Milan Kajínek

24. 11. 2023

PRAHA – 21. 11. 2023: Paní Olivia Maurel se narodila prostřednictvím „náhradního mateřství“, přicestovala do Prahy, aby s poslanci sdílela své zkušenosti z pohledu dítěte i matky. Téma náhradního mateřství je silným etickým a společenským tématem, které řešili čeští poslanci během posledního roku.

Psychologové, porodníci, lékaři i právníci se mohli doteď k tématu vyjádřit za zavřenými dveřmi. Nyní přišla na řadu veřejná konference, které se zúčastnila nejenom Olivia Maurel, ale také několik zahraničních a českých odborníků.

Každé dítě má právo znát své rodiče a být jimi vychováváno, to je zakotveno v evropském právu. Co když chlapec nebo dívka neznají svoji matku, která je nosila v těle a přivedla je na svět? To je případ paní Olivie a mnohých dětí přivedených na svět náhradním mateřstvím.

„Jsem vděčná a je to pro mne čest zde promluvit a musím říci, že je to více, než jsem očekávala. Já jsem produktem surogátního mateřství. Měli bychom to zakázat, jednoduše pro dobro dětí. Dítě by nikdy nemělo být prostředkem tohoto obchodu,“ říká dnes již 31-letá Olivia Maurel, která byla na objednávku odnošena a porozena náhradní matkou v americkém státě Kentucky.

„Moje [nebiologická] matka už měla syna s jiným mužem. Mému otci bylo 37 let a matce 48. Měli velmi úspěšný byznys, ale matka zapomněla, že její biologické hodiny tikají, a když se rozhodli založit rodinu měla problémy s početím. Adopce pro ně nebyla řešením, protože otec chtěl mít dítě vytvořené z jeho genů, a tak se rozhodli pro náhradní mateřství.“

Paní Maurel zjistila až ve své dospělosti, že její rodiče žijící ve Francii začali hledat možnosti náhradního mateřství v USA. Hledali tam agenturu, prostřednictvím níž by mohli najít ženu, která by pro ně odnosila dítě. Skutečnou pravdu o svém původu zjistila až ve svých třiceti letech. Její rodiče to před ní tajili.

Co je náhradní (surogátní) mateřství?
Často probíhá následovně. Muž a žena, ale častěji homosexuální pár nebo o samotě žijící muž, chtějí vychovávat dítě. Homosexuální pár dá laboratoři spermie a od dárkyně vajíčka si zakoupí vajíčko. Existují firmy, které nabízejí katalogy dárkyň a podnikají v oblasti náhradního mateřství.

Toto vajíčko je laboratorně oplodněno a vloženo do dělohy další ženy, často z chudších rozvojových zemí. Tato žena za finanční odměnu dítě ve svém těle odnosí a porodí. Po porodu jej předá páru (objednatelům). Dítě je sice technicky vychováváno biologickými dárci spermatu, ale po porodu je odebráno ženě, která jej odnosila a porodila. Dítě dárkyni vajíčka ani matku nezná. Někdy je tato praxe označována jako plození dětí na objednávku nebo obchodování s dětmi. V některých státech USA je už dnes legální.

„Často zapomínáme na lidi, kteří jsou surogátním mateřstvím nejvíce zasaženi. Tito lidé nikdy nedali svolení, nemohli promluvit – a to jsou děti,“ říká Olivia.

„Pro mě je matka ta, která odnosí dítě a dá mu život,“ řekla Olivia v Poslanecké sněmovně. Bylo to pro ni podle jejích slov první vystoupení před tak velkým množstvím lidí.

„Když jsem se narodila, byla jsem oddělena od své biologické matky. Matka, která mě devět měsíců nosila, mluvila ke mě a krmila mě, jejíž emoce jsem pociťovala, byla pryč. Byla jediným člověkem, kterého jsem znala. Musela jsem být prodána a předána do rukou svých adoptivních rodičů, které jsem vůbec neznala,“ říká Olivia, která je dnes sama matkou tří dětí a žije ve Francii.

