Radovan Dluhý

28. 11. 2023

Parlamentní volby na Novém Zélandu minulý měsíc vyhrála opoziční konzervativní Novozélandská národní strana. Po šesti týdnech vyjednávání nyní konzervativci sestavili vládu dohromady s libertariánskou stranou ACT a stranou New Zealand First.

Volby tak ukončily šestileté vládnutí Novozélandské strany práce. V jejím čele stála po většinu této doby Jacinda Ardernová, která v lednu tohoto roku na funkci premiérky rezignovala.

Novozélanďané měli dost omezování svobod ze strany minulé vlády

Popularita Ardernové během minulého roku dle deníku The Telegraph prudce klesala. Důvodem měla být přísná protikoronavirová opatření.

K dalším jejím kontroverzním postojům se řadí i navržená klimatická opatření. V rámci snížení skleníkových plynů bývalá premiérka Ardernová navrhla jako první na světě zdanit „prdy a říhání“ hospodářských zvířat.

Během druhé poloviny roku 2022 měla nejsilnější preference Národní strana. Letos v lednu ji na první příčce odhadů na chvíli vystřídala Strana práce, které ale postupně preference padaly z 37 na 26 % a těsně před volbami si o trochu polepšila.

Nová vláda: národní zájmy mají prioritu před zájmy WHO

Dohoda nové koalice (strana 10) uvádí, že zákony Nového Zélandu jsou nad mezinárodními zákony. A vláda se zavazuje, že jakákoli smlouva s OSN a jejími agenturami musí nejprve projít tzv. „testem národních zájmů“. V dohodě je také uvedeno, že do 1. 12. 2023 vláda oznámí Světové zdravotnické organizaci WHO svůj zdrženlivý postoj k navrhovaným změnám Mezinárodních zdravotnických předpisů.

Andrew Bridgen, politik a člen britského parlamentu, na svém facebookovém profilu mimo jiné uvedl: „Vyhráli jsme! Naše společné úsilí to zvládlo! Vláda Nového Zélandu řekla před 1. prosincem 2023 NE dodatkům WHO. Kdy se probudí parlament Velké Británie a uvědomí si tuto hrozbu?“

Slovenský premiér Robert Fico nepodporuje posilnění pravomocí WHO

Také slovenský premiér Fico nedávno na stranickém sněmu SMERu uvedl, že „SMER-SSD nebude podporovat posilnění pravomocí WHO na úkor suverénních států při řízení boje proti pandemii“ a dodal, že „takový nesmysl mohly vymyslet jen nenažrané farmaceutické firmy, které začaly vnímat odpor některých vlád proti povinné vakcinaci“.

Jak jsme informovali v minulých článcích, členské státy WHO by měly v květnu 2024 schvalovat dva důležité dokumenty, a to Pandemickou úmluvu a Mezinárodní zdravotnické předpisy. Oba dokumenty vyvolávají spoustu otázek, zejména co se týče omezení suverenity a demokracie členských států.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.