Radovan Dluhý

18. 10. 2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) je jednou z agentur Organizace spojených národů. Byla založena v roce 1946. Česká republika se stala jejím členem v roce 1993.

Podle internetových stránek ministerstva zdravotnictví je hlavním posláním WHO nabízet členským zemím poradenskou a konzultační činnost v oblasti zdraví. Nová pandemická úmluva WHO (zde tzv. nultý návrh), celým názvem Dohoda o prevenci pandemií a připravenosti a reakci na ně, by podle některých odborníků vložila do rukou WHO zbrusu nové, a to nadnárodní, direktivní pravomoci. Tak to vnímá i advokát a bývalý právník ministerstva zahraničních věcí, JUDr. Petr Vacek.

Podle JUDr. Vacka v rozhovoru s Robinem Čumpelíkem z Inovace republiky by přijetí pandemické úmluvy WHO (k ratifikaci má dojít v květnu 2024) představovalo nejen zásadní hrozbu pro suverenitu jednotlivých členských států WHO, ale umožnilo by i zcela bezprecedentní přímé zásahy WHO do základních lidských práv a svobod jednotlivých lidí. Členské státy by mohly ztratit individuální přístup v oblasti zdravotní péče občanů. Úmluva WHO by omezila rozhodovací schopnost zemí v otázkách alokace či distribuce léčiv a finančních prostředků.

Podle JUDr. Vacka by totiž v případě vyhlášení pandemického stavu došlo k vypnutí národních kontrolních mechanismů a přenesení rozhodovacích pravomocí na WHO.

„Tohle není otázka ‚vztah k obecnému zdraví‘, tohle to je otázka zachování demokracie, zastupitelské demokracie a národní suverenity tak, jak ji dosud známe. Protože to, co se chystá, tzv. pandemická úmluva, to je v podstatě nástroj na vypnutí národní suverenity v oblasti veřejného zdraví,“ sdělil v rozhovoru právník s bohatými zkušenostmi s mezinárodními smlouvami.

Kritický pohled na úskalí úmluvy komentoval pro českou redakci Epoch Times již v únoru JUDr. Tomáš Nielsen, který se účastnil prvních dvou kol oficiálních veřejných diskuzí o této úmluvě.

Rada EU vnímá pandemickou úmluvu WHO jako příslib pro budoucnost

Podle Rady Evropské unie by však tato úmluva umožnila zemím ve světě posílit národní, regionální a globální kapacity a odolnost v případě budoucích pandemií.

Podle Rady EU by mezi přínosy pandemické úmluvy WHO patřilo:

  • zajištění vyšší, nepřetržité a dlouhodobé politické angažovanosti na úrovni světových lídrů stojících v čele států nebo vlád,
  • jasné vymezení postupů a úkolů,
  • posílení dlouhodobé podpory veřejného i soukromého sektoru na všech úrovních,
  • podpora začleňování otázek zdraví do všech příslušných oblastí politik.

Rada EU na svých internetových stránkách také uvádí, že pandemická úmluva WHO by byla pro členské země právně závazná.

Charles Michel, předseda Evropské rady, v souvislosti s připravovanou pandemickou úmluvou řekl: „Musíme vytvořit prostředí, v němž mohou každý vědec, zdravotník i vláda spojit síly v zájmu společné věci. Prostředí, v němž se bude spolupracovat při hledání nových řešení na ochranu toho, co je nejcennější – našeho zdraví a našich životů.“

Mezinárodní platforma advokátů pro osvětu odmítá pandemickou úmluvu WHO

Kvůli Pandemické úmluvě WHO se letos v červnu pořádala konference v Kolíně nad Rýnem, které se zúčastnilo 35 advokátů z devíti evropských zemí a Izraele, a na níž se založilo Mezinárodní sdružení právníků pro lidská práva. Na konferenci, které se zúčastnil i JUDr. Vacek, bylo podepsáno toto společné prohlášení:

„My, právníci, odmítáme plán návrhu pandemické úmluvy Světové zdravotnické organizace WHO a návrhy změn zdravotních opatření (tzv. IHR). Zejména vyzýváme státy Evropy, aby se neúčastnily plánů, které mají předat WHO dalekosáhlá oprávnění v budoucnu pro vyhlašování pandemií a přijímání opatření v boji proti takovým pandemiím, které by se pro členské státy staly závaznými bez možnosti zasáhnout do nich či je jakkoliv upravit na národní úrovni.

V příštích článcích se zaměříme na podrobnosti připravované pandemické úmluvy WHO. Jak ji vnímají globální instituce, vládní představitelé, kancelář WHO v České republice a různí odborníci. Prozkoumáme také samotné fungování a financování WHO. Probádáme i osobu generálního ředitele WHO, dr. Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, jehož pravomoci by po podepsání pandemické úmluvy WHO pravděpodobně výrazně posílily.

Aktualizace 18. 10. 2023 14:45 – opraveno jméno pana Čumpelíka na Robin

Související články

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...