Juraj Skovajsa

11. 11. 2023

Na Svatého Martina pořádala strana Svobodní celorepublikový sněm, na kterém oznámily vstup do strany dvě známé osobnosti. Pravicové straně přislíbilo podporu i několik uskupení a veřejně známých obhájců svobody.

Jednou z nich je ekonomka Markéta Šichtařová. Na sněmu oznámila, že ke Svobodným se oficiálně přidala před několika dny. Sdělila, že byť politiku nemá ráda, k rozhodnutí ji dohnala současná kritická situace.

Další „novou“ osobností je podnikatel a bývalý kandidát na prezidenta Karel Diviš, který má se Svobodnými veřejnou vazbu již nějakou dobu. Diviš aspiruje na „stranickou dvojku“ do eurovoleb.

„Musíme zabrat, teď a tady!“ vyzval zúčastněné v projevu Diviš a dodal, že úspěšnými volbami zažehnou i úspěch v nejbližších českých parlamentních volbách.

Do primárek o ono druhé místo kandidují také místopředseda strany Luboš Zálom a také Matěj Gregor. Jedničkou strany do eurovoleb je předseda Libor Vondráček.

Spojení sil a podpora

Předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka sdělil, že se Svobodnými mají společné hodnoty, a ocenil otevřenost předsednictva Svobodných. Chtějí „iniciovat změnu, něco nového, k čemu budou občané vzhlížet s nadějí,“ sdělil na adresu Svobodných a dodal, že proto s nimi „spojí síly“.

Svobodné podpořil i další motorista – bývalý automobilový závodník a prezident Jaguar klubu České republiky Filip Turek.

Další spojení politických sil avizoval na sněmu předseda strany Česká pravice Michal Simkanič. „Pouze spojené síly můžou tento marasmus prolomit,“ reagoval na současnou situaci doma i v Evropě a poznamenal, že koalici Spolu „spojuje pouze touha po židlích“.

Další řečník Hynek Fajmon z Tea Party sdělil, že v ODS je dle něj skupina, která bude volit Svobodné namísto ODS. Vůči koalici Spolu vyjádřil skepsi a kritizoval klimatickou politiku EU, kterou nazval „akce Greta“. Klíčovým bodem v tomto ohledu byl dle něj klimatický zákon z června 2021, kdy „hned vystřelily ceny emisní povolenky“ a „investoři pochopili, že je na trhu nový produkt“. Později dodal, že povolenky jsou výhodné i pro politiky, protože se pak „můžou chlubit“, jak „umí rozdávat“. Současný Evropský parlament je dle jeho mínění „nejlevicovější, jaký kdy byl“, a vyzval ke spojenectví: „Ti, co s tímto nesouhlasí, se musí spojit a poslat [své] lidi do EP.“ Naději na změnu klimatické politiky vidí i v tom, pokud by byl „příští rok v USA zvolen normální prezident“.

Podporu Svobodným vyjádřila i Gabriela Sedláčková ze Společnosti pro obranu svobody projevu a Konzervativní strany, právník Tomáš Nielsen, ex-Pirát Ondřej Dostál, manažer a diplomat Jiří Hynek, Natálie Vachatová a několik dalších osobností.