Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV) jasně zvítězili ve středečních parlamentních volbách v Nizozemsku. Nicméně volební výsledek nestačí na samostatnou vládu a je zapotřebí koaličních partnerů. Není zatím ovšem jasné, zda by byl někdo z nizozemské politické scény ochoten jít s PVV do koalice s tím, že by se Wilders stal premiérem. Možností může být pravicová až krajně pravicová vláda, či velká koalice mezi pravicí a levicí, píší nizozemská média.
Když se ve středu večer po zavření volebních místností zveřejnily první odhady výsledků, ani samotný Geert Wilders jim nemohl uvěřit. „Musel jsem se štípnout,“ prohlásil poté. „35 křesel! Největší strana v Nizozemsku!“ neskrýval nadšení podle listu NL Times ve volebním štábu v malé kavárně v Scheveningenu.
Wilders vyzval ostatní strany, aby se připojily k PVV na jejich „nové cestě kupředu“, která nebude zatížená „jejich vlastními stíny“. Podle jeho slov již nejde Stranu pro svobodu ignorovat, protože by to bylo „velmi nedemokratické“ a „voliči by to nepřijali“. „Budeme vládnout,“ slíbil Wilders přítomným ve štábu. Dodal, že je připraven být vůdcem všech Nizozemců a hledat řešení, která „jsou v souladu s ústavou a zákony“.
„Je na Wildersovi, aby ukázal, že dokáže vytvořit většinu. Nevidím, že se to děje,“ uvedla už v noci Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová, která se stala šéfkou Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) poté, co rezignoval nynější premiér Mark Rutte. Její VVD, favorizovaná v předvolebních průzkumech, skončila ve volbách na třetím místě.
Wilders již dlouho čeká na svou příležitost vládnout. V posledních dnech před volbami zmírnil i svou dlouhodobou protiislámskou rétoriku. „Dobře rozumím tomu, že strany nechtějí být ve vládě se stranou, která chce protiústavní opatření,“ řekl ve středu poté, co začaly přicházet první výsledky voleb. „Nebudeme mluvit o mešitách, koránu a islámských školách,“ dodal. V jeho volebním programu nicméně figurovalo i vystoupení Nizozemska z Evropské unie a taktéž se vyjádřil proti poskytování pomoci Ukrajině.
Šéfka pravicové liberální VVD už před volbami vyloučila, že by Wilderse podpořila jako premiéra. Pieter Omtzigt ze strany Nová společenská smlouva (NSC), která podle všeho skončila čtvrtá, se již dříve vyjádřil, že by s krajně pravicovou stranou do vlády nešel právě kvůli její „protiislámské politice, která je porušováním svobody slova a svobody náboženství zakotvených v nizozemské ústavě“. Podobně se od Wilderse distancoval i někdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, lídr společné kandidátky nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL).
Po výsledku voleb nicméně Omtzigt prohlásil, že cítí zodpovědnost za 20 křesel, které by jeho strana mohla získat, a že musí jít do vlády. Místní analytici přitom toto vyjádření čtou v tom smyslu, že spolupráce s Wildersem není vyloučena.
Podle agentury Reuters se nabízí několik možných budoucích řešení. Mohla by vzniknout pravicová až krajně pravicová koalice Wildersovy PVV, liberální VVD a centristické NSC spolu s několika dalšími menšími stranami. Druhou možností je velká koalice mezi VVD, opět NSC, ale s Timmermansem vedenou levicí. Dohromady by tak měly kolem 69 křesel, spolu s některou z menších liberálních stran pak většinu.
Vyjednávání mezi Yeşilgözovou a Timmermansem ale nejspíš budou velmi obtížná, protože mezi oběma stranami jsou velké rozdíly. Také by podle mnohých šlo nejspíš jen o kabinet dočasný a následovaly by další předčasné volby. Pieter Omtzigt nicméně již dříve naznačil, že by případně spolupracoval s oběma těmito stranami.
Ohlasy v Česku
Výsledky voleb v Nizozemsku okomentoval mimo jiné senátor Zdeněk Hraba na svém profilu X:
„Nizozemské volby potvrdily, že konzervativní hlas v Evropě sílí. A není divu. Gratuluji Straně pro svobodu Geerta Wilderse k vítězství v nizozemských parlamentních volbách, stejně jako k významnému úspěchu nové konzervativní straně Nová společenská smlouva. Lidé už mají očividně napříč Evropou dost různých experimentů – jak těch migračních, tak těch rádoby ,ekologických‘. A podle toho i volí.“
Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) na profilu X uvedl:
„S oznámením výsledků nizozemských voleb dostává okamžitě vítěz přízviska jako populista nebo pravicový radikál. Kupodivu si nikde nepřečteme, že v Nizozemsku prohrál radikální levicový populista Timmermans, jehož utopické a radikální představy zelené politiky vedou k likvidaci evropského průmyslu.
K výsledku nizozemských voleb lze říct jediné: když se tradiční pravicové strany posunou doleva, akceptují a prosazují témata progresivní levice, nelze se divit, že uvolněné místo zaplní někdo jiný a méně umírněný.“
Analytik legislativy EU Ondřej Krutílek na platfomě X situaci zhodnotil slovy:
„Výsledky nizozemských voleb ukazují to, co říkám pořád – pokud se stávající, zavedené strany nebudou zabývat migrací, lidé začnou volit radikální populisty. Vítězství Wilderse to jednoznačně ukázalo.“