10. 11. 2023

Nejvyšší soud státu Minnesota ve středu zamítl žalobu, jejímž cílem bylo zabránit bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi v účasti na republikánských primárkách v tomto státě.

Ve stručném stanovisku a usnesení, které napsala předsedkyně Nejvyššího soudu Minnesoty Natalie Hudsonová, soudcovský panel uvedl, že návrh byl zamítnut bez předpojatosti.

Žalobu podala k soudu jménem osmi místních voličů liberální skupina Free Speech for People. Žalující tvrdili, že zařazení prezidenta Trumpa státním tajemníkem na volební lístek by bylo „chybou“.

Předsedkyně soudu Hudsonová ve stanovisku napsala, že „není žádná ‚chyba‘, kterou by bylo třeba napravit v prezidentské primární volbě, pokud by bylo jméno bývalého prezidenta Trumpa zařazeno na hlasovací lístek prezidentských primárek poté, co předseda Republikánské strany Minnesoty poskytne jeho jméno státnímu tajemníkovi“.

„Protože zde není žádná chyba k opravě, pokud jde o primární prezidentské nominace… musí být žádost zamítnuta,“ napsala dále.

Dodala, že toto zamítnutí však nebrání navrhovatelům v tom, aby znovu vznesli nárok v rámci všeobecných voleb (tj. druhá fáze volebního procesu, kdy už má každá strana vybraného svého jediného kandidáta, pozn. překl.).

Trump se k rozhodnutí vyjádřil v příspěvku na sociální síti Truth Social: „Směšný soudní spor o 14. dodatek právě zamítl Nejvyšší soud v Minnesotě. Neopodstatněné, protiústavní. Gratuluji všem, kteří proti tomuto HOAXU bojovali!“

Pravomoci státního tajemníka

Během slyšení 2. listopadu se soudci zdáli být k argumentům navrhovatelů skeptičtí a poznamenali, že by to státnímu tajemníkovi dávalo velkou moc, pokud by měl, jak tvrdili navrhovatelé, pravomoc rozhodovat o tom, koho zařadit na volební lístky.

Státní tajemník Steve Simon odmítl věcné argumenty a vyslovil nesouhlas s tím, že je v jeho pravomoci určovat volitelnost, a že se podřídí rozhodnutí soudu.

„Neexistuje žádný státní zákon, který by zakazoval hlavní politické straně zařadit kandidáta, který není způsobilý zastávat funkci, na hlasovací lístek pro prezidentské primárky nebo vyslat jeho podporující delegáty na celostátní sjezd,“ konstatovala v rozhodnutí předsedkyně soudu.

„Jedná se o vnitrostranické volby, které mají sloužit vnitrostranickým účelům,“ dodala.

14. dodatek ústavy

Čtrnáctý dodatek Ústavy USA, kromě jiného, obsahuje část, která zakazuje zastávat veřejný úřad těm, kteří se účastnili „povstání“ nebo „vzpour“ proti národu.

Žalující tvrdili, že podle onoho třetího oddílu 14. dodatku není exprezident Trump způsobilý k zastávání volené funkce, protože se účastnil „povstání“.

Podobné žaloby byly podány v několika dalších státech, přičemž většina soudů rozhodla podobně jako Minnesota a případy zamítla.

Stejně tak státní tajemníci napříč státy uvedli, že nemají pravomoc určovat způsobilost kandidáta podle státních zákonů. To v některých případech vedlo k žalobám proti nim.

Z pokusů zakázat soudně Trumpovi zařazení do voleb 2024 se dostala k soudnímu procesu pouze jedna žaloba – v Coloradu. Státní soud strávil dva týdny vyslechnutím podstatných výpovědí svědků a odborníků o tom, zda byl 6. leden 2021 „povstáním“ a zda se do něj prezident Trump zapojil.

Soudkyně okresního soudu Sarah Wallaceová rozhodne o případu příští týden.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně upraven a zkrácen.

Související témata

Související články