ČTK

27. 11. 2023

Nejmenší vesnické školy s malotřídkami se bojí o svoji existenci. Škrty ve školství plánované na příští kalendářní rok a připravované reformy by je podle názoru jejich zástupců mohly zlikvidovat. Mají stejnou režii jako velká zařízení, ale méně žáků a tím i méně peněz.

Uvedl to dnes ředitel Základní a mateřské školy v Prapořišti na Domažlicku Jan Dobiáš. Úplně likvidační by podle něj bylo, kdyby zaměstnanci, tedy kuchařky, uklízečky a školníci, museli přejít pod obce, jak je navrhováno.

Zařízení s 24 žáky ve školce a stejným počtem dětí ve dvou třídách prvního stupně základní školy dnešní výstražnou stávku podpořilo. Škole neklesá počet žáků, podobně jako dalším vesnickým školám na Šumavě. Potvrzují trend posledních čtyř let, kdy rodiče z větších měst častěji vozí děti do menších škol, kde na ně mají učitelé víc času a děti jsou víc v přírodě.

“Máme stejnou režii a je to složitější tím, že máme méně žáků i PHmaxů (maximální počet hodin výuky hrazených státem), takže peněz máme méně. Nevím, jestli bychom si mohli dovolit dvě třídy,” uvedl ředitel.

Podle něj by se chystané změny dotkly především správního nepedagogického personálu, jenž je nutný k zajištění chodu školy, která musí mít kvůli školce také jídelnu a družinu. Už teď dostává vyučená kuchařka 18.000 až 19.000 Kč měsíčně, těsně nad hranicí životního minima.

“A na menších školách je vůbec problém takového zaměstnance sehnat. A když ho seženeme, tak ho nejsme schopni pořádně zaplatit,” dodal Dobiáš.

Podle ředitele by navíc bylo pro obce, ale i větší města, likvidační, kdyby v rámci škrtů a reformy navrhované ministerstvem školství přešli nepedagogičtí zaměstnanci pod obce, které by je měly platit.

“Vesnice by nebyly schopné dotovat provoz školy a ještě správní zaměstnance. Sdílené kuchařky nebo uklízečky – to jsou opravdu fantasmagorické návrhy,” řekl Dobiáš. Škola má tři obslužné pracovníky na plný úvazek, obec by tak musela vydávat na jejich platy a odvody přes milion korun ročně.

“Naše škola se vyprofilovala jako alternativa k velkým školám, k přeplněným třídám, kde není možný tak individuální přístup. Rodiče k nám děti dovážejí z daleka,” řekl ředitel. Chodí tam žáci, kteří jdou na osmiletá gymnázia, i integrované děti, které nemusí dojíždět do speciálních škol. Škola má dvě učitelky a dvě asistentky a stejný počet ve školce.

“Škrty se týkají také asistentů. Snažíme se o inkluzi a daří se nám to,” řekl. Bez asistentů by to nezvládali, navíc se v regionu kapacitně omezily speciální třídy, které jsou dnes obsazené, takže by děti neměly kam jít.

Škola nechce počet asistentů zvyšovat, ale udržet. Nový systém jejich přidělování zatím nebyl zveřejněn. “Hovoří o tom, že by měl být plošný, ale my dlouhodobě spolupracujeme s pedagogickými centry a poradnami, zase by na tom byly bity menší školy,” dodal.

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.