šmejdi podvody na spotřebitele
O „šmejdech“ a prodeji napodobenin respirátorů
Hostem vysílání Českého rozhlasu Sever byl soukromý detektiv Zbyněk Prousek. Řeč byla o riziku nákupů na internetu, o takzvaných „šmejdech“ a o prodeji napodobenin respirátorů...
Ministryně Benešová odpovídá, jak prověřila rozkrývání „chobotnice propojené s kmotry“ na Mělnicku
„Ze shromážděných podkladů vyplynulo, že od poloviny roku 2016 do poloviny roku 2019 byly orgánem Policie ČR postupně řešeny desítky podnětů pana Prouska poukazující na údajnou rozsáhlou trestnou činnost organizované zločinecké skupiny čítající několik desítek fyzických a právnických osob.“
Jak se může česká společnost bránit proti „šmejdům“ – podvodným prodejcům, a proč to nedělá!?
Pojďme se podívat na to, jak by v praxi měli postupovat občané, policie a státní zástupci, aby se oběti podvodů domohly vrácení peněz a podvodníci byli potrestáni. Když podvedený občan přijde na policii, je třeba se vyhnout tomu, aby policie odmítla přijmout trestní oznámení. Policie obvykle celou věc zhodnotí jako občansko-právní spor a odkáže občana k podání žaloby u soudu.
Kdo to jsou „šmejdi“: Podvádějí zákazníky, operují na území ČR a vydělávají miliony
Co je „šmejd“? Podle soukromého detektiva Zbyňka Prouska je to regulérní „podvodník“. Nejedná se o nekalého prodejce, nepoctivého podnikatele nebo pachatele nekalých obchodních praktik, ale o podvodníka. To je třeba si podle detektiva uvědomit. Někdy výrobek dostanete, ale nemá parametry, které byly slibovány. Někdy se podvodník tváří jako podnikatel a nechá si podvodný výrobek poslat zpět v rámci „reklamace“, tím mu nevědomě odevzdáte všechny důkazy o jeho podvodu.