jsou v současném volebním období součástí koalice Spojenci pro kraj, kterou kromě nich tvoří ještě další čtyři subjekty.

Zatím otevřená jsou jednání zástupců ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Libereckém, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Jedná se i ve středních Čechách. “Vypadá to velmi nadějně,” řekl ČTK předseda středočeského sdružení a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle něj jsou jednání před debatou o koaliční smlouvě a nyní je na každé straně, aby vybrala své kandidáty.

Zřejmě nejblíž mají ke společné kandidátce na půdorysu koalice Spolu strany v Moravskoslezském kraji. Oficiálně by společná kandidatura mohla být oznámena už na začátku příštího týdne. “Jednání se konala, v pondělí by měly být oznámeny výsledky všech těch jednání. S největší pravděpodobností to ale vypadá, že kandidátka Spolu složená bude,” řekl ČTK regionální manažer ODS Jan Kuchař.