„Jsem produkt surogátního mateřství. Vytvořena, prodána, koupena a ráda bych vám vyprávěla moji část příběhu, abyste pochopili, jak mě to ovlivnilo, a proč nemůžeme náhradní mateřství pouze regulovat a musíme ho zakázat.“

Záznam výpovědi paní Olivie Maurel

POZNÁMKA: Jedná se o rychlý simultánní překlad. Kompletní anglické znění výpovědi můžete nalézt v záznamu Poslanecké sněmovny zde. Překlad jejích výpovědí v tomto článku vychází z našeho překladu, nikoliv simultánního.

Rodiče si vybrali ženu, která se jim líbila podle vzhledu. „Jsem produktem původního surogátního mateřství, kdy spermiemi otce oplodnili vajíčko této ženy,“ říká Olivia.

Dnešní kliniky, které zprostředkovávají náhradní mateřství i v České republice, jdou cestou oplodnění vajíčka ženy, která si dítě „objednává“, nikoliv ženy, která dítě odnosí.

„Podle mého názoru není žádný rozdíl v tom, jestli je matka biologicky spojená s geny dítěte, protože pro mě je matkou ta, která nosila dítě ve svém těle devět měsíců a také dítě porodila,“ vysvětluje Olivia zákonodárcům.

Paní Maurel upozorňuje, že trh se surogátním mateřstvím měl v roce 2022 obrat 14 miliard dolarů. Prozatím jsme od ní nezískali podklady pro toto číslo. Požádali jsme organizátory slyšení o zaslání zdrojů.

Poté, co Olivia vyhledala svoji matku ve státe Kentucky, která ji odnosila a porodila, zjistila podrobnosti o jejím a svém životě.

„Ještě předtím, než jsem se narodila, moje matka přišla o svého 2,5-letého syna během tragické domácí nehody. Byla z toho naprosto psychicky zničená, ale agentuře, která zprostředkovávala náhradní mateřství, to bylo jedno, starali se jen o peníze, které by jim mohla vydělat,“ říká Olivia a dodává, že po této situaci a v tomto psychickém stavu ji matka odnosila a porodila.

Motivací pro její matku bylo podle Olivie „vyřešit tísnivou životní situaci, aby nakrmila své děti a zaplatila účty“.

Narodila se 10. prosince 1991, v den, který, jak později zjistila, si zvolili ti, kteří chtěli být jejími rodiči. „Vlastně jsem měla být vánoční dítě,“ míní Olivia.

Ihned po porodu byla oddělena od své matky, a později odvezena do Francie, kde vyrůstala.

Oddělení od biologické matky ihned po porodu popisuje jako první trauma z opuštění: „Provázelo mě trauma z opuštění. Rodiče mě nemohli nechat samotnou, byla jsem hysterická. Byla jsem velmi komplikované dítě.“

„Neustále jsem se obávala odmítnutí, měla jsem problémy si najít přátele. Rodiče mě nemohli nikde nechat na párty, na přespání… měla jsem hysterické krize,“ vzpomíná Olivia na své dětství s třesoucím se hlasem.

„Pokaždé, když mě opustili, obávala jsme se druhého odmítnutí.“

V průběhu dospívání se před ní objevila další výzva. „Jak můžu sama sebe vybudovat, když nevím, odkud jsem přišla?“

Paní Olivia Maurel se narodila prostřednictvím „náhradního mateřství“, přicestovala do Prahy, aby s poslanci sdílela své zkušenosti z pohledu dítěte i matky, 21. listopadu 2023. (The Epoch Times)

Během dospívání se věci ještě zhoršily. „Propadla jsem pití alkoholu, závislostem, byla jsem znásilněna, protože jsem se neustále vrhala do riskantních situací. Několikrát jsem se pokusila o sebevraždu,“ říká Olivia zákonodárcům třesoucím se hlasem. „Můj život nebyl nejlepší.“

