„Na začátku mě jedna lékařka upozorňovala, že se tomu viru dělá neskutečná reklama. Tehdy jsem moc nechápala, co má na mysli. Teď už to vím,“ říká investigativní novinářka Markéta Dobiášová v novém dokumentárním snímku nazvaném Obchod se strachem.

Celá „covidová kauza“ je podle novinářky „o strachu“. „O mediálním využití strachu jako příležitosti k ohromným byznysům. Ale ohromným,“ zaznívá v prvním díle dokumentární série, která nabízí nahrávky rozhovorů v médiích, ale také přímo na jednáních vlády nebo při telefonické komunikaci.

Strach podle novinářky zesiloval masivní poptávku po výrobcích, jako jsou roušky, respirátory, dezinfekce, testy, vakcíny, informační technologie.

Prováděly se miliardové objednávky z veřejných peněz a vytvořil se systém „obchodu se strachem, ve kterém hrála média nejdůležitější roli,“ říká Dobiášová.

Trailer dokumentu Obchod se strachem

Během práce pro Seznam Zprávy novinářka odhaluje, že reakci na epidemii ve skutečnosti řídí „rádci a poradci politiků“.

„Ministerstvo zdravotnictví prokazatelně od roku 2020 ovládali lidé bez kompetencí a odpovědnosti, lobbisté spojení s politiky,“ uvádí Dobiášová. „Takzvaná protiepidemická opatření vlády tak měla s řešením epidemie pramálo společného. Většinou hrála do karet byznysmenům.“

TIP: Celý dokument Obchod se strachem

„Data, důkazy a informace jsme vzhledem k jejich závažnosti uložili na několika bezpečných místech,“ uvádějí členové týmu projektu inFakta a prosí čtenáře o finanční podporu pro vytváření dalších investigativních dokumentů. „S vaší pomocí můžeme, vám, veřejnosti, ukázat všechny dosud získané informace v souvislostech.“

Markéta Dobiášová působila jako reportérka, moderátorka a dramaturgyně. Ve své žurnalistické praxi působila v České televizi jako investigativní reportérka pořadu Reportéři ČT, uváděla pořad 168 hodin a vedla investigativní tým televizní stanice CNN Prima News.

Svůj odchod z mainstreamových médií oznámila v lednu 2022.

„Nikdy by mě nenapadlo, že sama zažiju cenzuru. Sofistikovanou cenzuru ověřených, ověřitelných faktů. Že se mě bude někdo snažit umlčet a zastavovat tak, aby se fakta k veřejnosti nedostala. Stalo se to během těchto dvou let několikrát,“ uvedla žurnalistka v lednu 2022. Více…

V té době uvedla, že během natáčení dokumentu „Pod rouškou“ v pražské nemocnici na Bulovce, jí jedna z lékařek řekla: „Nezlobte se, ale vy, média, situaci jen zhoršujete, děláte tomu viru obrovskou reklamu, šíříte strach, a to není dobře.“ Jak sama uvedla, tehdy tyto poznámky z reportáže vystřihla, protože jí tehdy nedávaly smysl. Natáčeli na téměř prázdném covidovém oddělení.

Média „vykolejená“ z etických norem jsou nebezpečná

Rozhovor s investigativní novinářkou a reportérkou Markétou Dobiášovou. (svedomi-naroda.cz)

Média podle Dobiášové mají velkou moc manipulovat veřejné mínění a jsou nebezpečná, pokud nedodržují základní etické principy, a přestanou sloužit společnosti.

V lednu 2022 zmínila novinářka také událost, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozšiřoval dezinformace o tom, že jedna česká majitelka soukromé laboratoře údajně byla nakažena koronavirem během odebírání vzorků a dostala se v důsledku (své nešikovnosti) se zdravotními obtížemi na Bulovku. Sama se tehdy dala do vyšetřování a ověřování v terénu a zjistila, že k této ministrem zmiňované události vůbec nedošlo.

Ministr tehdy takto dezinformoval o molekulární bioložce MUDr. Soně Pekové, Ph.D., a později se jí za to omluvil.

„Kdo umí pracovat se strachem, bývá úspěšný,“ prohlásila investigativní žurnalistka a vysvětlovala postup: hrozba, doporučení a slib bezpečí. Média podle Dobiášové v té době v souvislosti s covidem-19 „zavalují veřejnost strachem od rána do večera, nepřetržitě, každý den už téměř dva roky“.