Milan Kajínek

30. 11. 2023

Zřejmě organizovaná skupina zneužívá telefonní čísla skutečných majitelů, aby se bez jejich vědomí vydávala za zástupce investiční společnosti a vytahovala od lidí informace prostřednictvím aplikace AnyDesk o jejich bankovních účtech a další osobní data.

V následujícím článku bych vás rád upozornil na podvodné telefonáty, které uskutečňuje muž s ukrajinským nebo ruským přízvukem pod falešnou identitou jménem společnosti Artis Ventures, která pravděpodobně nemá tušení, že její jméno někdo v České republice využívá k podvodům.

Stalo se, že mě osobně opakovaně kontaktoval muž, který tvrdil, že společnost zastupuje, a tvrdil, že investice, které mám v nejmenované investiční společnosti (která má podobně znějící jméno), jsou nyní „na jejich účtu“ a že on mi pomůže peníze „odblokovat“. V pozadí jsem slyšel i jiné telefonující, jako by volal z call centra.

Zdá se, že společnost Artis Ventures skutečně existuje a je registrována v San Francisku. Postupné pátrání, ke kterému mě telefonáty přiměly, ukazuje, že její jméno zneužívá organizovaná skupina, která je poměrně nebezpečná. Volající mi tvrdil, že pracuje v týmu pána jménem Gavin Hui, který je skutečně uveden v seznamu zaměstnanců Artis Ventures.

První krok, ke kterému mě vedli, bylo, abych si nainstaloval a spustil aplikaci AnyDesk, která slouží pro vzdálené připojení k vašemu počítači.

NNN

První krok, ke kterému mě vedli, bylo, abych si nainstaloval a spustil aplikaci AnyDesk, která slouží pro vzdálené připojení k vašemu počítači. Pokud se s takovýmto scénářem setkáte, aplikaci AnyDesk nestahujte a nepoužívejte, funguje totiž jako známější program Team Viewer. To znamená, že kdybyste dali volajícímu údaje, může cokoli na vašem zařízení dělat a stahovat vaše soubory a data!

Podvodníci využívají stejně znějící jména společností, aby klamali zákazníky. Cílem je pravděpodobně přivést volaného do bodu, kdy jim volaný člověk umožní přístup do svého počítače a sdělí klíčové údaje o svém bankovním účtu nebo jim pošle nějaký obnos. Také mohou potají stahovat data z vašeho počítače, která by mohli zneužít.

ODHALENÁ TAKTIKA:

Jak získávají přístupy k Vašemu účtu?
Upozornění: Toto odhalení neslouží jako návod pro podvodníky!
Klíčem k ukradení vašich dat je aplikace AnyDesk. Podvodník vás v telefonu nutí, abyste s nimi komunikovali přes AnyDesk, něco napsali do chatu a povolili jim přístup. Od té chvíle uvidí na svém počítači všechno, co děláte. Vaše obrazovka se jim bude zobrazovat na jejich monitoru. Cokoliv otevřete, napíšete, oni uvidí to, co vidíte vy. Požádají vás o IBAN nebo jiná data, která můžete získat tak, že se přihlásíte přes internetbanking do svého účtu. Útočníci vidí, kam se přihlašujete, vidí jméno a někdy i heslo, které zadáváte. Mohou si to nahrávat jako videozáznam a později podrobněji zkoumat. V podstatě se prostřednictvím AnyDesk dívají, jak vstupujete do svého internetbankingu. A o to jim jde. Abyste během telefonního hovoru (a za připojení k AnyDesk) vstoupili do svého účtu. K tomu se vás celou dobu budou snažit přimět.

Připojení s podvodníky přes aplikaci AnyDesk. (Screenshot obrazovky počítače prostřednictvím telefonu)

Zneužívání existujících telefonních čísel

Podvodníci mne kontaktovali celkem pětkrát a pokaždé z jiného telefonního čísla. Chtěl jsem čísla zveřejnit, ale když jsem zkusmo vytočil poslední číslo, z něhož mne kontaktovali, k mému překvapení telefon zvedl pán, který je skutečným majitelem telefonu, telefonní číslo má registrované u společnosti T-mobile.

Sdělil mi, že mu již (podobně jako já) volalo více lidí. Snažil se na internetu zjistit, jak může svůj telefon proti zneužití zabezpečit, ale podle jeho zjištění je snadné číslo zneužít a nelze se proti tomu účinně bránit. Také mi sdělil, že nemá ponětí, kde k jeho číslu podvodníci přišli. Proto čísla nezveřejňuji a budou pouze součástí podání trestního oznámení na Policii ČR pro podezření na pokus o podvod.

Kontaktoval jsem společnosti T-mobile a O2 o komentář, vyžádaly si čas na odpověď, do doby vydání článku jsme odpověď neobdrželi a doplníme ji zpětně po doručení.

Policie České republiky mi sdělila, že se jedná o „stovky až tisíce hovorů ročně“ a zamezit jim mohou prý „pouze telefonní operátoři“, jako jsou O2 nebo T-mobile, viz odpověď policejního plukovníka na konci článku.

Jak probíhaly podvodné telefonáty

NAHRÁVKA: Telefonát č. 1

Výše je zaznamenán průběh posledního telefonátu, kdy už jsem si byl téměř 100% jistý, že se jedná o podvod. (Hrál jsem hloupého a až nakonec jsem telefonující konfrontoval.)

Už v předchozím telefonátu ode mě muž žádal IBAN a číslo účtu. U druhého telefonátu mě zaskočilo, že ví, že jsem investoval u nejmenované investiční společnosti, zná moji e-mailovou adresu, kterou jsem mu do té doby nesdělil, a také, že pravděpodobně ví, že mám účet u Československé obchodní banky. Jak většinu informací zjistil, popisuji výše v tabulce o odhalení taktiky – prostě viděl na svém monitoru vše, co jsem dělal, prostřednictvím aplikace AnyDesk.