„Těžko jsem získávala přátele. Působila jsem na ně dusivě, protože jsem se bála, že mě opustí. Byla jsem sama, byla jsem velmi, velmi osamělá,“ vzpomíná Olivia, kterou nakonec zachránil její budoucí manžel. „Upadla jsem do mnoha depresí (pláč)… Omlouvám se. Také jsem nebyla schopná si najít práci, měla jsem obtíže dokončit svá studia.“


„Oni udělali volbu, která ovlivnila celou mojí existenci. Já jsem ten důsledek a doufám, že brzy to budu já, kdo bude důsledkem toho, že zakážeme ukrutnosti náhradního mateřství.“

— Olivia Maurel, narozena náhradním mateřstvím

„Díky Bohu jsem potkala mého manžela, který mi pomohl postupně znovu vybudovat můj život,“ říká s vděčností Olivia. „Můj muž mi pomohl velkým množstvím trpělivosti a množstvím lásky vytáhnout ven všechny moje emoce, a pomohl mi pochopit přesně, proč jsem reagovala tak, jak jsem reagovala.“

„Dnes mám tři nádherné děti, ale naneštěstí nevědomě trpí mými traumaty,“ říká Olivia a dospěla k názoru, že se jedná o přenos traumat na další generaci.

Zástupci veřejnosti a nevládních organizací naslouchají výpovědi paní Olivie Maurel, 21. listopadu 2023. (The Epoch Times)

Surogátní mateřství neovlivnilo pouze mě, ale i moje děti, říká Olivia. „Moje nejstarší dcera Eleanor trpí traumatem opuštění. Můj druhý syn Theodor trpí traumatem odmítnutí,“ říká Olivia Maurel.

Paní z hlediště podává paní Olivii kapesníček… „Děkuji… Že jsem se narodila surogátním mateřstvím jsem si potvrdila testem DNA ve svých třiceti letech, dnes mi je třicet jedna,“ vysvětluje. „Ale to byl jen fyzický důkaz, protože jsem vždycky uvnitř sebe cítila, že se do toho nehodím.“

„Měla jsem problémy se svojí matkou, věděla jsem, že se s ní nedokážu propojit. Trochu více jsem se propojila se svým otcem, protože byl se mnu biologicky spojený, ale věci se nezdály být správně a uvnitř sebe jsem cítila, že něco bylo špatně,“ říká Olivia.

„My děti nejsme hloupé, jsme velmi chytří lidé. Mohla bych mluvit hodiny o svém životě a o tom, jak mě náhradní mateřství poškodilo,“ říká Olivia Maurel během slyšení v Poslanecké sněmovně a uzavírá svůj příspěvek prosbou zákonodárcům, aby praxi surogátního mateřství postavili mimo zákon.


„Neobviňuji své rodiče, necítím k nim nenávist, miluji je, ale obviňuji systém, který pomalu, ale jistě umožňuje legalizaci surogátního mateřství.“

— Olivia Maurel, narozena náhradním mateřstvím

Z rozhodnutí dvou lidí, díky zákonům benevolentním vůči náhradnímu mateřství v Kentucky, díky podnikání firmy a svízelné finanční situaci její matky, přišla Olivia na svět. „Oni udělali volbu, která ovlivnila celou moji existenci. Já jsem ten důsledek a doufám, že brzy to budu já, kdo bude důsledkem toho, že zakážeme ukrutnosti náhradního mateřství.“

„Pečlivě poslouchejte moje slova. Já neobviňuji své rodiče. Oni využili nabídku, možnost nabídnutou na stříbrném podnosu a neměli sílu tomu odolat,“ vysvětluje Olivia Maurel své pochopení zákonodárcům.

„Necítím k nim nenávist, neobviňuji je, miluji je, ale obviňuji systém, který pomalu ale jistě umožňuje legalizaci surogátního mateřství.“

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.