18. 11. 2023

Jelikož kočky nevycházejí z domu jako my, jsou v zakouřeném domě celý den.

Nedávno jsem si pořídila svého prvního domácího mazlíčka, mladou kočku jménem Tulip, a vzala jsem ji k veterináři, který z její srsti vycítil cigaretový kouř. Doporučil mi, abych přestala kouřit nebo chodila kouřit ven, abych Tulip ochránila před rakovinou.

Domnívám se, že veterinář překročil své povinnosti. Přesto potřebuji vědět, zda mé kouření opravdu může Tulip způsobit rakovinu.

Proto jsem se poradila s odborníky.

Kouření

Odpověď: Úkolem nás veterinářů je poskytnout informace potřebné k přijetí rozhodnutí na základě dostupných podkladů. Nemohu si však nevšimnout, že se mnozí z nás umí lépe starat o druhé než o sebe sama. Kdo ví? Možná vám Tulip nakonec zachrání život tím, že vám pomůže přestat kouřit.

Výzkumy ukazují, že pasivní kouření cigaret zvyšuje riziko vzniku dvou nejčastějších druhů rakoviny u koček: lymfomu a spinocelulárního karcinomu. Toto riziko je u koček obzvláště vysoké, protože vdechují i polykají rakovinotvorné látky obsažené v tabákovém kouři.

Při kouření se toxiny z cigaret usazují na nábytku a podlaze. Když tam Tulipka podřimuje, toxiny jí ulpívají na srsti a při hřebelcování je polyká. Aby toho nebylo málo, Tulipka nepochybně tráví veškerý čas ve vašem zakouřeném domě, zatímco vy se můžete každý den na několik hodin vzdálit.

Výzkumy ukazují, že riziko vzniku lymfomu narůstá s počtem kuřáků v domácnosti, s množstvím vykouřených cigaret a s počtem let vystavení tabákovému kouři. I při agresivní chemoterapii je medián doby přežití pouze 6 až 9 měsíců.

Nejčastějším karcinomem dutiny ústní u koček je spinocelulární karcinom neboli SCC. Nádory se nejčastěji vyvíjejí pod jazykem, pravděpodobně proto, že se zde při péči jazykem o srst hromadí chemické látky způsobující rakovinu a další dráždivé látky. Vznikají také na dásních a v zadní části krku.

Bez léčení umírá většina koček do 4 až 6 týdnů. I při agresivní léčbě přežije méně než 10 % koček s SCC jeden rok.

Už víte, že kouření zvyšuje riziko onemocnění a také že vaše oblečení a vlasy zapáchají. Dalším dobrým důvodem, proč přestat kouřit, je to, že pomůžete prodloužit Tulipin život.

Klíšťata

Otázka: Můj veterinář doporučuje lék na klíšťata pro mého psa Barneyho, ale nevím, jak mu škodí, protože ho nesvědí jako blechy. Proč Barney potřebuje preventivní přípravek proti klíšťatům?

Odpověď: Máte pravdu, klíšťata nezpůsobují svědění jako blechy. Klíšťata při kousnutí vpravují do těla lokální anestetikum, takže pes nebo člověk, kterého kousnou, klíště necítí a neodstraní ho.

Přisáté klíště však může do svého hostitele vyvrhnout škodlivé bakterie, viry, prvoky, a dokonce i houby a červy. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že ve Spojených státech přenesou klíšťata 77 % všech vektorových nemocí přenášených na člověka.

Naštěstí ne všechna klíšťata jsou infikovaná, ale ta, která jsou, mohou šířit boreliózu, ehrlichiózu, anaplazmózu a mnoho dalších nemocí, které snižují Barneyho energii a chuť k jídlu, způsobují bolest a poškozují jeho klouby a orgány.

Proto dbejte pokynů svého veterinárního lékaře a začněte používat preventivní přípravky proti klíšťatům. Companion Animal Parasite Council doporučuje všem psům celoroční ochranu proti klíšťatům, protože „klíšťata přenášejí na domácí zvířata i lidi celou řadu původců onemocnění a jsou aktivní po celý rok“.

Existuje celá řada možností: přípravek aplikovaný na kůži, žvýkací tablety nebo obojek. Většina přípravků proti klíšťatům hubí také blechy. Mnoho přípravků aplikovaných na kůži kromě toho odpuzuje komáry, tento otravný hmyz, který šíří srdeční červy. Váš veterinární lékař vám doporučí, co je pro Barneyho nejlepší.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata