ČTK

7. 11. 2023

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nepřijal rezignaci Jakuba Michálka na funkci předsedy poslaneckého klubu Pirátů. Sdělil to dnes ve vyjádření, které poskytla mluvčí strany Lucie Švehlíková. Michálek rezignací reagoval na výsledek on-line hlasování, ve kterém členové Pirátů těsnou většinou rozhodli o jeho odvolání z širšího vedení – Republikového výboru. Pirátský klub ve Sněmovně je čtyřčlenný.

Bartoš sdělil, že se dnes poslanecký klub sešel a Michálek předložil rezignační dopis s odůvodněním. “Jeho rezignaci jsem však nepřijal, ostatně i klub se jasně vyjádřil s podporou Jakuba Michálka nejen v jeho práci pro občany, ve sněmovní politice na pozici předsedy klubu, ale i ve snaze o reformy ve fungování Pirátské strany. Ve věci předložené rezignace budeme dále jednat,” uvedl.

Michálek je předsedou poslaneckého klubu Pirátů od jeho vzniku na začátku minulého volebního období. V čele klubu zůstal i po posledních volbách, kdy kvůli kroužkování voličů na společné kandidátce Starostů a nezávislých (STAN) s Piráty klesl počet pirátských poslanců z 22 na čtyři.

Důvodem hlasování o setrvání Michálka v Republikovém výboru byl jeho návrh na změnu organizace strany, která by dala více kompetencí předsednictvu. V hlasování, které Piráti uzavřeli v pondělí večer se vyjádřilo 685 členů strany. Pro Michálkovo odvolání bylo 353 Pirátů, proti 323 členů, 120 se vyslovilo pro projednání záležitosti na řádném jednání Celostátního fóra. Protože nadpoloviční většinu hlasujících získal pouze návrh na odvolání, byl schválen hned v prvním kole.

Michálek na výsledek reagoval prohlášením, že rezignuje i na funkci předsedy poslaneckého klubu. “Kdykoliv člověk někde končí, něco nového a hezkého se zase otvírá. Každopádně hodlám dodělat ty protikorupční zákony a moderní řízení projektů státu,” uvedl.

Kandidát Pirátů na eurokomisaře

Kandidátem Pirátů na eurokomisaře je europoslanec a lídr evropské kandidátky strany Marcel Kolaja. Piráti podpořili svého prvního místopředsedu v hlasování celostátního fóra, informovali dnes v tiskové zprávě. Podle Pirátů náleží na základě dohody z povolebního vyjednávání s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nominace eurokomisaře koalici Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

Kolaja získal podporu 419 z 518 hlasujících členů Pirátů. Jeho protikandidátku Terezu Nislerovou podpořilo 252 členů. “Koho Česko nabídne jako kandidáta na eurokomisaře, je klíčové. Odvíjí se od toho totiž i portfolio, na které může země v nově vznikající komisi dosáhnout,” uvedl Kolaja v tiskové zprávě. Nabídnout chce své zkušenosti z vedení Evropského parlamentu, kde působil jako místopředseda a nyní v roli kvestora.

Europoslancem je Kolaja od roku 2019, působí ve výborech pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů a kulturu a vzdělávání. Od roku 2022 je prvním místopředsedou Pirátů, kteří ho v září opětovně vybrali jako lídra evropské kandidátky. “ČR opakovaně usiluje o silné ekonomické portfolio. Jedno z těch klíčových, které bychom mohli získat i jako země, která neplatí eurem, je agenda vnitřního trhu,” uvedl Kolaja.

Piráti uvedli, že při organizaci vnitrostranických voleb reagují na dohodu na úrovni vlády, že pozice připadne koalici Pirátů se STAN. “Nominaci jednoho či více kandidátů musí potvrdit vláda,” uvedli. Stanovisko, že budoucího eurokomisaře mají navrhnout Piráti a STAN, potvrdil podle pirátské místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) i premiér Petr Fiala (ODS).

Nynější eurokomisařkou je Věra Jourová, která zastupuje Česko v komisi od roku 2014. V nynější komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní a eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost. V minulosti byli českými komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla a Štefan Füle.