Telefonát jsem přerušil a domluvil jsem se s volajícím, že budeme pokračovat později, protože mám momentálně hodně práce. Poté jsem kontaktoval svoji investiční společnost a diskutoval s nimi celou situaci a došlo mi, že se jedná o podvod. Proto jsem v telefonátech pokračoval, nahrával a pátral dál.

Když jsem nakonec zavolal na číslo, z něhož mi volali, a zvedl to skutečný majitel, došlo mi, že se jedná o technicky schopnou skupinu, která je velice obtížně dohledatelná, protože se s oběťmi svých podvodů kontaktuje výlučně telefonicky a obratně ukrývá svoji identitu.

Podvodníci při telefonním rozhovoru pohotově reagují na dotazy a dokáží uklidňovat v případě pochybností.

NNN

Telefonující se mě snažil obratně přesvědčit, že jsem byl podveden a on je nyní firmou Artis „prověřený, aby mi pomohl a zjednal nápravu“. Když jsem se začal ptát na podrobnosti, tvrdil mi, že na mě byl spáchán podvod a peníze byly převedeny na obchodování s kryptoměnami, a tak on mi musí nyní odblokovat přístup k účtu, abych si mohl finance vybírat a znovu investovat. A k tomu samozřejmě pro začátek potřebuje můj IBAN a číslo účtu, kam mají být finance převedeny.

Při druhém telefonátu, když jsem mu sdělil, že společnost, kde jsem investoval, se jmenuje jinak než ta jeho, tvrdil, že to moje společnost zneužívá jméno té jejich, a že to jsou ve skutečnosti oni, kdo má moje peníze u sebe, a že mi odblokují přístup k nim a není problém, abych si je vybral.

Když jsem telefonujícího v závěru telefonátu konfrontoval se svými zjištěními, úplně opustil od vytváření dojmu seriózního manažera a začal mi tvrdě nadávat. Tím celý případ skončil. Byli to podvodníci.

Zástupkyně společnosti Investiční společnost mi sdělila, že kvůli podobným případům již podala trestní oznámení na Policii ČR.

NAHRÁVKA: Telefonát č. 2

Jak se proti podvodným telefonátům bránit

Pokud vám někdo takto volá z neznámého telefonního čísla, je nejlépe zavěsit a už tomu nevěnovat pozornost. Případně zavolejte na oficiální linku pro zákazníky té společnosti, u které máme uloženy své investice.

Varujte své blízké a přepošlete jim tento článek, aby byli připraveni pro případ, že je někdo podobný v budoucnosti takovou cestou osloví.

Česká národní banka varuje před stoupajícím počtem případů podvodných telefonátů, pomocí nichž se nepoctiví jedinci snaží z lidí vymámit peníze.

NNN

Nikdy nikomu takovouto cestou nesdělujte osobní data – čísla účtu, přístupové údaje, rodné číslo, číslo občanského průkazu, neposílejte kopie občanského průkazu e-mailem a podobně.

Česká národní banka (ČNB) shodou okolností nedávno varovala před stále stoupajícím počtem případů podvodných telefonátů, pomocí nichž se nepoctiví jedinci snaží z lidí vymámit peníze. ČNB proto připravila stručný video návod, jak takováto volání rozpoznat. Více…

Co na to říká policie

Celý příklad a veškeré informace jsme předali Policii ČR. Podle plukovníka Ondřeje Moravčíka se jedná o běžný modus operandi pachatelů, kteří zneužívají téměř libovolná telefonní čísla.

„Vámi popisované jednání se nazývá vishing,“ sdělil Moravčík deníku Epoch Times. „Používají běžně dostupné aplikace, které dokáží nasimulovat zobrazení jakéhokoliv čísla – dokonce takto využívají i policejní interní linky.“

Řešení je podle plukovníka na straně telefonních operátorů. „Operátoři by toto museli zakázat v rámci svého nastavení systémů.“

„Telefonní operátoři by toto museli zakázat v rámci svého nastavení systémů.“

— plk. PhDr. Ondřej Moravčík, Policie ČR
NNN

„Obdobnými případy se zabýváme a běžně je prošetřujeme, bavíme se o stovkách až tisících hovorech ročně,“ zmiňuje alarmující číslo policejní plukovník.

Důvěryhodnost hovoru si podle policisty můžeme snadno prověřit. „Možnost obrany je ukončit hovor a zavolat zpět. Popřípadě volajícímu sdělit, že mu obratem zavoláte. Když se bude vymlouvat, tak to je podezřelé a může se jednat o vishing,“ říká Moravčík.

Co na to říká telefonní operátor O2

„Jednoznačně vidíme, že počet a rozsah podvodného jednání na internetu i v mobilní síti v uplynulých měsících extrémně narůstá,“ sdělil deníku Epoch Times bezpečnostní ředitel O2 pan Radek Šichtanc. „Jednání, které popisujete, je bohužel podvodné jednání, tzv. spoofing. Na displeji telefonu se Vám objeví příchozí volání často ze známého telefonního čísla, ale ve skutečnosti se jedná o útočníka, který se za číslo pouze maskuje,“

„Naše společnost poskytuje potřebnou součinnost Policii ČR a orgánům činným v trestním řízení při řešení případů poškozených zákazníků spojených s tzv. spoofingem v zákonem stanoveném rozsahu součinnosti. Jedná se o stovky případů měsíčně.“

Vysvětlení, proč vlastně ke spoofingu může docházet naleznete v dalším článku zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.