Redakce Epoch Times

2. 11. 2023

Když v září META oznámila vytvoření funkce kanálů pro Whatsapp ve více než 150 zemích, šlo o horkou novinku, které se chytilo několik značek typu Netflix. Zejména ten tam vybudoval profil s více než 20 miliony odběratelů.

Postupně se přidávají další, a při bližším pohledu je vidět, že všechny značky teprve hledají způsob, jak tento formát nejlépe uchopit. Netflix sází na neformální a osobní komunikaci, zatímco mediální kanály typu The New York Times samozřejmě spíše publikují vlastní zpravodajské články.

Kanály fungují podobně jako skupiny i komunity v tom, že sdílet členství jde skrze odkaz k připojení se do kanálu. Velmi podstatný rozdíl poté ale spočívá v možnosti vzájemné komunikace – kanály umožňují pouze jednostranné sdílení obsahu od tvůrce kanálu, podobně jako jsme tomu zvyklí u normálních profilových stránek na Facebooku, či jinde. 

Mark Zuckerberg oznámil plán na integraci aplikací pro zprávy

Je to právě ale novinka z tiskové zprávy společnosti META, která ukazuje, že tahle funkce zdaleka nezůstane jen u Whatsappu. 

Whatsapp Kanál Epoch Times ČR

Od minulého měsíce je možné vytvářet kanály i v platformě Facebook Messenger a to všem majitelům stránek. Používání je přitom jednoduché a najít tento obsah je možná dokonce snazší, než u Whatsappu – v aplikaci Messenger na mobilu člověk akorát přepne vpravo nahoře na „kanály“ a má k nim přístup. Oproti tomu ve Whatsappu je třeba vlevo dole na mobilu jít na ikonu „aktualizace“, kde se nastavuje i osobní status, a tam začít hledat kanály, nebo vytvořit svůj vlastní.

Jiná je potom ovšem metoda a podmínka zobrazení – na Facebooku mohou kanál vytvořit zdá se všichni majitelé stránek, a uživatel ho může dohledat, zatímco u Whatsappu se kanály zobrazují podle současné verze této funkcionality zřejmě až od 600 uživatelů. 

„Dropnutí“ této funkcionality do dvou aplikací zároveň souvisí s plány Marka Zuckerberga, který již v roce 2019 neoficiálně skrze firmu Facebook (dnes META) prohlásil, že plánuje vzájemnou integraci aplikací pro posílání zpráv. Většina lidí se shoduje, že se tím myslí přinejmenším možnost v budoucnosti psát zprávy např. z Whatsappu uživatelům Messengeru a podobně.

Funkcionality se ještě budou vyvíjet

V tiskové zprávě META uvádí, že kanály se budou postupně zprovozňovat v rámci budoucích týdnů. To souhlasí i s přístupem Whatsappu, který uvádí, že „Tohle je teprve začátek“ a že bude „…pokračovat v přidávání dalších funkcí a rozšiřování kanálů na základě zpětné vazby od uživatelů.“

Mark Zuckerberg je známý tím, že se snaží držet slovo – když například sdělil, že v roce 2015 přečte 23 knih, tak to dodržel, a stejně tak tomu bylo v případě vytvoření osobního robotického asistenta, anebo dalších cílů.

Integrace aplikací pro zprávy by tak i přesto, že nejde o osobní cíl Zuckerberga, ale cíl jeho firmy, měla být jen otázkou času.